Ale kino+
Kino Mówi: Zagubieni
Film. DZIEŃ ŚWIRA

DZIEŃ ŚWIRA


komedia, Polska, 2002, 90 min.
reżyseria: Marek Koterski
obsada: Janina Traczykówna, Joanna Sienkiewicz, Marek Kondrat, Michał Koterski
Premiera w Ale kino+: 11.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 90 miejsce w rankingu
DZIEŃ ŚWIRA

Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) to sfrustrowany nauczyciel języka polskiego, cierpiący na nerwicę natręctw. Świat widziany jego oczami jawi się jako kraina absurdu, w której przetrwanie każdego dnia wydaje się nie lada wyzwaniem.

Miauczyński ma 44 lata i jest rozwodnikiem. Jedyną bliską mu osobą jest syn, który - podobnie jak reszta świata - nie spełnia jego oczekiwań. Dominującym uczuciem w życiu Adasia jest irytacja. Drażni go bowiem wszystko, czym się otacza - nawet i on sam. Męczy go też monotonna codzienność. Mimo wszystko, zawsze w ten sam sposób rozpoczyna dzień i pielęgnuje swoje rytuały dotyczące higieny, porannej gimnastyki czy sposobu picia kawy. Na domiar złego, Miauczyński nie lubi ludzi, czego wynikiem jest bolesna samotność.

"Dzień świra" to według MARKA KOTERSKIEGO "film o bólu istnienia najbliższych pięciu minut". Reżyser mówił: "Dzień świra kończy moją potrzebę autoterapii artystycznej, wyrzucenia wszystkiego, co najbardziej nieudane, bolesne, co się wiąże z poczuciem winy, z porażką, ze strachem. Czuje ulgę i szczęście, że mogłem zrobić ten film."

Postać Adasia Miauczyńskiego, która kumuluje w sobie wiele przywar i bolączek Polaków, narodziła się w 1984 roku. Bohater stworzony przez Koterskiego po raz pierwszy pojawił się w filmie "Dom wariatów". Kolejne obrazy z jego udziałem to: "Życie wewnętrzne" (1986), "Porno" (1989), "Nic śmiesznego" (1996), "Ajlawiu" (1999), "Dzień świra" (2002), "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006) i "Baby są jakieś inne" (2011). Za każdym razem Miauczyński jest sfrustrowanym inteligentem, na innym etapie życia. Trzykrotnie w rolę Adasia wcielił się Marek Kondrat, który za kreację w "Dniu świra" otrzymał gdyńskie Złote Lwy. Poza nim postać tę zagrali: Zbigniew Rola, Wojciech Wysocki, Cezary Pazura, Franciszek Barciś, Andrzej Chyra i Andrzej Woronowicz.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Kate74
Bielsko-Biała
11.06.2012 10:42
CYTUJ

dla mnie mistrzostwo świata, mogę oglądać wciąż od nowa


frąc

Swobodny Jeździec
postów: 343
11.06.2012 22:48
CYTUJ

Absolutny klasyk polskiego kina. Marek Koterski jak rzadko który polski reżyser potrafi pokazać Polaków z ich kompleksami. I nie ma tu się za bardzo do czego przyczepić, bo tak to wszystko wygląda. Niskie pensje, robotnicy hałasujący za oknem czy też problemy z dorastającymi dziećmi to codzienność. Ale najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że gdy to wszystko oglądamy nie płaczemy, tylko śmiejemy się. A wszystko to jest zasługą reżysera. Adaś Miałczyński nie starzeje się nigdy. Gdyby jednak był ktoś, kto jeszcze nie widział tego filmu, koniecznie musi nadrobić zaległości.


hipis

Autostopowicz
postów: 1
10.08.2012 20:17
CYTUJ

Moim zdaniem najlepszy obok Domu Wariatów i Wszyscy Jesteśmy Chrystusami film Koterskiego.Zresztą bez wątpienia wszystkie te trzy filmy to klasyka na bardzo wysokim poziomie.


Blue-Grey

Autostopowicz
postów: 17
02.09.2012 18:35
CYTUJ

Rewelacyjny film. Wiele scen, sytuacji i dialogów po prostu genialnie filmowo pokazanych. Czasem nie bardzo wiadomo, czy pękać ze śmiechu, czy oglądać ze smutkiem. Po dziesięciu latach - w wielu sprawach - bezwzględne, dosadne, satyryczne zwierciadło Koterskiego nadal trafnie odbija polską rzeczywistość. Niestety.

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.