Ale kino+
CROMO

Film. Historie miłosne

Historie miłosne


dramat psychologiczny, Polska, 1997, 87 min. 12
reżyseria: Jerzy Stuhr
obsada: Dominika Ostałowska, Irina Ałfiorowa, Jerzy Stuhr, Karolina Ostrożna, Katarzyna Figura, Teresa Sawicka
Premiera w Ale kino+: 27.09.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
02:25
sobota29 października
Przypominajka
04:35
środa2 listopada
Przypominajka
Historie miłosne
1
2

Tak jak w "Spisie cudzołożnic", debiucie reżyserskim znakomitego aktora Jerzego Stuhra, również w "Historiach miłosnych" osią wydarzeń są perypetie przeciętnego 40-latka.

Tym razem ma on kilka życiorysów, choć we wszystkich staje przed tym samym poważnym dylematem: miłość czy stabilizacja, spokój, kariera. Bohaterem pierwszej noweli jest wykładowca akademicki, który waha się czy pomóc w czasie egzaminu zakochanej w nim studentce, początkującej poetce (Dominika Ostałowska). W drugiej, ksiądz z małego miasteczka dowiaduje się, że ma w Domu Dziecka 11-letnią córkę. Trzeci bohater - pułkownik wojska polskiego - zdaje sobie sprawę, że odnowienie dawnego romansu z Rosjanką (Irina Ałfiorowa) może przekreślić jego awans. Wreszcie ostatnia postać - zamknięty w więzieniu złodziej - zastanawia się czy podczas rozprawy sądowej wziąć na siebie winę zdradzającej i oszukującej go żony (Katarzyna Figura), którą wciąż kocha. Wszyscy stają przed tajemniczym Ankieterem, by zdać relację ze swoich uczuć i wyborów.

"Historie miłosne", przez wielu uważane za najdojrzalsze jak dotąd dzieło reżyserskie JERZEGO STUHRA, to jeden z najczęściej nagradzanych polskich filmów ostatnich lat i właściwie jedyny, który w latach 90. odniósł na świecie sukces porównywalny do kina Kieślowskiego. W Wenecji, choć Złoty Lew powędrował do "Hana-bi" Takeshi Kitano, "Historie miłosne", wyróżnione m.in. nagrodą FIPRESCI i katolicką statuetką OCIC, bez wątpienia były najpopularniejszym filmem imprezy, w którym publiczność zakochiwała się od pierwszego wejrzenia. Po projekcji w prasie włoskiej zaroiło się od entuzjastycznych krytyk: "Jerzy Stuhr, jeden z największych aktorów świata, zaangażował siebie w czterech różnych rolach i może być spokojny, że jego mistrz, Kieślowski byłby usatysfakcjonowany" - pisano w "Il Messaggero". "...film ten cechuje przejrzysty styl, finezja opowiadania, subtelny humor, doskonała obserwacja ludzkich zachowań, czasem ironiczny surrealizm..." - relacjonowała "La Repubblica". "Od pierwszych scen wywołuje wzruszenie i śmiech jednocześnie. Jednym słowem triumf." - dodawał "Il corriere della sera".

Do nagród zdobytych w Rydze, w Newport Beach i nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej za główną rolę męską, dołączyły polskie wyróżnienia, m.in. Złote lwy - Grand Prix festiwalu w Gdyni, paszport "Polityki" czy Srebrne Grono w Łagowie. "Wiem, że po "Spisie cudzołożnic" wiele można było się po Stuhrze spodziewać, ale chyba nie odwagi, by sięgnąć po miejsce opuszczone przez Kieślowskiego. Właśnie to było najbardziej zaskakujące - nie jakiś młody twórca, wychowanek reżysera, ale jego aktor, przyjaciel, duchowy młodszy brat" - pisał o obrazie Stuhra Konrad Zarębski na łamach "Gazety Wyborczej". Tadeusz Sobolewski przypominał z kolei o kunszcie aktorskim Stuhra, który brawurowo wykreował wszystkich czterech bohaterów. "Spadkobierca Cybulskiego" - pisał o nim Mirosław Przylipiak. Maria Kornatowska nazwała natomiast aktora "Jekyllem i Hyde'em polskiego kina, jednakowo przekonującym w roli cynicznego Wodzireja, jak i szlachetnego Amatora".

"Historie miłosne" chwalono za odwagę zadawania elementarnych pytań, autentyzm i uniwersalizm, głęboko mądry scenariusz i wspaniały aktorki zespół, który sprawił, że widz wierzy we wszystko, co widzi na ekranie. Stuhrowi towarzyszył Jerzy Nowak, sportretowany przez Marcina Koszałkę w przeszywającym dokumencie o umieraniu "Istnienie", Katarzyna Figura w roli tragiczno-groteskowej niewiernej żony, która w ostatniej chwili dostrzega miłość w najczystszej postaci czy Dominika Ostałowska, z wdziękiem wcielająca się w zakochaną w swoim wykładowcy studentkę. W roli Magdy, nieślubnej córki księdza, wystąpiła Karolina Ostrożna, która trzy lata wcześniej zachwyciła trudną rolą samotnej, zaniedbywanej przez matkę 9-latki.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO


ALE KINO+ POLECA

04.20
CZWARTEK27 października
Prawo ojca
Prawo ojca

Marta została brutalnie pobita i zgwałcona. Sprawcy zbrodni cieszą się wolnością. Ojciec…

03.40
NIEDZIELA30 października
Cyrkowa pułapka
Cyrkowa pułapka

Susan spędza wakacje w stadninie koni, bawiąc się z przyjaciółmi w pobliskich lasach.…

03.05
WTOREK1 listopada
Egzekutor
Egzekutor

Alex opiekuje się byłym pracownikiem UB. Ulega jego namowom, by za kilka tysięcy dolarów…SERIALE

CROMO

CROMO

Serial kryminalny, który swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2015 roku.


DOKTOR FOSTER

DOKTOR FOSTER

Nominowany do nagrody BAFTA, wyśmienity dramat psychologiczny.


SEKRET

SEKRET

Oparty na faktach brytyjski miniserial o złu kryjącym się pod przykrywką religijnej praworządności.


CZTERY PORY ROKU W HAWANIE.

CZTERY PORY ROKU W HAWANIE

Ekranizacja powieści kryminalnych Leonardo Padury.