Ale kino+
CROMO

Film. Genua. Włoskie lato

Genua. Włoskie lato

Genova
dramat, Wlk. Brytania, 2008, 90 min. 12
reżyseria: Michael Winterbottom
obsada: Catherine Keener, Colin Firth, Dante Ciari, Demetri Goritsas, Gabriella Santinelli, Gary Wilmes, Hope Davis, Monica Bennati, Perla Haney-Jardine, Willa Holland
Premiera w Ale kino+: 14.05.2016 r.
343
Najbliższe emisje:
13:50
wtorek25 października
Przypominajka
Genua. Włoskie lato

Samochód, którym Marianne (Hope Davis) wiezie swoje córki, 10-letnią Mary (Perla Haney-Jardine) i 16-letnią Kelly (Willa Holland), wpada w poślizg. W wyniku wypadku kobieta ginie.

Pięć miesięcy po tragedii jej mąż Joe (Colin Firth), akademicki wykładowca kulturoznawstwa, przyjmuje propozycję pracy na uniwersytecie w Genui. Ma nadzieję, że zmiana otoczenia pomoże zarówno jemu, jak i córkom rozpocząć nowe życie. Na miejscu trafiają pod czułą opiekę dawnej przyjaciółki Joe'ego Barbary (Catherine Keener). Mężczyzna rzuca się w wir pracy, a podziwiany przez młode studentki z coraz większym entuzjazmem podchodzi do swoich obowiązków. Kelly nawiązuje liczne kontakty z zachwyconymi nią młodymi Włochami i oddaje się beztroskiej zabawie. Tymczasem Mary, która czuje się winna za spowodowanie wypadku, nie potrafi znaleźć sobie miejsca. Zapala świeczki w kościołach w intencji matki, nawołuje ją w nocy, a pewnego dnia zauważa ducha Marianne, błąkającego się za nią krok w krok po uliczkach Genui.

Brytyjski reżyser MICHAEL WINTERBOTTOM ("Wonderland", "Cena odwagi", "Więzy miłości") to jeden z liderów New Labour Ciemna. Od czasu "Alei snajperów" z 1997 roku krytycy doceniają jego specyficzny quasi dokumentalny styl oraz szybkość reagowania na palące problemy polityczno-społeczne. Aby osiągnąć maksimum realizmu, reżyser ogranicza skład ekipy do minimum i zachęca aktorów do improwizacji. Opanował do perfekcji uwiarygodnianie fabuły za pomocą stosowanych na szeroką skalę "cytatów z rzeczywistości", a tematyka i stylistyka jego filmów jest bardzo zróżnicowana. W dorobku reżysera można odnaleźć zarówno uhonorowaną Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Drogę do Guantanamo", jak i żartobliwą trawestację słynnego dzieła literackiego "Tristam Shandy - Wielka ściema". Tymczasem w 2003 roku na festiwalu w Berlinie triumfowało "Na tym świecie", zdobywając oprócz Złotego Niedźwiedzia, nagrodę Jury Ekumenicznego i Peace Prize, a potem także nagrodę BAFTA za najlepszy film obcojęzyczny. Inspiracją do realizacji obrazu "Genua. Włoskie lato" była dla Winterbottoma jego wcześniejsza wizyta w Genui, powieść "Moderato cantabile" francuskiej pisarki Marguerite Duras oraz klasyczny thriller Nicolasa Roega "Nie oglądaj się teraz". W scenariuszu, który powstał we współpracy z Laurence Coriat (Wonderland", "Seks, miłość i rock'n'roll"), reżyser zawarł swoje spostrzeżenia na temat życia rodzinnego, a zwłaszcza relacje ojca i córek po śmierci matki. To cierpka opowieść o miłości i sile przebaczenia.

W ojca dorastających córek wcielił się angielski aktor kinowy, telewizyjny i teatralny Colin Firth, któremu międzynarodową popularność przyniosła rola pana Darcy'ego w serialu BBC "Duma i uprzedzenie" (nominacja do nagrody BAFTA). Aktor, nominowany w 2010 roku do Oscara za rolę w "Samotnym mężczyźnie", zagrał ponadto w takich produkcjach, jak "Angielski pacjent", "Dziennik Bridget Jones", "Dziewczyna z perłą", "Gdzie leży prawda". U Winterbottoma partnerowała mu znana z serialu "Życie na fali" i "Plotkara" Willa Holland oraz Perla Haney-Jardine, która ma już za sobą role w takich hitach, jak "Spiderman 3" i "Kill Bill vol. 2". W roli Barbary wystąpiła Catherine Keener ("Wszystko za życie", "40-letni prawiczek", "Tłumaczka"), ceniona aktorka charakterystyczna, nominowana do Oscara za kreacje w "Być jak John Malkovich" i "Capote".


ALE KINO+ POLECA

15.35
WTOREK25 października
Rozdział 27
Rozdział 27

Film ukazuje trzy dni poprzedzające zamach na Johna Lennona. Jest dogłębną analizą myśli…

17.15
WTOREK25 października
Dobry agent
Dobry agent

Lata 40. XX w. Edward Wilson trafia do OSS, z którego powstaje CIA. Żeni się z piękną…

20.10
WTOREK25 października
Przechowalnia numer 12
Przechowalnia numer 12

dramat…SERIALE

CROMO

CROMO

Serial kryminalny, który swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2015 roku.


DOKTOR FOSTER

DOKTOR FOSTER

Nominowany do nagrody BAFTA, wyśmienity dramat psychologiczny.


SEKRET

SEKRET

Oparty na szokujących faktach brytyjski miniserial o złu kryjącym się pod przykrywką religijnej praworządności.


CZTERY PORY ROKU W HAWANIE.

CZTERY PORY ROKU W HAWANIE

Ekranizacja powieści kryminalnych Leonardo Padury.