Ale kino+
Kino Mówi: Zagubieni
Film. Dzień Szakala

Dzień Szakala

The Day of the Jackal
thriller, Wlk. Brytania/Francja, 1973, 136 min.
reżyseria: Fred Zinnemann
obsada: Derek Jacobi, Edward Fox, Michael Lonsdale, Michel Auclair, Terence Alexander
Premiera w Ale kino+: 25.03.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 39 miejsce w rankingu
Dzień Szakala

Słynny thriller na podstawie powieści Fredericka Forsytha - znakomicie zrealizowana opowieść o pojedynku demokracji z faszyzmem, a zarazem fascynujący zapis zimnej rozgrywki między bezwzględnym płatnym mordercą a stojącym na straży prawa policjantem.

Kiedy generał de Gaulle zdecydował się wyzwolić Algierię spod francuskiego zwierzchnictwa działająca we Francji Tajna Organizacja Wojskowa (OAS) uznała go za narodowego zdrajcę i wydała na niego wyrok śmierci. Jednak żaden z siedmiu zamachów nie powiódł się. Na konflikcie skorzystali za to dziennikarze - sensacyjne doniesienia o kolejnych zamachach niemal nie schodziły z pierwszych stron gazet. Jednym z tych dziennikarzy był Frederick Forsyth, który z tej autentycznej historii postanowił wysnuć atrakcyjną fikcję. Tak w 1971 roku powstała powieść "Dzień Szakala" o wymyślonym, ósmym zamachu, a Forsyth z dziennikarza przeistoczył się w kultowego pisarza political fiction.

Decyzja o przeniesieniu bestselleru na ekran od początku wydawała się naturalna. Projekt powierzono FREDOWI ZINNEMANNOWI, twórcy znakomitego, nasyconego napięciem westernu "W samo południe". Tak powstała filmowa opowieść o pojedynku demokracji z nazizmem, pełen detali zapis zimnej rozgrywki między bezwzględnym płatnym mordercą a stojącym na straży prawa policjantem.

Morderca - Szakal (Edward Fox) - za zabicie de Gaulle'a (Adrien Cayla-Legrand) ma dostać od OAS pół miliona dolarów. O zleceniu dowiaduje się jednak francuska służba bezpieczeństwa. Zdemaskowanie Szakala powierza najzdolniejszemu francuskiemu detektywowi, Claude'owi Lebelowi (Michael Lonsdale). W tym samym czasie kochanką jednego z członków rządu staje się kobieta-szpieg z oddziałów OAS. Rozpoczyna się gra z czasem: morderca przedostaje się do Francji i umówionego dnia staje z karabinkiem snajperskim naprzeciw trybuny generała, ale po piętach depcze mu uporczywie nietuzinkowy Lebel.

Do dziś "Dzień Szakala" pozostaje jednym z najlepszych przykładów znakomicie zrealizowanego thrillera. Duża w tym zasługa aktorów - Edwarda Foxa ("Gandhi", "Bunt na Bounty") oraz Michaela Lonsdale'a ("5x2" Françoisa Ozona) w roli flegmatycznego, a zarazem zadziwiająco skutecznego oficera policji, ale niebagatelną rolę w produkcji odegrał też montażysta Ralph Kemplen, który otrzymał za ten film nagrodę BAFTA oraz nominację do Oscara. W roku 1997 obraz Zinnemanna doczekał się swobodnego remake'u, jednak "Szakal" Michaela Caton-Jonesa z Brucem Willisem i Richardem Gerem w rolach głównych uznano jedynie za blade odbicie oryginału z lat 70.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Mariusz
Chorzów
08.09.2005 22:44
CYTUJ

Doskonałe klasyczne polityczne kino będące adaptacją takze klasycznej
powieści Frederica Forsytha. Pomimo upływu lat terroryzm pozostaje
niezmienny...
I nigdy nie zniknie, trzeba będzie z nim walczyć zawsze.
Pozostaje życzyć powodzenia służbom bezpieczeństwa...

#ed
zg
27.09.2005 22:13
CYTUJ

niezly film :)

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.