Ale kino+
Endeavour 3

Film. ANIMACJE BILLA PLYMPTONA

ANIMACJE BILLA PLYMPTONA


filmy krótkometrażowe, 36 min.

Premiera w Ale kino+: 11.02.2006 r.
3.90
343
39 głosy | 859 miejsce w rankingu
1
2

Zestaw rysunkowych miniatur BILLA PLYMPTONA, otoczonego kultem twórcy filmów animowanych, rysownika, karykaturzysty i autora komiksów. Są to filmy: "TWOJA TWARZ", "JAK CAŁOWAĆ", "25 SPOSOBÓW NA RZUCENIE PALENIA", "AKCJA I REAKCJA", "JAK KOCHAĆ SIĘ Z KOBIETĄ", "PRZY STOLE".

Bill Plympton to człowiek-instytucja. Sześćdziesięcioletni dziś nowojorski artysta, zaczynał karierę jako ilustrator i autor komiksów. Jego rysunki i historyjki obrazkowe pojawiały się m.in. w New York Times, Rolling Stone, Vanity Fair, The Village Voice, Screw i Glamour. W latach 70. Plympton był już jednym z najbardziej znanych i cenionych rysowników Wielkiego Jabłka. Artysta zawsze marzył jednak o animacji. Już w wieku 14 lat wysłał swoje prace do wytwórni Disneya, proponując usługi animatora. Spotkał się wówczas z odmową. Swoje filmowe ambicje spełnił dopiero w latach 80.; dobiegał wówczas czterdziestki. Debiut Plymptona był późny, ale głośny - już pierwsze filmy artysty zostały uznane za rewelację. Za jeden z nich, prezentowaną w niniejszym zestawie "Twoją twarz" z 1987 roku, rysownik otrzymał nominację do Oscara w dziedzinie filmu animowanego.

Anarchistyczne, absurdalne żarty, czarny humor, skłonność do obsceny i obyczajowej prowokacji, a przede wszystkim oryginalny, groteskowy styl wizualny - to wszystko czyni filmy Plymptona wyjątkowym zjawiskiem w świecie współczesnej animacji. Jego krótkometrażówki od końca lat 80. były popularyzowane przez MTV. W prezentowanym zestawie znalazły się miniatury należące do najbardziej kultowych dokonań Plymptona, m.in. surrealistyczna, nominowana do Oscara "Twoja twarz", swoiste, plymptonowskie rysunkowe poradniki ("Jak całować", "Jak kochać się z kobietą") czy "25 sposobów na rzucenie palenia" - nawiasem mówiąc w większości znacznie bardziej ryzykowanych dla zdrowia niż samo używanie tytoniu.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


jfk102

Autostopowicz
postów: 46
10.02.2006 12:44
CYTUJ

Wyśmienity to pomysł, aby zaprezentować cząstkę twórczosci Plymtona na Ale kino! Szczęśliwy jestem. :)

12.02.2006 09:23
CYTUJ

No proszę, jak łatwo kogoś można uszczęśliwić ;) Animacje ogląda się naprawdę przyjemnie. Duży plus za pomysłowość dla ale kino!

#umbwele
b-tów
12.02.2006 10:54
CYTUJ

więcej filmów animowanych na ale kino!
p.s. gratulacje dla stacji, jesteście najlepsi!

#arctgx
15.02.2006 17:34
CYTUJ

Odkrycie na miarę Monty Pythona, choć w trochę innym stylu.





SERIALE

FARGO 2

FARGO 2

W styczniowe niedziele o 20:10 zapraszamy na drugi sezon serialu "Fargo".


GOMORRA

GOMORRA

Serial kryminalny "Gomorra" inspirowany powieścią Roberta Saviano, w styczniowe środy o 20:10.


OKUPOWANI

OKUPOWANI

Zapraszamy na serial stworzony przez Jo Nesbo i producentów Millennium.


ENDEAVOUR 3

ENDEAVOUR 3

DC Endeavour Morse powraca w trzecim sezonie serialu kryminalnego. W lutym w niedziele o 20:10.