Ale kino+
Dumb
Film. Daleko od nieba

Daleko od nieba

Far from Heaven
melodramat, USA/Francja, 2002, 107 min. 12
reżyseria: Todd Haynes
obsada: Dennis Haysbert, Dennis Quaid, James Rebhorn, Julianne Moore, Patricia Clarkson, Viola Davis
Premiera w Ale kino+: 13.02.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 19 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
10:45
niedziela26 listopada
Przypominajka
14:05
czwartek30 listopada
Przypominajka
Daleko od nieba

Nagrodzony Independent Spirit Award film Todda Haynesa to melodramat, ale nie mający wiele wspólnego z ckliwymi opowieściami o miłości dawnego Hollywood. Reżyser zagląda za szczęśliwą fasadę "amerykańskiego snu" lat 50., odnajdując tam rasizm, homofobię i ludzi uwięzionych w swych społecznych rolach, niczym w pułapce bez wyjścia. Od strony aktorskiej "Daleko od nieba" jest majstersztykiem: subtelne, ale mocne kreacje Julianne Moore i Dennisa Quiada są klasą samą dla siebie.

Akcja toczy się w roku 1957. Jesteśmy w Connecticut - podmiejskim amerykańskim raju zamożnej klasy średniej. Żyjąca tu Cathy Whitaker (Julianne Moore) posiada wszystko, o czym wolno marzyć kobiecie jej epoki: piękny dom, świetnie zarabiającego męża (Dennis Quaid), przyjaciół. Jest przykładną żoną i matką. Ten idylliczny świat spełnionych marzeń rozpada się na kawałki, kiedy bohaterka odkrywa, że mąż ją zdradza, w dodatku z innym mężczyzną. Niewierność małżeńska - pod warunkiem, że dyskretna - da się jeszcze zmieścić w ramach mieszczańskich reguł obowiązujących Whitakerów. Homoseksualizm wykracza jednak poza wszelkie dopuszczalne granice - w Ameryce lat 50. wciąż jest oficjalnie traktowany jako choroba umysłowa i ścigany przez prawo.

Przerażona i zdezorientowana Cathy znajduje niespodziewane oparcie w osobie czarnoskórego ogrodnika Raymonda (Dennis Heysbert). Przyjaźń z tym wrażliwym, inteligentnym mężczyzną zmienia się wkrótce w coś więcej. W ten sposób Cathy również znajduje się poza granicami świata, do którego należy, być może nawet jeszcze dalej niż jej mąż, bo w rasistowskiej rzeczywistości bogatego białego przedmieścia relacja z Afroamerykaninem to coś więcej niż skandal.

"Daleko od nieba" to bodaj najlepszy film w dorobku cenionego amerykańskiego filmowca TODDA HAYNESA. Reżyser używa konwencji melodramatu, aby zstąpić do małego piekła, kryjącego się wyśnionym rajem "amerykańskiego marzenia". Akcja toczy się w latach 50. Stany Zjednoczone przeżywają rozkwit, ludzie się bogacą, każdy ma prawo do szczęścia - ale pod pewnymi warunkami. Trzeba respektować niepisane, ale rygorystyczne zasady, trzeba zawsze się uśmiechać i pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać niewidzialnych, ale pilnie strzeżonych granic płci, rasy i pozycji społecznej. Bohaterowie filmu te granice przekraczają i stają na krawędzi katastrofy. Ich dramat jest cichy, rozgrywający się w czterech ścianach domu, bo ani o homoseksualizmie ani o przyjaźni z czarnoskórym mężczyzną rozpadające się małżeństwo nie może nikomu powiedzieć. Przed światem nieszczęśliwa para musi grać wzorcową rodzinę.

Szczególnie tragiczna jest sytuacji bohaterki - amerykańska kobieta z jej środowiska i epoki pole życiowych wyborów ma zawężone do ciasnej przestrzeni wyznaczanej przez role matki, wspierającej swego męża żony i gospodyni domowej. Jakakolwiek próba wyjścia poza te ramy grozi wykluczeniem ze wspólnoty i zesłaniem na społeczny margines.

"Daleko od nieba" to subtelnie rozegrany, poruszający film. Przepiękne fotografie nagrodzonego na festiwalu Camerimage operatora Edwarda Lachmana i muzyka hollywoodzkiego weterana Elmera Bernsteina stanowią godną oprawę dla aktorskiego popisu Julianne Moore i Dennisa Quiada. Moore otrzymała za swoją rolę nominację do Oscara (podobnie zresztą jak Haynes, Lachman i Bernstein). Równie duże wrażenie robi kreacja Quiada, aktora znanego z ról tzw. "twardych facetów", który wyszedł tym razem ze swojego emploi, aby zagrać homoseksualistę, człowieka zagubionego, dręczonego strachem i niepewnością.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


Andromacha

Autostopowicz
postów: 40
02.07.2010 08:53
CYTUJ

Film Bardzo wymowny i chyba nikt nie ma problemu ze zrozumieniem go. Ale jedno, co mi się nasunęło, to problem w pewnym sensie jest nadal aktualny. Wiele kobiet czuje się zamkniętych w swoich klatkach.

#mg1
bielsko
02.07.2010 09:49
CYTUJ

Film w wielu momentach trafny psychologicznie (sytuacja wrażliwej choć całkiem przeciętnej kobiety, skonfrontowanej z tym, co "nie mieści się w głowie") z jednym wyjątkiem - postać czarnoskórego przyjaciela jest cukierkowato wyidealizowana jako ucieleśnienie wszelkich cnót. To razi.


pedro

Autostopowicz
postów: 26
30.07.2010 17:09
CYTUJ

Moim zdaniem to jeden z najpiękniejszych filmów. Co może być gorsze w USA w latach 50-tych: mąż-gej czy żona, która przyjaźni się z Murzynem? Film pokazuje gdzie było miejsce kobiety i "kolorowych", a także hipokryzję społeczeństwa. Dla mnie w "Daleko od nieba" fantastyczna jest Julianne Moore. Bez tej aktorki film wiele by stracił. Zagrała główną bohaterkę rewelacyjnie. Do tego świetna warstwa plastyczna (zdjęcia) i techniczna filmu. Po prostu REWELACJA !!!ALE KINO+ POLECA

11.55
SOBOTA25 listopada
Miara człowieka
Miara człowieka

Historia bezrobotnego mężczyzny, który zostaje ochroniarzem w supermarkecie. W nowym…

14.00
SOBOTA25 listopada
Iris
Iris

Film oparty na biografii Iris Murdoch, pisarki i filozofki, jednej z ważniejszych postaci…

17.40
SOBOTA25 listopada
Miasta miłości
Miasta miłości

Rzym, Nowy Jork i Paryż to trzy słynne miasta, gdzie splatają się historie sześciorga…SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.