Ale kino+
Valkyrien. Klinika przetrwania
Film. Córka

Córka

The New Daughter
horror/thriller, USA, 2009, 103 min.
reżyseria: Luiso Bordejo
obsada: Gattlin Griffith, Ivana Baquero, Kevin Costner, Samantha Mathis
Premiera w Ale kino+: 26.02.2017 r.
3.00
343
3 głosy | 65 miejsce w rankingu
Córka

John James (Kevin Costner), świeżo rozwiedziony autor popularnych powieści, postanawia wyprowadzić się poza miasto.

Wraz z dziećmi - dorastającą córką Louisą (Ivana Baquero) i młodszym Samem (Gattlin Griffith) - zamieszkuje w starym domu w Południowej Karolinie. Relacja pisarza z nastoletnią córką jest dość napięta. Louisa obwinia go o odejście matki, która zostawiła całą trójkę dla innego mężczyzny. Podczas pierwszej wycieczki wokół domu, rodzina, ku ekscytacji Louisy, odnajduje w okolicy zapomniane groby. Pierwszej nocy dziewczyna słyszy też dziwne odgłosy dobiegające zza okien jej sypialni. Już pierwszego dnia John dowiaduje się, że z domem, do którego się wprowadzili, związana jest nieprzyjemna historia zaginionej kobiety. Na domiar złego Sam znajduje ukrytą w fortepianie nabitą strzelbę, a kot Louisy pada ofiarą niezidentyfikowanego zabójcy. Z czasem sama dziewczyna zaczyna się zmieniać. Jej zachowanie niepokoi ojca i nauczycieli. Znika na długie godziny, staje się agresywna. Ojciec, z początku obwiniający się za przemianę córki, szybko pojmuje, że jego rodzina znajduje się w szponach tajemniczego wroga. Chce zrobić wszystko, by ją uratować.

Historia o mężczyźnie, który znajduje w pobliżu domu opuszczony grobowiec, zrodziła się w głowie irlandzkiego pisarza Johna Connolly'ego. Autor, znany przede wszystkim z kryminalnych powieści o detektywie Charliem Parkerze, przeniósł pomysł na karty opowiadania, które z czasem zainteresowało filmowców. Scenariusz luźno oparty na tekście dublińczyka napisał John Travis, a zakupiła firma produkcyjna Gold Circle Films. "Córka" została pełnometrażowym debiutem reżyserskim LUISO BERDEJO, Hiszpana mającego na koncie scenariusz do głośnego thrillera "[Rec]". W "Córce" w początkowych scenach napięcie jest budowane w ciekawy, często spotykany w tym gatunku sposób. Uwaga koncentruje się na rodzinie po przejściach, szukającej azylu i miejsca, gdzie mogłaby rozpocząć nowe życie. Z czasem opowieść nabiera tempa, do akcji wkraczają mordercze istoty, a zdjęcia autorstwa Checco Varese tracą swój uprzedni charakter na rzecz rozedrganego obrazu rodem z "Blair Witch Project". Recenzenci dostrzegli także w obrazie Berdejo aspekty społeczne i psychologiczne, chowające się w cieniu mrocznych wydarzeń pierwszoplanowych. Ethan Gilsdorf pisał na portalu Boston Globe: "Mamy tu też bardziej metaforyczne i - bardziej nawet niepokojące - psychologiczne kino o niedotrzymywanych przez rodziców obietnicach, że zawsze będą chronić swe dzieci oraz o odwiecznym rozłamie między córkami i ojcami".

W roli Johna wystąpił Kevin Costner, który zawsze szczerze mówił o swojej niechęci do horrorów, tłumacząc go doświadczeniami z dzieciństwa, kiedy w wieku 6 lat obejrzał "Nie płacz, Charlotto" i przez kolejnych 15 nie był w stanie zasnąć bez zapalonej lampki. Berdejo o roli Costnera wypowiadał się tajemniczo: "Mam nadzieję, że uda nam się pokazać to, co zamierzaliśmy. Szczególnie pod koniec, kiedy ma miejsce wielka rzecz. Nie jestem pewien, czy odniesiemy sukces. Ale to właśnie lubię w filmach - gdy nie są pewniakami. Gdybym pracował w pewnym biznesie, zrobiłbym kolejną część "Tańczącego z wilkami" i "Bodyguard". Na planie "Córki" Costnerowi towarzyszyła znana z "Labiryntu Fauna" Ivana Baquero oraz Samantha Mathis ("Więcej czadu", "American Psycho").
SERIALE

Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


HINTERLAND 3

HINTERLAND 3

Małe walijskie miasteczko, tajemnicze zbrodnie i bezkompromisowy detektyw, którego życie również kryje niejedną tajemnicę.


BROADCHURCH 3

BROADCHURCH 3

Finałowy sezon jednego z najlepszych kryminalnych seriali ostatnich lat.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.