ALEKINOPLUS.PL
Zapiski Młodego Lekarza

Film. JA CIĘ KOCHAM, A TY ¦PISZ

JA CIĘ KOCHAM, A TY ¦PISZ

While You Were Sleeping
komedia romantyczna, USA, 1995, 103 min.
reżyseria: Jon Turteltaub
obsada: Bill Pullman, Jack Warden, Peter Boyle, Peter Gallagher, Sandra Bullock
Premiera w ale kino+: 19.12.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 130 miejsce w rankingu

Jedna z najsłynniejszych komedii romantycznych. Sandra Bullock, filmowa kasjerka w chicagowskim metrze, potajemnie kocha się w mężczyĽnie - ideale. Przewrotna opowie¶ć o współczesnym Kopciuszku.

Lucy (Sandra Bullock) jest kasjerk± w chicagowskim metrze. Sprzedaje bilety, wydaje resztę i potajemnie kocha się w przystojnym prawniku Peterze (Peter Gallagher), który codziennie staje przed jej okienkiem. Jednak przystojniak rzadko spogl±da w okienko, a wpatrzon± w niego Lucy wita szybkim i ugrzecznionym u¶miechem. Pewnego dnia rutynę przerywa wypadek. Peter zostaje napadnięty, dotkliwie pobity i wrzucony na tory metra, a życie ratuje mu Lucy. W szpitalu dziewczyna poznaje rodzinę ukochanego - rozkrzyczan±, ekspresyjn±, ale bardzo zżyt± ze sob± irlandzk± familię, która z miejsca bierze Lucy za narzeczon± Petera. Lucy nie udaje się wyprowadzić ich z błędu, a Peter nie jest w stanie zaprotestować, bo choć przeżył wypadek, jest pogr±żony w ¶pi±czce. Tak kasjerka z Chicago trafia na bożonarodzeniowy obiad do rodziny niedostępnego dla siebie dot±d Petera i - zupełnym przypadkiem - rozkochuje w sobie jego brata, Jacka (Bill Pullman). Po drodze sama również rewiduje własne uczucia, ale kiedy wszystko powoli skłania się w stronę happy endu, budzi się Peter.

Film "Ja cię kocham a ty ¶pisz" powstał w momencie, kiedy komedia romantyczna kolejny raz wchodziła w swój "złoty wiek". Był rok 1995, a Sandra Bullock nie była jeszcze wielk± gwiazd±. Miała już za sob± występ w "Speed - Niebezpieczna szybko¶ć", ale wci±ż bardziej przypominała dziewczynę z s±siedztwa, niż hollywoodzk± gwiazdę. Dobrze uj±ł to zreszt± w filmie Jack, który o granej przez ni± Lucy mówi w jednej ze scen: "Człowiek nigdy nie wie, czy j± pocałować, czy posiłować się z ni± na rękę". Scenarzy¶ci "Ja cię kocham, a ty ¶pisz" pamiętali o ba¶niowym podtek¶cie - samotna, zmuszona niejako do pracy znacznie poniżej własnych możliwo¶ci Lucy, to współczesny Kopciuszek, który do swojego księcia zbliża się jednak w do¶ć nietypowy sposób. Znakomitym pomysłem było rozrzedzenie melodramatycznych w±tków przez wprowadzenie do filmu rodziny Petera. "Irlandzka familia Jacka i Petera to prawdziwy monolit: jej członkowie niemal zawsze występuj± w grupie, jakby pozowali do zbiorowego zdjęcia. Nic dziwnego, że osierocona Lucy tak chętnie do nich przywiera" - pisał o komedii jeden z krytyków filmowych.

"Ja cię kocham, a ty ¶pisz" dla reżysera filmu, JONA TURTELTAUBA, było wprawk± do o rok póĽniejszego "Fenomenu" - filmu z dużo większymi ambicjami, acz nie przez wszystkich uznanego za lepszy. Po nim Turteltaub zrealizował m.in. bezpretensjonalna komedię "Dzieciak" z Bruce'em Willysem.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


Andromacha

Autostopowicz
postów: 40
19.12.2008 20:11
CYTUJ

Uwielbiam ten film. Wiem, wiem, jest tak banalny, że nawet nie przystoi się przyznawać do tego. Ale cóż zrobię, że jest strasznie uroczy i ciepły. Nie wiem, czy dobrze mi się kojarzy (chyba nie), czy może to jego ciepło? Widziałam go niezliczon± ilo¶ć razy, znam go prawie na pamięć, ale i tak go ogl±dam, bo ma niesamowity urok. Uwielbiam ten film :)

#dan Daniel
San Francisco
14.02.2009 13:55
CYTUJ

Lepsi bohaterowie - indywidua i fabuła, i gdzie¶ w tle rodzina jednej z postaci - w grupie, niż jak w polskim serialu [bo kina nie ma] sama para-grupa, zero postaci, ani jednego indywiduum, zero fabuły, i tylko smiech z ta¶my.

Film całkiem całkiem.
W przeciwnieństwie do współczesnych amerykańskich, jako powstały jeszcze w latach 90tych XXw., do¶ć ciekawy. Prawie że skomplikowany i złożony.
Polecam!

SERIALE

Quirke

Serial kryminalny, nakręcony na podstawie bestsellerowych powie¶ci irlandzkiego pisarza Williama Johna Banville'a.


Detektyw Murdoch 7

Od 3 sierpnia ale kino+ zaprasza na najnowsze odcinki serialu kryminalnego o przygodach kanadyjskiego ¶ledczego działaj±cego w Toronto pocz±tków XX wieku.


Zapiski młodego lekarza

Brytyjski serial komediowy oparty na opowiadaniach Michaiła Bułhakowa. W roli głównej Daniel Radcliffe