Ale kino+
Kino Mówi: Zagubieni
Film. Hilary i Jackie

Hilary i Jackie

Hilary and Jackie
dramat obyczajowy, Wlk. Brytania, 1998, 119 min.
reżyseria: Anand Tucker
obsada: David Morrissey, Emily Watson, James Frain, Rachel Griffiths
Premiera w Ale kino+: 18.09.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 28 miejsce w rankingu
Hilary i Jackie
© IMG Global. ALL RIGHTS RESERVED.
1
2

Oparta na faktach opowieść o słynnej wiolonczelistce, której karierę przyćmiła śmiertelna choroba i nieudane życie uczuciowe.

"Hilary i Jackie", drugi kinowy film w karierze ANANDA TUCKERA, to ekranizacja nietypowej biograficznej książki rodzeństwa Hilary i Piers'a du Pré, siostry i brata jednej z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych wiolonczelistek XX wieku. Ich powieść "Geniusz w rodzinie" jest intymnym zapisem wspólnych wspomnień o genialnej siostrze, w których zabawne anegdoty z dzieciństwa kontrapunktują smutną opowieść o trudnej relacji dwóch sióstr, złamanej przez zazdrość i tragiczną chorobę Jackie.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. w Anglii. Kilkuletnie siostry du Pré, Hilary (Rachel Griffiths) i Jackie (Emily Watson) pod okiem matki, nauczycielki fortepianu (Celia Imrie) ćwiczą grę na swoich instrumentach. Wkrótce okazuje się, że o ile Jackie jest przeciętną wiolonczelistką, Hilary, która gra na flecie, zapowiada się na świetną instrumentalistkę. Mimo tego dziewczynki są sobie bardzo bliskie, choć matka próbuje wzbudzać w nich niezdrową rywalizację, spychając wciąż Jackie w cień lepiej rokującej Hilary. Z czasem role się odwracają, zwłaszcza kiedy Hilary - wbrew radom siostry - wychodzi za mąż za Kiffera (David Morrissey) i poświęca się rodzinie. Jackie zaczyna coraz więcej koncertować i niebawem zyskuje opinię jednej z najzdolniejszych współczesnych wiolonczelistek, jej siostra zaś czuje się spełniona jako żona i matka. Kariera nie idzie jednak w parze z osobistym szczęściem. Rozpada się małżeństwo Jackie z utalentowanym pianistą i dyrygentem Danielem Barenboimem (James Frain), a wkrótce lekarze wykrywają u genialnej pianistki początki stwardnienia rozsianego. Artystka, której sukcesy muzyczne nie wynagradzają złamanego życia osobistego, postanawia zaznać trochę radości kosztem małżeństwa swojej siostry.

W filmie wirtuozkę fenomenalnie zagrała jedna z najlepszych dzisiejszych angielskich aktorek, nagrodzona za tę role nominacją do Oscara i Złotym Globem Emily Watson. Jej kariera zaczęła się zaledwie dwa lata wcześniej, kiedy wcieliła się w główną rolę w znakomitym dramacie "Przełamując fale" Larsa von Triera, za który otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu, a także Europejską Nagrodę Filmową. Kreacja, jaką stworzyła w filmie Tuckera zaliczana jest do jej największych osiągnięć - krytykom zaimponowała perfekcyjnym warsztatem aktorskim i niezwykłymi zdolnościami naśladowczymi: nawet sposób, w jaki imituje grę na wiolonczeli do złudzenia przypomina ruchy samej du Pré.

Dzięki wykorzystaniu w "Hilary i Jackie" wielu nagrań archiwalnych, film jest też rarytasem dla wielbicieli muzyki poważnej. Usłyszeć można m.in. koncert e-moll Elgara w wykonaniu filadelfijskich filharmoników pod batutą Daniela Barenboima (interpretacja du Pré uważana jest za najważniejszą w historii muzyki), fragmenty II Suity h-moll Bacha, sonaty wiolonczelowe Johannesa Brahmsa i Césara Francka oraz napisane specjalnie na potrzeby ekranizacji utwory kompozytora filmowego i teatralnego Barringtona Phelounga.

Film był ogromnym sukcesem dla Tuckera, który wcześniej zajmował się głównie produkcjami telewizyjnymi. Reżyser otrzymał nagrodę British Independent Film Award, a jego obraz trafił do konkursu głównego festiwalu w Wenecji.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Gosiozol
Kozie Doły
19.05.2006 22:42
CYTUJ

Emily Watson znów cierpi i kiepsko udaje, że gra na wiolonczeli, że umie grać na wiolonczeli. To nie film sztuk walki, gdzie aktorzy 'uczą się' dwa miechy i jest oki bo mają jeszcze trochę lin i pokaźny zestaw kompów.
Bywa. Takich filmów wiele. Biedny artysta tworzy/gra i cierpi ku uciesze tłumów.

#du pre
krk
24.05.2006 21:23
CYTUJ

aby zrozumiiec ból kogos kto gra....... POLECAM

#Remy
Warszawa
04.06.2006 16:40
CYTUJ

Odpowiadajac wpisowi z Kozich Dołów.

Emily Watson jest aktorka, wiec gra. Udaje sie w zyciu. W filmie aktorzy graja. Tutaj podwojnie, bo takze w sensie muzycznym. I ona grala genialnie. Glęboko weszla w role i nawet da sie odczuc jej niechcec do grania. Piekne.

26.07.2006 22:58
CYTUJ

O grze na wiolonczelli nie pisze, bo się nie znam. Gdyby to był film o graniu to byłby dla melo- , a nie dla kino-manów. Bohaterowie grają głównie w życie, czasem koszmarnie fałszują, ale nie nastrojono ich przed tym koncertem idealnie. A tragedia zdrowotna u geniusz raczej nie bywa inna u geniusza niż u przeciętnego zjadacza chleba. Emilka, którą uwielbiam i za gre i za wygląd jest tutaj wybitna, rola pełna bólu, cierpienia i energii. Świetna jest też Rachel w swoich próbach przywyknięcia do życia. Niezwykły dramat, pełen emocji, wrażliwości i dobrego smaku w przedstawieniu ludzkiej psychiki.

#monisss
Łódź
01.08.2006 01:53
CYTUJ

Tak mnie to wzruszyło,że choć jest już pół godziny po filmie nadal płacze...Coś pięknego!Polecam wszystkim.

16.12.2007 15:32
CYTUJ

niesamowity film z jedną z najlepszych kreacji aktorskich w historii kina!!!!!!!!!!!Emily jest niesamowita!

#gocello
Gdańsk
11.05.2011 20:46
CYTUJ

Wie ktos gdzie mozna kupić książkę?

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.