Ale kino+
Kino Mówi: Zagubieni
Film. ANIMACJE BILLA PLYMPTONA

ANIMACJE BILLA PLYMPTONA


filmy krótkometrażowe, 36 min.

Premiera w Ale kino+: 11.02.2006 r.
3.90
343
39 głosy | 859 miejsce w rankingu

Zestaw rysunkowych miniatur BILLA PLYMPTONA, otoczonego kultem twórcy filmów animowanych, rysownika, karykaturzysty i autora komiksów. Są to filmy: "TWOJA TWARZ", "JAK CAŁOWAĆ", "25 SPOSOBÓW NA RZUCENIE PALENIA", "AKCJA I REAKCJA", "JAK KOCHAĆ SIĘ Z KOBIETĄ", "PRZY STOLE".

Bill Plympton to człowiek-instytucja. Sześćdziesięcioletni dziś nowojorski artysta, zaczynał karierę jako ilustrator i autor komiksów. Jego rysunki i historyjki obrazkowe pojawiały się m.in. w New York Times, Rolling Stone, Vanity Fair, The Village Voice, Screw i Glamour. W latach 70. Plympton był już jednym z najbardziej znanych i cenionych rysowników Wielkiego Jabłka. Artysta zawsze marzył jednak o animacji. Już w wieku 14 lat wysłał swoje prace do wytwórni Disneya, proponując usługi animatora. Spotkał się wówczas z odmową. Swoje filmowe ambicje spełnił dopiero w latach 80.; dobiegał wówczas czterdziestki. Debiut Plymptona był późny, ale głośny - już pierwsze filmy artysty zostały uznane za rewelację. Za jeden z nich, prezentowaną w niniejszym zestawie "Twoją twarz" z 1987 roku, rysownik otrzymał nominację do Oscara w dziedzinie filmu animowanego.

Anarchistyczne, absurdalne żarty, czarny humor, skłonność do obsceny i obyczajowej prowokacji, a przede wszystkim oryginalny, groteskowy styl wizualny - to wszystko czyni filmy Plymptona wyjątkowym zjawiskiem w świecie współczesnej animacji. Jego krótkometrażówki od końca lat 80. były popularyzowane przez MTV. W prezentowanym zestawie znalazły się miniatury należące do najbardziej kultowych dokonań Plymptona, m.in. surrealistyczna, nominowana do Oscara "Twoja twarz", swoiste, plymptonowskie rysunkowe poradniki ("Jak całować", "Jak kochać się z kobietą") czy "25 sposobów na rzucenie palenia" - nawiasem mówiąc w większości znacznie bardziej ryzykowanych dla zdrowia niż samo używanie tytoniu.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


jfk102

Autostopowicz
postów: 46
10.02.2006 12:44
CYTUJ

Wyśmienity to pomysł, aby zaprezentować cząstkę twórczosci Plymtona na Ale kino! Szczęśliwy jestem. :)

12.02.2006 09:23
CYTUJ

No proszę, jak łatwo kogoś można uszczęśliwić ;) Animacje ogląda się naprawdę przyjemnie. Duży plus za pomysłowość dla ale kino!

#umbwele
b-tów
12.02.2006 10:54
CYTUJ

więcej filmów animowanych na ale kino!
p.s. gratulacje dla stacji, jesteście najlepsi!

#arctgx
15.02.2006 17:34
CYTUJ

Odkrycie na miarę Monty Pythona, choć w trochę innym stylu.

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.