Ale kino+
35 dni
Film. Basen

Basen

Swimming Pool
dramat obyczajowy, Francja/Wlk. Brytania, 2003, 89 min.
reżyseria: Francois Ozon, François Ozon, François Ozon
obsada: Charles Dance, Charlotte Rampling, Jean-Marie Lamour, Ludivine Sagnier
Premiera w Ale kino+: 26.06.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 45 miejsce w rankingu
Basen
© dystrybucja StudioCanal

Brytyjka Sarah Morton (Charlotte Rampling) jest autorką poczytnych kryminałów. Sława i pokaźny majątek nie zaspokajają jednak jej twórczych ambicji. Sfrustrowana Sarah opowiada o tym swojemu wieloletniemu wydawcy Johnowi Bosloadowi (Charles Dance).

Ten znajduje idealne rozwiązanie twórczego kryzysu swojej klientki: krótkie wakacje w jego domu w Prowansji. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę. Sarah szybko się odnajduje w ciepłym klimacie południowej Francji i od razu przystępuje do pisania kolejnej książki. Ale jej radość trwa krótko, bo wkrótce w domu pojawia się nieoczekiwany gość - dorastająca córka Johna. Julie (Ludivine Sagnier) stanowi całkowite przeciwieństwo pedantycznej i zorganizowanej Sarah: jest spontaniczna, nieobliczalna i hałaśliwa. Zachowanie dziewczyny bardzo irytuje z natury spokojną Angielkę. Z czasem jednak Julie staje się dla pisarki fascynującym obiektem do obserwacji i między kobietami następuje zawieszenie broni. Do czasu, gdy w malowniczo położonej willi dochodzi do zbrodni - w basenie zostaje znalezione ciało kochanka Julie.

"Basen" to pierwszy anglojęzyczny film jednego z najbardziej cenionych we Francji reżyserów młodego pokolenia FRANCOISA OZONA. 37-letni artysta ma w dorobku wielokrotnie nagradzane filmy, tj.: "Sitcom", "Zbrodniczy kochankowie", "Krople na rozżarzonych kamieniach", "Pod piaskiem" czy "8 kobiet". W "Basenie" w postać Sarah wcieliła się aktorka o międzynarodowej renomie - Brytyjka Charlotte Rampling, z którą Ozon pracował już na planie "Pod piaskiem". 59-letnia gwiazda zadbiutowała w wieku 20 lat w "Sposobie na kobiety" Richarda Lestera, a sławę przyniosły jej kolejne filmy: "Zmierzch bogów" Luchino Viscontiego i "Nocny portier" Liliany Cavani. W bogatym dorobku ma tak głośne tytuły, jak: "Zardoz", "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu", "Werdykt", "Max, moja miłość" czy "Harry Angel". Partnerująca Rampling zaledwie 25-letnia Ludivine Sagnier uważana jest już dziś za jedną z najlepszych francuskich aktorek. "Basen" to trzeci film, który nakręciła wspólnie z Ozonem. Wcześniej wystąpiła m.in. w produkcjach "8 kobiet" i "Krople na rozżarzonych kamieniach".

"Basen" zdobył m.in. Europejskie Nagrody Filmowe'03 w kategoriach: najlepsza aktorka, najlepsza reżyseria i najlepszy film oraz nominację do Złotej Palmy za reżyserię na MFF w Cannes'03, a także nominację do Cezara'04 dla Charlotte Rampling i Ludivine Sagnier.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


ml1234

Autostopowicz
postów: 14
17.10.2008 12:42
CYTUJ

Kiedy "basen " bedzie powtarzany na Alekino


Administrator
forum
17.10.2008 19:10
CYTUJ

"Basen" będzie wyświetlany 25 października o godz. 22.15.

#TiK i K
siedlce
06.03.2009 22:04
CYTUJ

to świetny film, ale kiedy będzie wyświetalany poza 6 marca?

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.