Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. Funny Games

Funny Games


thriller, USA/Francja/Wlk. Brytania, 2007, 107 min. 18
reżyseria: Michael Haneke
obsada: Boyd Gaines, Brady Corbet, Devon Gearhart, Michael Pitt, Naomi Watts, Siobhan Fallon, Tim Roth
Premiera w Ale kino+: 3.05.2017 r.
343
Najbliższe emisje:
00:05
piątek22 września
Przypominajka
Funny Games

Anna (Naomi Watts), jej mąż George (Tim Roth) i dziesięcioletni syn Georgie (Devon Gearhart) udają się na krótki urlop w ustronną okolicę nad jeziorem. Zamieszkują w urokliwym domku. Niespodziewanie pojawia się tam Peter (Brady Corbet), młody, z pozoru sympatyczny człowiek.

Peter jest uprzejmy, a w jego zachowaniu nic niepokojącego. Kiedy więc on i jego kompan Paul (Michael Pitt) odkrywają prawdziwe intencje, jest już za późno. Nieoczekiwani przybysze okazują się niebezpiecznymi psychopatami, którzy dla sadystycznej przyjemności terroryzują rodzinę. Wyrachowani i wyzuci ze współczucia przez długie godziny znęcają się psychicznie i fizycznie nad ofiarami.

MICHAEL HANEKE, laureat Złotej Palmy w Cannes w 2009 roku za "Białą wstążkę", znany jako kontrowersyjny moralista, słynący z brutalnego zderzania widza z rzeczywistością opowiada historię o bestialsko torturowanej rodzinie nie po raz pierwszy. "Funny Games U.S." jest bowiem zrealizowanym w USA remake'iem filmu, którym austriacki reżyser wstrząsnął widownią w 1997. Film był jego najbardziej szokującym, ale i najczęściej komentowanym dziełem, choć nie wszystkich przekonało uzasadnienie autora, że krwawe sceny mają stanowić przyczynek do refleksji nad powszechną obecnością przemocy w mediach i rozrywce. Dziesięć lat po premierze reżyser stanął przed możliwością zrealizowania nowej wersji "Funny Games", nie zdecydował się jednak na żadne zmiany w scenariuszu. Co więcej, zadbał, aby nawet dom, stanowiący miejsce akcji odpowiadał proporcjom planu zdjęciowego pierwowzoru. Jest to w zasadzie identyczny film, bo nie tylko akcja i postaci zostały dokładnie powtórzone, ale także ujęcia, a nawet ustawienia kamery. Znalazłszy się ponownie w ogniu krytyki, Haneke raz jeszcze uzasadniał, że pozbawione upiększenia, przemilczeń i niedomówień zobrazowanie przemocy pozwala widzowi uświadomić sobie jego własny do niej stosunek.

"Funny Games U.S." miało w założeniu porażać surową siłą wyrazu i ten zamiar udało się zrealizować. "Czy film może jednocześnie trzymać w napięciu i budzić niesmak?" - pytał w recenzji w "Entertainment Weekly" krytyk Owen Gleiberman. "W groteskowo sadystycznym, przerażającym thrillerze "Funny Games U.S." Michael Haneke umieszcza bohaterów, a wraz z nimi także i widownię, w prawdziwym uścisku imadła (...). Film zdaje się mieć wielu protoplastów - od ironicznie okrutnej "Mechanicznej pomarańczy", poprzez pełnych napięcia "Nędznych psów" Peckinpaha, aż po ukazującą okrutną grę "Matnię", czyli klasyk Romana Polańskiego z 1966 roku. Haneke, podobnie jak Gaspar Noé w "Nieodwracalnych" działa jednak w bardziej ekstremalny sposób. I choć udaje się w stronę skrajności, nie można zaprzeczyć, że funduje nam wyjątkowo intrygujący obraz".

Mówiąc o tym niełatwym, przeznaczonym dla wyrobionego widza filmie, nie należy zapominać o aktorach, których wiarygodne kreacje nadają produkcji dodatkowego dramatyzmu. W głównych rolach zobaczyć można Naomi Watts ("Mullholland Drive", "Ring", nominacja do Oscara za rolę w "21 gramów"), Tima Rotha ("Wściekłe psy", "Pulp Fiction", "Cztery pokoje", nominacja do Oscara za rolę w "Rob Royu"), Brady'ego Corbeta ("Zły dotyk", serial "24 godziny") i Michaela Pitta ("Śmiertelna wyliczanka", "Osada", "Jedwab").


ALE KINO+ POLECA

13.55
SOBOTA23 września
Mocne alibi
Mocne alibi

W każdy weekend senator Henri Pages i jego żona Éliane podejmują gości w podparyskiej…

13.55
NIEDZIELA24 września
Cena prawdy
Cena prawdy

Dziennikarka waszyngtońskiego dziennika dowiaduje się o nadużyciach gabinetu prezydenta…

14.30
WTOREK26 września
Cena prawdy
Cena prawdy

Dziennikarka waszyngtońskiego dziennika dowiaduje się o nadużyciach gabinetu prezydenta…SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.