Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. ANIMACJE BILLA PLYMPTONA

ANIMACJE BILLA PLYMPTONA


filmy krótkometrażowe, 36 min.

Premiera w Ale kino+: 11.02.2006 r.
3.90
343
39 głosy | 859 miejsce w rankingu

Zestaw rysunkowych miniatur BILLA PLYMPTONA, otoczonego kultem twórcy filmów animowanych, rysownika, karykaturzysty i autora komiksów. Są to filmy: "TWOJA TWARZ", "JAK CAŁOWAĆ", "25 SPOSOBÓW NA RZUCENIE PALENIA", "AKCJA I REAKCJA", "JAK KOCHAĆ SIĘ Z KOBIETĄ", "PRZY STOLE".

Bill Plympton to człowiek-instytucja. Sześćdziesięcioletni dziś nowojorski artysta, zaczynał karierę jako ilustrator i autor komiksów. Jego rysunki i historyjki obrazkowe pojawiały się m.in. w New York Times, Rolling Stone, Vanity Fair, The Village Voice, Screw i Glamour. W latach 70. Plympton był już jednym z najbardziej znanych i cenionych rysowników Wielkiego Jabłka. Artysta zawsze marzył jednak o animacji. Już w wieku 14 lat wysłał swoje prace do wytwórni Disneya, proponując usługi animatora. Spotkał się wówczas z odmową. Swoje filmowe ambicje spełnił dopiero w latach 80.; dobiegał wówczas czterdziestki. Debiut Plymptona był późny, ale głośny - już pierwsze filmy artysty zostały uznane za rewelację. Za jeden z nich, prezentowaną w niniejszym zestawie "Twoją twarz" z 1987 roku, rysownik otrzymał nominację do Oscara w dziedzinie filmu animowanego.

Anarchistyczne, absurdalne żarty, czarny humor, skłonność do obsceny i obyczajowej prowokacji, a przede wszystkim oryginalny, groteskowy styl wizualny - to wszystko czyni filmy Plymptona wyjątkowym zjawiskiem w świecie współczesnej animacji. Jego krótkometrażówki od końca lat 80. były popularyzowane przez MTV. W prezentowanym zestawie znalazły się miniatury należące do najbardziej kultowych dokonań Plymptona, m.in. surrealistyczna, nominowana do Oscara "Twoja twarz", swoiste, plymptonowskie rysunkowe poradniki ("Jak całować", "Jak kochać się z kobietą") czy "25 sposobów na rzucenie palenia" - nawiasem mówiąc w większości znacznie bardziej ryzykowanych dla zdrowia niż samo używanie tytoniu.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


jfk102

Autostopowicz
postów: 46
10.02.2006 12:44
CYTUJ

Wyśmienity to pomysł, aby zaprezentować cząstkę twórczosci Plymtona na Ale kino! Szczęśliwy jestem. :)

12.02.2006 09:23
CYTUJ

No proszę, jak łatwo kogoś można uszczęśliwić ;) Animacje ogląda się naprawdę przyjemnie. Duży plus za pomysłowość dla ale kino!

#umbwele
b-tów
12.02.2006 10:54
CYTUJ

więcej filmów animowanych na ale kino!
p.s. gratulacje dla stacji, jesteście najlepsi!

#arctgx
15.02.2006 17:34
CYTUJ

Odkrycie na miarę Monty Pythona, choć w trochę innym stylu.

SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.