Ale kino+
Doktor Foster
Film. Ki

Ki


film obyczajowy, Polska, 2011, 93 min. 12
reżyseria: Leszek Dawid
obsada: Adam Woronowicz, Kamil Malecki, Krzysztof Ogłoza, Roma Gąsiorowska, Sylwia Arnesen, Sylwia Juszczak
Premiera w Ale kino+: 26.10.2017 r.
343
Najbliższe emisje:
20:10
czwartek26 października
Przypominajka
08:00
sobota28 października
Przypominajka
Ki

Fabularny debiut Leszka Dawida, autora obsypanej nagrodami dokumentalnej etiudy "Bar na Victorii". W roli głównej nagrodzona Złotym Lwem Roma Gąsiorowska ("Sala samobójców").

Ki (Roma Gąsiorowska), czyli z upodobaniem skracająca imiona Kinga, jest matką trzyletniego Pio (Kamil Malecki), która ucieka od agresywnego i sfrustrowanego brakiem pracy ojca dziecka, Anto (Krzysztof Ogłoza). Wprowadza się do artystycznie natchnionej przyjaciółki, Dor (Sylwia Juszczak), wnosząc charakterystyczny chaos i nieporządek. Nie potrafiąc uszanować prywatności innych, burzy spokój intrygującego, lecz skrajnie odmiennego od niej współlokatora Miko (Adam Woronowicz). Nie zamierza godzić się z ograniczeniami, jakie niesie ze sobą samotne macierzyństwo i rezygnować z uroków życia. Kocha Pio, ale bez oporów angażuje wszystkich wokół do opieki nad synkiem, sama w tym czasie bawiąc się z przyjaciółkami w klubach. Nieustannie zmagając się z problemami finansowymi, co miesiąc odwiedza ośrodek pomocy społecznej, wyłudzając skromne wsparcie. Dorabia też w nocnym klubie i pozuje nago studentom Akademii Sztuk Pięknych. Sama ma artystyczne ambicje, marzy o sławie i uznaniu. Dzięki protekcji przyjaciółki, przygotowuje dla galerii sztuki współczesnej wideoinstalację "Oszustwa prawdy", której tematem jest kondycja kobiety samotnie wychowującej dziecko. W walce o lepszy los dla siebie i Pio brak jej jednak konsekwencji i dojrzałości.

"Ki" to debiut fabularny LESZKA DAWIDA, autora obsypanej nagrodami dokumentalnej etiudy "Bar na Victorii" i święcącego triumfy podczas tegorocznego Gdynia Film Festival, poświęconego grupie Paktofonika "Jesteś Bogiem". Wyróżniony Nagrodą im. Stanisława Różewicza na festiwalu Młodzi i Film portret nieuznającej kompromisów samotnej matki jest daleki od sentymentalnego społecznego realizmu, po który przy podobnych tematach chętnie sięgają filmowcy. - "Ki" to film współczesny, realistyczny, będący w swej istocie dramatem, ale nieprzytłaczający ciężarem gatunkowym. Wręcz przeciwnie. Moim założeniem jest pełna ironii, wnikliwa obserwacja rzeczywistości, nacechowana lekkością i poczuciem humoru" - mówi Dawid, który przy realizacji zdecydował się na formę bliską dokumentowi, od którego zaczynał przygodę z reżyserią. Zdjęcia, przypominające czasami kręcony pospiesznie reportaż, świetnie oddają charakter i niedojrzałość bohaterki. Operator Łukasz Gutt starał się, by kamera stale podążała za będącą w ciągłym ruchu Ki, chcąc uzyskać efekt podobny do osiągniętego w "Zapaśniku" przez Darrena Aronofsky'ego. Dawid z brawurą debiutanta zdecydował się skierować kamerę na antybohaterkę. Tytułowa Ki to jedna z ciekawszych kobiecych postaci w polskim kinie. "(...) drażni i fascynuje na przemian, przyciąga i odpycha, jakby podświadomie budowała wokół siebie mur niedostępności, nawet jeśli to, czego najbardziej potrzebuje, to dziwnie nieosiągalna bliskość" - pisał o bohaterce filmu Paweł T. Felis z "Gazety Wyborczej".

W Ki wcieliła się Roma Gąsiorowska, zrywając z wizerunkiem rozhisteryzowanej blondynki, który przylgnął do niej po rolach w "Wojnie polsko-ruskiej" czy "Jestem twój". Postać ekstrawaganckiej, przy tym celowo irytującej Ki przyniosła jej powszechne uznanie krytyki, nagrodę w Gdyni oraz przyznawaną przez "Film" Złotą Kaczkę. Obok niemal nieschodzącej z ekranu Romy Gąsiorowskiej w filmie można zobaczyć Adama Woronowicza ("Popiełuszko. Wolność jest w nas") jako zamkniętego w sobie współlokatora Ki, Sylwię Juszczak ("Głośniej od bomb", serial "Fala zbrodni") w roli jej koleżanki oraz Krzysztofa Ogłozę ("Jak żyć?", "Drzazgi"), wcielającego się w równie niedojrzałego, jak Ki ojca dziecka.


ALE KINO+ POLECA

14.15
PONIEDZIAŁEK23 października
Daas
Daas

Polska, rok 1759. Sprzedawca sukna Jakub Frank głosi wśród małopolskich Żydów ideę nowego…

12.40
ŚRODA25 października
Daas
Daas

Polska, rok 1759. Sprzedawca sukna Jakub Frank głosi wśród małopolskich Żydów ideę nowego…

09.55
CZWARTEK26 października
Umarli rzucają cień
Umarli rzucają cień

Po zakończeniu wojny Mały stara się odnaleźć i wymierzyć sprawiedliwość tym, którzy w…SERIALE

Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.