Ale kino+
Kino Mówi Ofiary Wojny

Film. 300 mil do nieba

300 mil do nieba


dramat obyczajowy, Polska/Francja/Dania, 1989, 88 min.
reżyseria: Maciej Dejczer
obsada: Andrzej Mellin, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Kama Kowalewska, Rafał Zimowski, Wojciech Klata
Premiera w Ale kino+: 22.05.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu
300 mil do nieba
1
2

Głośny i doceniony w świecie film o spektakularnej ucieczce z PRL-owskiej Polski dwóch nastoletnich braci, którzy do Ystad przedostali się ukryci pod tirem.

Pod podwoziem tira, wycieńczeni z zimna, głodu, pragnienia i ciasnoty spędzili 25 godzin, zanim prom, którym płynęli, dotarł szczęśliwie przez Bałtyk do szwedzkiego portu w Ystad. Ucieczka dwóch braci ze wsi Żyraków, 15-letniego Adama i 13-letniego Krzysztofa, to jeden z najbardziej brawurowych w historii przypadków nielegalnego przedostania się z bloku wschodniego na Zachód. Po tym, jak rozwścieczeni polscy urzędnicy pozbawili rodziców chłopców praw rodzicielskich, a szwedzkie media nagłośniły sprawę nieletnich uciekinierów, bracia Zielińscy otrzymali azyl w Szwecji. Pierwsze cztery lata spędzili w rodzinie zastępczej, później zamieszkali wspólnie, a pełnoletni już Adam stał się prawnym opiekunem brata. Żaden z nich nie zdecydował się na stałe wrócić do Polski. Cztery lata po ucieczce MACIEJ DEJCZER, początkujący reżyser znany głównie z dokumentów o tzw. trudnej młodzieży, postanowił przenieść ich dramatyczną historię na wielki ekran.

Bohaterowie filmu, Jędrek (Rafał Zimowski) i Grześ (Wojciech Klata) wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszkają w skrajnych warunkach w barakowozie. Rodzina jest szykanowana z powodów politycznych - ojciec (Andrzej Mellin), nauczyciel historii, z powodu niesubordynacji był dwukrotnie zwalniany z pracy. Chłopcy żyją marzeniami o lepszym życiu i pewnego dnia postanawiają uciec naprawdę. Pod podwoziem tira przedostają się na pokład promu, gdzie wycieńczeni zasypiają. Budzą się w Danii, a tam zostają umieszczeni w obozie dla uchodźców. Dzięki staraniom polskiej dziennikarki zamieszkałej w Danii otrzymują azyl. Już w pierwszej rozmowie telefonicznej ojciec prosi zresztą chłopców: "nigdy nie wracajcie do kraju".

Bracia Zielińscy po raz pierwszy obejrzeli film Macieja Dejczera na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku. Wiele lat później starszy z braci Adam w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" powiedział: "Film był bardziej spektakularny, niż nasza ucieczka. Z drugiej strony nie pokazał wszystkiego: zimna, strachu". Scenarzysta Cezary Harasimowicz, który dokładnie zbadał sprawę uciekinierów, zdecydował się dodać do scenariusza wątki fikcyjne - np. rodzina Zielińskich w rzeczywistości nie żyła w warunkach aż tak ekstremalnych, jak filmowi bohaterowie. Film po raz pierwszy pokazano w Polsce na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1989 roku. Organizatorzy festiwalu uznali jednak wówczas, że z powodu doniosłych zmian politycznych nie zostaną przyznane żadne regulaminowe nagrody. "Rzeczywistość w Polsce zmieniła się diametralnie. Festiwal stanął przed nowymi, ważnymi pytaniami. Trzeba było znaleźć inną formułę, spełnić inne zadania" - tłumaczył kontrowersyjną decyzję Maciej Karpiński, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu. "300 mil do nieba" dostało natomiast Europejską Nagrodę Filmową, nagrodę jury młodzieżowego w Cannes oraz Grand Prix Zrzeszenia Kin Artystycznych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Angers we Francji.

Film Dejczera do konkursu głównego w Gdyni powrócił rok później, a jury pod przewodnictwem Witolda Adamka przyznało mu nagrodę za debiut i najlepsze zdjęcia. Do nagrody za pierwszoplanową rolę męską nominowany był wówczas dwunastoletni Wojtek Klata, filmowy Grześ.
SERIALE

UKŁAD

FORTITUDE

Norweski serial sensacyjny "Mammon" premierowo już we wrześniu!


GRANTCHESTER

THE GAME

Ojciec Mateusz w lepszej wersji? Tak! Zapraszamy na perypetie pastora Sidneya Chambersa. Niedziele 20:10.


BROADCHURCH

THE GAME

Zapraszamy na dwa sezony jednego z najgłośniejszych seriali kryminalnych ostatnich lat!