Ale kino+
Dumb
Film. 20 000 MIL PODMORSKIEJ ŻEGLUGI

20 000 MIL PODMORSKIEJ ŻEGLUGI

20 000 Leagues Under the Sea
film przygodowy, USA, 1954, 121 min.
reżyseria: Richard Fleischer
obsada: James Mason, Kirk Douglas, Paul Lukas, Peter Lorre
Premiera w Ale kino+: 20.02.2006 r.
5.00
343
10 głosy | 62 miejsce w rankingu

Znakomita ekranizacja jednej z pierwszych powieści science-fiction w historii literatury - reżyser w harmonijny sposób łączy dbałość o wizualną stronę filmu z głębokim przesłaniem etycznym.

Prawdopodobnie nie udałaby się ekranizacja jednej z najbardziej znanych powieści science-fiction Juliusza Verne'a, gdyby francuski pisarz czasów rewolucji technicznej nie był tak konkretny i drobiazgowy w opisywaniu swoich maszyn i urządzeń. Jak się bowiem okazało, autor "Tajemniczej wyspy" nie tylko puszczał wodze fantazji, ale też zdobył rozległą wiedzę o XIX-wiecznych wynalazkach i projektach, które opisywał w swoich książkach. Tak było chociażby z łodzią podwodną "Nautilus", którą wymyślił nie Verne, ale konstruktor Robert Fulton - jego maszyna powstała w 1801 roku (prawie 70 lat przed napisaniem "20 000 mil..."), ale pierwsze projekty łodzi pływających w zanurzeniu robił już Leonardo da Vinci. Z pewnością jednak to właśnie "Nautilus" pozostanie jednym z najważniejszych symboli podbijania przez człowieka niedostępnych żywiołów.

Akcja filmu (podobnie jak powieści) rozpoczyna się w latach 60. XIX wieku, kiedy wśród marynarzy i rybaków szerzy się wieść o ogromnym, niebezpiecznym wielorybie, który potrafi atakować statki. Sprawę postanawia zbadać francuski przyrodnik profesor Pierre Aronnax (Paul Lukas), który wraz ze służącym Conseilem (Peter Lorre) i harpunnikiem Nedem Landem (Kirk Douglas) wyrusza w pościg za tajemniczym zwierzęciem. Zamiast wieloryba czeka ich jednak spotkanie z kontrowersyjnym naukowcem, samotnym buntownikiem kapitanem Nemo (James Mason), który w supernowoczesnym - jak na tamte czasy - podwodnym okręcie walczy o wyzwolenie ludzkości spod władzy tyranów.

Superprodukcja RICHARDA FLEISCHERA jest bez wątpienia jednym z największych osiągnięć kina tego gatunku. To zasługa nie tylko znakomitego scenariusza Earla Fentona, któremu udało się - bez schematycznych uproszczeń - zmieścić monumentalne dzieło w dwugodzinnym filmie, ale też specjalistów od efektów specjalnych (nagrodzonych Oscarem), autorów niezwykłych zdjęć, a także scenografa Johna Meehana (również zdobywca Oscara), który w precyzyjny sposób odtworzył klimat XIX-wiecznej powieści. Za 5 milionów dolarów (tyle wynosił budżet filmu) realizatorom udało się nie tylko zbudować 60-metrowego "Nautilusa", ale również wykorzystać mnóstwo efektów trikowych (za które odpowiedzialny był genialny rysownik Disneya Ub Iwerks, ojciec Myszki Miki), szeroki format zdjęć oraz fotografię podwodną. Atutem filmu była również świetna obsada na czele z Jamesem Masonem, który tak bardzo wczuł się w swoją postać, że o mało nie utonął w scenie walki z olbrzymią ośmiornicą. Dla polskich widzów niemałe znaczenie może mieć też fakt, że w pierwowzorze powieści kapitan Nemo był... Polakiem, który chciał pomścić śmierć rodziny zamordowanej przez Rosjan po powstaniu styczniowym. Ze względu na dobro stosunków francusko-rosyjskich wydawca Verne'a namówił go jednak do zmiany narodowości kapitana na hinduską.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


outshined

Absolwent
postów: 180
21.02.2006 20:19
CYTUJ

Film ponad 50-letni, a efekty specjalne i cała scenografia ciągle budzą podziw. Szkoda, że na końcu Nemo okazuje się zwykłym maniakiem dbającym wyłącznie o siebie i nieziemską łajbę. Ciekawe jaki finał rozpisałby Verne, gdyby jednak uparł się przy pierwszym pomyśle i uczynił kapitana Polakiem...

#mauve
15.03.2006 17:48
CYTUJ

I lepiej, że tego nie zrobił. Stereotypy narodowe u Verne'a to rozległa dziedzina. Nie lubił Anglików, lubił Szkotów; na ile odróżniał Polaków od Rosjan - nie wiem. "Kurier carski" świadczy o jego fascynacji Rosją.

#Jerry&MIke
Antyputinowo
29.12.2006 14:47
CYTUJ

Mauve wejdz na wikipedie do sie dowiesz ze NEMO mial byc POLAKIEM ktory mscil sie na rosjanach po powstaniu styczniowym i zatapial ich statki!!! Ale jego wydawca kazal mu zmienic narodowosc kapitana na hinduska bo rosyjski rynek zbytu byl jednym z najwiekszych na swiecie...

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.