Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. Hilary i Jackie

Hilary i Jackie

Hilary and Jackie
dramat obyczajowy, Wlk. Brytania, 1998, 119 min. 12
reżyseria: Anand Tucker
obsada: David Morrissey, Emily Watson, James Frain, Rachel Griffiths
Premiera w Ale kino+: 18.09.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 12 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
18:00
środa27 września
Przypominajka
13:50
niedziela1 października
Przypominajka
Hilary i Jackie
© IM Global. ALL RIGHTS RESERVED.
1
2

Oparta na faktach opowieść o słynnej wiolonczelistce, której karierę przyćmiła śmiertelna choroba i nieudane życie uczuciowe.

"Hilary i Jackie", drugi kinowy film w karierze ANANDA TUCKERA, to ekranizacja nietypowej biograficznej książki rodzeństwa Hilary i Piers'a du Pré, siostry i brata jednej z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych wiolonczelistek XX wieku. Ich powieść "Geniusz w rodzinie" jest intymnym zapisem wspólnych wspomnień o genialnej siostrze, w których zabawne anegdoty z dzieciństwa kontrapunktują smutną opowieść o trudnej relacji dwóch sióstr, złamanej przez zazdrość i tragiczną chorobę Jackie.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. w Anglii. Kilkuletnie siostry du Pré, Hilary (Rachel Griffiths) i Jackie (Emily Watson) pod okiem matki, nauczycielki fortepianu (Celia Imrie) ćwiczą grę na swoich instrumentach. Wkrótce okazuje się, że o ile Jackie jest przeciętną wiolonczelistką, Hilary, która gra na flecie, zapowiada się na świetną instrumentalistkę. Mimo tego dziewczynki są sobie bardzo bliskie, choć matka próbuje wzbudzać w nich niezdrową rywalizację, spychając wciąż Jackie w cień lepiej rokującej Hilary. Z czasem role się odwracają, zwłaszcza kiedy Hilary - wbrew radom siostry - wychodzi za mąż za Kiffera (David Morrissey) i poświęca się rodzinie. Jackie zaczyna coraz więcej koncertować i niebawem zyskuje opinię jednej z najzdolniejszych współczesnych wiolonczelistek, jej siostra zaś czuje się spełniona jako żona i matka. Kariera nie idzie jednak w parze z osobistym szczęściem. Rozpada się małżeństwo Jackie z utalentowanym pianistą i dyrygentem Danielem Barenboimem (James Frain), a wkrótce lekarze wykrywają u genialnej pianistki początki stwardnienia rozsianego. Artystka, której sukcesy muzyczne nie wynagradzają złamanego życia osobistego, postanawia zaznać trochę radości kosztem małżeństwa swojej siostry.

W filmie wirtuozkę fenomenalnie zagrała jedna z najlepszych dzisiejszych angielskich aktorek, nagrodzona za tę role nominacją do Oscara i Złotym Globem Emily Watson. Jej kariera zaczęła się zaledwie dwa lata wcześniej, kiedy wcieliła się w główną rolę w znakomitym dramacie "Przełamując fale" Larsa von Triera, za który otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu, a także Europejską Nagrodę Filmową. Kreacja, jaką stworzyła w filmie Tuckera zaliczana jest do jej największych osiągnięć - krytykom zaimponowała perfekcyjnym warsztatem aktorskim i niezwykłymi zdolnościami naśladowczymi: nawet sposób, w jaki imituje grę na wiolonczeli do złudzenia przypomina ruchy samej du Pré.

Dzięki wykorzystaniu w "Hilary i Jackie" wielu nagrań archiwalnych, film jest też rarytasem dla wielbicieli muzyki poważnej. Usłyszeć można m.in. koncert e-moll Elgara w wykonaniu filadelfijskich filharmoników pod batutą Daniela Barenboima (interpretacja du Pré uważana jest za najważniejszą w historii muzyki), fragmenty II Suity h-moll Bacha, sonaty wiolonczelowe Johannesa Brahmsa i Césara Francka oraz napisane specjalnie na potrzeby ekranizacji utwory kompozytora filmowego i teatralnego Barringtona Phelounga.

Film był ogromnym sukcesem dla Tuckera, który wcześniej zajmował się głównie produkcjami telewizyjnymi. Reżyser otrzymał nagrodę British Independent Film Award, a jego obraz trafił do konkursu głównego festiwalu w Wenecji.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Gosiozol
Kozie Doły
19.05.2006 22:42
CYTUJ

Emily Watson znów cierpi i kiepsko udaje, że gra na wiolonczeli, że umie grać na wiolonczeli. To nie film sztuk walki, gdzie aktorzy 'uczą się' dwa miechy i jest oki bo mają jeszcze trochę lin i pokaźny zestaw kompów.
Bywa. Takich filmów wiele. Biedny artysta tworzy/gra i cierpi ku uciesze tłumów.

#du pre
krk
24.05.2006 21:23
CYTUJ

aby zrozumiiec ból kogos kto gra....... POLECAM

#Remy
Warszawa
04.06.2006 16:40
CYTUJ

Odpowiadajac wpisowi z Kozich Dołów.

Emily Watson jest aktorka, wiec gra. Udaje sie w zyciu. W filmie aktorzy graja. Tutaj podwojnie, bo takze w sensie muzycznym. I ona grala genialnie. Glęboko weszla w role i nawet da sie odczuc jej niechcec do grania. Piekne.

26.07.2006 22:58
CYTUJ

O grze na wiolonczelli nie pisze, bo się nie znam. Gdyby to był film o graniu to byłby dla melo- , a nie dla kino-manów. Bohaterowie grają głównie w życie, czasem koszmarnie fałszują, ale nie nastrojono ich przed tym koncertem idealnie. A tragedia zdrowotna u geniusz raczej nie bywa inna u geniusza niż u przeciętnego zjadacza chleba. Emilka, którą uwielbiam i za gre i za wygląd jest tutaj wybitna, rola pełna bólu, cierpienia i energii. Świetna jest też Rachel w swoich próbach przywyknięcia do życia. Niezwykły dramat, pełen emocji, wrażliwości i dobrego smaku w przedstawieniu ludzkiej psychiki.

#monisss
Łódź
01.08.2006 01:53
CYTUJ

Tak mnie to wzruszyło,że choć jest już pół godziny po filmie nadal płacze...Coś pięknego!Polecam wszystkim.

16.12.2007 15:32
CYTUJ

niesamowity film z jedną z najlepszych kreacji aktorskich w historii kina!!!!!!!!!!!Emily jest niesamowita!

#gocello
Gdańsk
11.05.2011 20:46
CYTUJ

Wie ktos gdzie mozna kupić książkę?ALE KINO+ POLECA

18.25
PONIEDZIAŁEK25 września
Nauczycielka angielskiego
Nauczycielka angielskiego

Nauczycielka ze szkoły średniej postanawia pomóc byłemu uczniowi w wystawieniu…

20.10
PONIEDZIAŁEK25 września
Matador
Matador

Kontuzjowany torreador musi zrezygnować z dalszych występów. Próbuje wypełnić emocjonalną…

18.20
WTOREK26 września
Pieśń słonia
Pieśń słonia

Michael jest odpowiedzialny za śmierć swojej matki. Zostaje wysłany do szpitala…SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.