Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. DZIEŃ ŚWIRA

DZIEŃ ŚWIRA


komedia, Polska, 2002, 90 min.
reżyseria: Marek Koterski
obsada: Janina Traczykówna, Joanna Sienkiewicz, Marek Kondrat, Michał Koterski
Premiera w Ale kino+: 11.06.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 90 miejsce w rankingu
DZIEŃ ŚWIRA

Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) to sfrustrowany nauczyciel języka polskiego, cierpiący na nerwicę natręctw. Świat widziany jego oczami jawi się jako kraina absurdu, w której przetrwanie każdego dnia wydaje się nie lada wyzwaniem.

Miauczyński ma 44 lata i jest rozwodnikiem. Jedyną bliską mu osobą jest syn, który - podobnie jak reszta świata - nie spełnia jego oczekiwań. Dominującym uczuciem w życiu Adasia jest irytacja. Drażni go bowiem wszystko, czym się otacza - nawet i on sam. Męczy go też monotonna codzienność. Mimo wszystko, zawsze w ten sam sposób rozpoczyna dzień i pielęgnuje swoje rytuały dotyczące higieny, porannej gimnastyki czy sposobu picia kawy. Na domiar złego, Miauczyński nie lubi ludzi, czego wynikiem jest bolesna samotność.

"Dzień świra" to według MARKA KOTERSKIEGO "film o bólu istnienia najbliższych pięciu minut". Reżyser mówił: "Dzień świra kończy moją potrzebę autoterapii artystycznej, wyrzucenia wszystkiego, co najbardziej nieudane, bolesne, co się wiąże z poczuciem winy, z porażką, ze strachem. Czuje ulgę i szczęście, że mogłem zrobić ten film."

Postać Adasia Miauczyńskiego, która kumuluje w sobie wiele przywar i bolączek Polaków, narodziła się w 1984 roku. Bohater stworzony przez Koterskiego po raz pierwszy pojawił się w filmie "Dom wariatów". Kolejne obrazy z jego udziałem to: "Życie wewnętrzne" (1986), "Porno" (1989), "Nic śmiesznego" (1996), "Ajlawiu" (1999), "Dzień świra" (2002), "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" (2006) i "Baby są jakieś inne" (2011). Za każdym razem Miauczyński jest sfrustrowanym inteligentem, na innym etapie życia. Trzykrotnie w rolę Adasia wcielił się Marek Kondrat, który za kreację w "Dniu świra" otrzymał gdyńskie Złote Lwy. Poza nim postać tę zagrali: Zbigniew Rola, Wojciech Wysocki, Cezary Pazura, Franciszek Barciś, Andrzej Chyra i Andrzej Woronowicz.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Kate74
Bielsko-Biała
11.06.2012 10:42
CYTUJ

dla mnie mistrzostwo świata, mogę oglądać wciąż od nowa


frąc

Swobodny Jeździec
postów: 343
11.06.2012 22:48
CYTUJ

Absolutny klasyk polskiego kina. Marek Koterski jak rzadko który polski reżyser potrafi pokazać Polaków z ich kompleksami. I nie ma tu się za bardzo do czego przyczepić, bo tak to wszystko wygląda. Niskie pensje, robotnicy hałasujący za oknem czy też problemy z dorastającymi dziećmi to codzienność. Ale najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że gdy to wszystko oglądamy nie płaczemy, tylko śmiejemy się. A wszystko to jest zasługą reżysera. Adaś Miałczyński nie starzeje się nigdy. Gdyby jednak był ktoś, kto jeszcze nie widział tego filmu, koniecznie musi nadrobić zaległości.


hipis

Autostopowicz
postów: 1
10.08.2012 20:17
CYTUJ

Moim zdaniem najlepszy obok Domu Wariatów i Wszyscy Jesteśmy Chrystusami film Koterskiego.Zresztą bez wątpienia wszystkie te trzy filmy to klasyka na bardzo wysokim poziomie.


Blue-Grey

Autostopowicz
postów: 17
02.09.2012 18:35
CYTUJ

Rewelacyjny film. Wiele scen, sytuacji i dialogów po prostu genialnie filmowo pokazanych. Czasem nie bardzo wiadomo, czy pękać ze śmiechu, czy oglądać ze smutkiem. Po dziesięciu latach - w wielu sprawach - bezwzględne, dosadne, satyryczne zwierciadło Koterskiego nadal trafnie odbija polską rzeczywistość. Niestety.

SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.