Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. Dzień Szakala

Dzień Szakala

The Day of the Jackal
thriller, Wlk. Brytania/Francja, 1973, 136 min.
reżyseria: Fred Zinnemann
obsada: Derek Jacobi, Edward Fox, Michael Lonsdale, Michel Auclair, Terence Alexander
Premiera w Ale kino+: 25.03.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 39 miejsce w rankingu
Dzień Szakala

Słynny thriller na podstawie powieści Fredericka Forsytha - znakomicie zrealizowana opowieść o pojedynku demokracji z faszyzmem, a zarazem fascynujący zapis zimnej rozgrywki między bezwzględnym płatnym mordercą a stojącym na straży prawa policjantem.

Kiedy generał de Gaulle zdecydował się wyzwolić Algierię spod francuskiego zwierzchnictwa działająca we Francji Tajna Organizacja Wojskowa (OAS) uznała go za narodowego zdrajcę i wydała na niego wyrok śmierci. Jednak żaden z siedmiu zamachów nie powiódł się. Na konflikcie skorzystali za to dziennikarze - sensacyjne doniesienia o kolejnych zamachach niemal nie schodziły z pierwszych stron gazet. Jednym z tych dziennikarzy był Frederick Forsyth, który z tej autentycznej historii postanowił wysnuć atrakcyjną fikcję. Tak w 1971 roku powstała powieść "Dzień Szakala" o wymyślonym, ósmym zamachu, a Forsyth z dziennikarza przeistoczył się w kultowego pisarza political fiction.

Decyzja o przeniesieniu bestselleru na ekran od początku wydawała się naturalna. Projekt powierzono FREDOWI ZINNEMANNOWI, twórcy znakomitego, nasyconego napięciem westernu "W samo południe". Tak powstała filmowa opowieść o pojedynku demokracji z nazizmem, pełen detali zapis zimnej rozgrywki między bezwzględnym płatnym mordercą a stojącym na straży prawa policjantem.

Morderca - Szakal (Edward Fox) - za zabicie de Gaulle'a (Adrien Cayla-Legrand) ma dostać od OAS pół miliona dolarów. O zleceniu dowiaduje się jednak francuska służba bezpieczeństwa. Zdemaskowanie Szakala powierza najzdolniejszemu francuskiemu detektywowi, Claude'owi Lebelowi (Michael Lonsdale). W tym samym czasie kochanką jednego z członków rządu staje się kobieta-szpieg z oddziałów OAS. Rozpoczyna się gra z czasem: morderca przedostaje się do Francji i umówionego dnia staje z karabinkiem snajperskim naprzeciw trybuny generała, ale po piętach depcze mu uporczywie nietuzinkowy Lebel.

Do dziś "Dzień Szakala" pozostaje jednym z najlepszych przykładów znakomicie zrealizowanego thrillera. Duża w tym zasługa aktorów - Edwarda Foxa ("Gandhi", "Bunt na Bounty") oraz Michaela Lonsdale'a ("5x2" Françoisa Ozona) w roli flegmatycznego, a zarazem zadziwiająco skutecznego oficera policji, ale niebagatelną rolę w produkcji odegrał też montażysta Ralph Kemplen, który otrzymał za ten film nagrodę BAFTA oraz nominację do Oscara. W roku 1997 obraz Zinnemanna doczekał się swobodnego remake'u, jednak "Szakal" Michaela Caton-Jonesa z Brucem Willisem i Richardem Gerem w rolach głównych uznano jedynie za blade odbicie oryginału z lat 70.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Mariusz
Chorzów
08.09.2005 22:44
CYTUJ

Doskonałe klasyczne polityczne kino będące adaptacją takze klasycznej
powieści Frederica Forsytha. Pomimo upływu lat terroryzm pozostaje
niezmienny...
I nigdy nie zniknie, trzeba będzie z nim walczyć zawsze.
Pozostaje życzyć powodzenia służbom bezpieczeństwa...

#ed
zg
27.09.2005 22:13
CYTUJ

niezly film :)

SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.