Ale kino+
Doktor Foster
Film. Dziewczyna z perłą

Dziewczyna z perłą

Girl with a Pearl Earring
dramat, Wlk. Brytania/Luxemburg, 2003, 96 min. 12
reżyseria: Peter Webber
obsada: Cillian Murphy, Colin Firth, Essie Davis, Judy Parfitt, Scarlett Johansson, Tom Wilkinson
Premiera w Ale kino+: 2.01.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 71 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
13:50
wtorek24 października
Przypominajka
Dziewczyna z perłą

Holandia, rok 1665. W Delft, jednym z większych ówczesnych miast, mieszka wraz z rodziną 17-letnia Griet (Scarlett Johansson). Po wypadku ojca dziewczyna musi wziąć na swoje barki utrzymanie domu. Zostaje służącą w domu państwa Vermeerów.

Griet szybko orientuje się, że stosunki między małżonkami nie układają się najlepiej. Pan domu, Johannes (Colin Firth), jest malarzem oddającym się w samotności swojej pasji. Żona artysty, Catharina (Essie Davis), nie podziela fascynacji męża i ma do niego pretensję, że zbyt wolno pracując wpędza rodzinę w długi. Vermeerowie mają już kilkoro dzieci, a Catharina właśnie spodziewa się kolejnego. Mentor malarza - marszand Van Ruijven (Tom Wilkinson) zamawia u niego nowe dzieło. Ale nie szybko ujrzy ono światło dzienne, bo perfekcjonista Vermeer każdy obraz tworzy przez wiele miesięcy, dopracowując godzinami każdy detal. Niespodziewanie odnajduje bratnią duszę w młodziutkiej służącej. Początkowo powierza jej tylko mieszanie farb, później Griet staje się jego modelką i muzą. Wzajemna fascynacja tych dwojga znajdzie spełnienie w jednym z najsłynniejszych dzieł malarskich.

Obraz "Dziewczyna z perłą" Johannesa Vermeera można dziś oglądać w muzeum w Hadze, ale historia jego powstania pozostaje zagadką. Podobnie jak życie malarza, po którym do naszych czasów zachowało się jedynie 35 obrazów. Tajemnicze dzieło zainspirowało pisarkę Tracy Chevalier, a jej bestsellerowa powieść - twórców filmu. W postać Vermeera wcielił się jeden z najpopularniejszych brytyjskich aktorów, 45-letni Colin Firth. W dorobku artysty są tak różnorodne pozycje, jak: "Miesiąc na wsi", "Valmont", "Duma i uprzedzenie", "Angielski pacjent", "Zakochany Szekspir", "Dziennik Bridget Jones" czy "To właśnie miłość". Partneruje mu wschodząca gwiazda amerykańskiego kina, 20-letnia Scarlett Johansson ("Ghost World", "Egzamin dojrzałości", "Między słowami"). Na drugim planie pojawiają się znakomici brytyjscy aktorzy młodego i średniego pokolenia: Tom Wilkinson ("Za drzwiami sypialni", "Zakochany bez pamięci"), Essie Davis ("Historia Liliany", "Matrix Reaktywacja") i Cillian Murphy ("28 dni później", "Wzgórze nadziei").

"Dziewczyna z perłą" wyróżnia się przede wszystkim w warstwie wizualnej. Jej urok, kunszt i klimat zaowocował szeregiem nagród: Brązową Żabą za zdjęcia na MFF Camerimage oraz nagrodami za zdjęcia na MFF w San Sebastian i Wenecji. Obraz był też w trzech kategoriach (zdjęcia, scenografia, kostiumy) nominowany do Oscara 2004.


ALE KINO+ POLECA

12.35
ŚRODA18 października
Nauczycielka angielskiego
Nauczycielka angielskiego

Nauczycielka ze szkoły średniej postanawia pomóc byłemu uczniowi w wystawieniu…

00.20
ŚRODA18 października
Słońce w zenicie
Słońce w zenicie

09.55
CZWARTEK19 października
Noc
Noc

Lidia i Giovanni odwiedzają w szpitalu w Mediolanie umierającego przyjaciela, Tomaso. Po…SERIALE

Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.