Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. Bez skrupułów

Bez skrupułów

Infamous
dramat biograficzny, USA, 2006, 114 min. 16
reżyseria: Douglas McGrath
obsada: Daniel Craig, Gwyneth Paltrow, Lee Pace, Sandra Bullock, Sigourney Weaver, Toby Jones
Premiera w Ale kino+: 11.05.2017 r.
343
Najbliższe emisje:
22:35
czwartek21 września
Przypominajka
Bez skrupułów
© dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

W połowie lat 60. Truman Capote (Toby Jones) wpada na pomysł napisania książki ściśle opartej na faktach. Ameryka żyje wtedy brutalnym morderstwem popełnionym przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmerów z Kansas. Sprawcy, Perry Smith (Daniel Craig) i Dick Hickock (Lee Pace) siedzą w celi oczekując na wyrok.

Capote dostrzega w tej sprawie świetny materiał na książkę. Skrupulatnie zapisuje kolejne etapy procesu, tworzy wyczerpujące portrety zabójców, opisuje ich zachowanie w sądzie, a wreszcie reakcję na bezlitosny wyrok. W międzyczasie, wykorzystując strach jednego z morderców, Perry'ego, daje mu nadzieję na pomoc i wchodzi z nim w coraz bardziej intymną relację. Stopniowo zaciera się granica między osobistym zaangażowaniem a literacką wiwisekcją.

Truman Capote to jedna z najbardziej ekscentrycznych postaci w historii amerykańskiej literatury. Jego niezwykła inteligencja (215 IQ) i zdumiewająca pamięć (pamiętał 94 procent rozmów, które przeprowadził) szły w parze z egocentryzmem, narcyzmem, zniewieściałym stylem bycia i nieskrywanym homoseksualizmem. Literatura była dla niego największą świętością. Wyznawał zasadę, że w jej imię można dopuścić się nielojalności, obłudy i kłamstwa. Największe uznanie i popularność zdobył wydaną w 1966 roku dokumentalną powieścią "Z zimną krwią".

"Bez skrupułów" to czwarty film w dorobku reżyserskim DOUGLASA MCGRATHA, nominowanego do Oscara, BAFTY i Independent Spirit Award za scenariusz do "Strzałów na Broadwayu" Woody'ego Allena. McGrath debiutował jako reżyser komedią romantyczną "Emma" z Gwyneth Paltrow i Ewanem McGregorem. Dobre recenzje zdobył jego kostiumowy dramat "Nicholas Nickleby" z fantastycznym Jamiem Bellem w jednej z głównych ról. Ale to właśnie "Bez skrupułów" jest zdecydowanie najdojrzalszym obrazem w karierze McGratha.

Premiera filmu niefortunnie zbiegła się w czasie z pokazami obsypanego nagrodami "Capote" Bennetta Millera z Philipem Seymourem Hoffmanem. Choć oba filmy opowiadają z zasadzie o tym samym okresie, w którym Capote napisał swoją słynną książkę "Z zimną krwią", krytycy przyjęli późniejszą nieco produkcję McGratha z dużym entuzjazmem. "Film Douglasa McGratha ustępuje obsypanemu nagrodami "Capote'owi" bardzo nieznacznie, a pod niektórymi względami jest nawet lepszy" - pisał w "Co jest grane" Paweł Mossakowski.

Uwagę przykuł też mało znany brytyjski aktor Toby Jones, który po nagrodzonej Oscarem kreacji Hoffmana miał bardzo trudne zadanie, by pokazać w postaci Capote jeszcze coś nowego. Jones, który zagrał m.in. w "Pani Henderson", "Malowanym welonie", "Lawendowym wzgórzu" czy "Straży nocnej" Petera Greenawaya, pokazał jednak, że nie ustępuje klasą Hoffmanowi, a za swoją kreację otrzymał nagrodę krytyków z Londynu. W filmie partnerowały mu m.in. Sigourney Weaver i Gwyneth Paltow oraz zupełnie zaskakująca Sandra Bullock, która wcieliła się w przyjaciółkę Capote, Harper Lee.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Twórcy - Bez skrupułów (materiał wideo 21:12 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: TwórcyALE KINO+ POLECA

04.30
WTOREK19 września
Chrzest
Chrzest

Chłopak z prowincji, na którym ciąży wyrok mafii, trafia do Warszawy. Z pomocą teściów…

09.40
ŚRODA20 września
Zimowy sen
Zimowy sen

dramat…

12.55
ŚRODA20 września
Arizona w mojej głowie
Arizona w mojej głowie

Cichy i zamknięty w sobie Leonard, pracownik upadającej fabryki, musi wyruszyć w podróż…SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.