Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO

KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO

Mujeres al borde de un ataque de nervios
komedia, Hiszpania, 1988, 85 min.
reżyseria: Pedro Almodovar
obsada: Antonio Banderas, Carmen Maura, Julieta Serrano, Rossy de Palma
Premiera w Ale kino+: 19.12.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 136 miejsce w rankingu

Pepa (Carmen Maura) jest aktorką i kochanką swojego kolegi po fachu Ivana (Fernando Guillen). Pewnego dnia okazuje się, że Ivan porzucił ją zupełnie bez słowa. Zrozpaczona i zdesperowana Pepa decyduje się w końcu zadzwonić do żony kochanka.

Okazuje się, że ta ostatnia również nie ma bladego pojęcia, co dzieje się z Ivanem. Kobiety wspólnie zatrudniają prawniczkę, mającą pomóc w odnalezieniu zaginionego mężczyzny. Jest to strzałem w dziesiątkę, gdyż to właśnie dla pani mecenas aktor porzucił swoje dotychczasowe kobiety.

Fabuła "Kobiet na skraju załamania nerwowego" przypomina labirynt pełen przeplatających się wątków i osób o wielu twarzach i tożsamościach. Wbrew tytułowi nie jest to sentymentalny romans czy dramat z życia wzięty lecz żwawa i zabawna komedia, pastisz filmowych konwencji przetykany cytatami z historii kina oraz parodiami reklam. Krzykliwa, agresywna estetyka, jaskrawe kolory, obrazoburcze deklaracje, perwersyjna erotyka i melodramatyczne rozwiązania fabularne składają się na jedyny w swoim rodzaju, niedający się podrobić, autorski styl Pedro Almodovara, którego krytycy nie darmo ochrzcili w latach 80. "Bunuelem w stylu punk".

"Kobiet na skraju załamania nerwowego" to absolutny klasyk PEDRO ALMODOVARA. W filmie znalazły się bodaj wszystkie elementy składające się na charakterystyczny styl hiszpańskiego filmowca - i to w wyjątkowo intensywnej postaci. "Kobiety na skraju załamania nerwowego" to również pierwszy film Almodovara, który zrobił prawdziwie międzynarodową karierę i stał się na długi czas znakiem rozpoznawalnym reżysera jako genialnego portrecisty kobiecych charakterów.

Film miał premierę na festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz, potem otrzymał 10 statuetek Goya, hiszpańskich odpowiedników Oscara, do którego zresztą był nominowany jako najlepszy film nieanglojęzyczny w 1988 roku. Dzieło Almodovara przegrało ostatecznie oscarowy wyścig z "Pelle Zdobywcą", ale "Kobiety..." i tak skupiły na Hiszpanie uwagę filmowego świata.

W "Kobietach..." występuje drużyna ulubionych aktorów Pedro Almodovara, wśród nich Carmen Maura, Rossy de Palma oraz Antonio Banderas, który przed swoją wielką hollywoodzką karierą kojarzony był przede wszystkim z występów w obrazach autora "Matadora".

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Jotes
Warszawa
10.01.2005 17:42
CYTUJ

Co tu pisać? Poprostu MISTRZOSTWO!!!

#gambelputi
łódź
11.01.2005 23:17
CYTUJ

eeee.... co? to to mistrzostwo mega knot i grafomania, ale oczywiście nie bez odrobiny fantazji, cóżżż.. kłania się kusturica???

#amik
12.01.2005 00:16
CYTUJ

oki tylko luzik trzeba mieć by to poczuć
zabawa świetna chociaż cały film zastanawiałem się z czego lub kogo gość kpi tak naprawdę

#bulwersacja
22.05.2005 14:26
CYTUJ

Czy ktoś z Was widział ten film, bo mam wrażenie, że autor recenzji, raczej w kinie niz na filmie był... Sugeruję ponowne obejrzenie i korektę fabuły, bo scenariusz Almodovara nijak sie ma do tej przedstawionej powyżej.

#marek
06.07.2005 00:39
CYTUJ

Moim zdaniem najlepszy film Almodovara!

SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.