Ale kino+
Dumb
Film. KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO

KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO

Mujeres al borde de un ataque de nervios
komedia, Hiszpania, 1988, 85 min.
reżyseria: Pedro Almodovar
obsada: Antonio Banderas, Carmen Maura, Julieta Serrano, Rossy de Palma
Premiera w Ale kino+: 19.12.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 136 miejsce w rankingu

Pepa (Carmen Maura) jest aktorką i kochanką swojego kolegi po fachu Ivana (Fernando Guillen). Pewnego dnia okazuje się, że Ivan porzucił ją zupełnie bez słowa. Zrozpaczona i zdesperowana Pepa decyduje się w końcu zadzwonić do żony kochanka.

Okazuje się, że ta ostatnia również nie ma bladego pojęcia, co dzieje się z Ivanem. Kobiety wspólnie zatrudniają prawniczkę, mającą pomóc w odnalezieniu zaginionego mężczyzny. Jest to strzałem w dziesiątkę, gdyż to właśnie dla pani mecenas aktor porzucił swoje dotychczasowe kobiety.

Fabuła "Kobiet na skraju załamania nerwowego" przypomina labirynt pełen przeplatających się wątków i osób o wielu twarzach i tożsamościach. Wbrew tytułowi nie jest to sentymentalny romans czy dramat z życia wzięty lecz żwawa i zabawna komedia, pastisz filmowych konwencji przetykany cytatami z historii kina oraz parodiami reklam. Krzykliwa, agresywna estetyka, jaskrawe kolory, obrazoburcze deklaracje, perwersyjna erotyka i melodramatyczne rozwiązania fabularne składają się na jedyny w swoim rodzaju, niedający się podrobić, autorski styl Pedro Almodovara, którego krytycy nie darmo ochrzcili w latach 80. "Bunuelem w stylu punk".

"Kobiet na skraju załamania nerwowego" to absolutny klasyk PEDRO ALMODOVARA. W filmie znalazły się bodaj wszystkie elementy składające się na charakterystyczny styl hiszpańskiego filmowca - i to w wyjątkowo intensywnej postaci. "Kobiety na skraju załamania nerwowego" to również pierwszy film Almodovara, który zrobił prawdziwie międzynarodową karierę i stał się na długi czas znakiem rozpoznawalnym reżysera jako genialnego portrecisty kobiecych charakterów.

Film miał premierę na festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę za najlepszy scenariusz, potem otrzymał 10 statuetek Goya, hiszpańskich odpowiedników Oscara, do którego zresztą był nominowany jako najlepszy film nieanglojęzyczny w 1988 roku. Dzieło Almodovara przegrało ostatecznie oscarowy wyścig z "Pelle Zdobywcą", ale "Kobiety..." i tak skupiły na Hiszpanie uwagę filmowego świata.

W "Kobietach..." występuje drużyna ulubionych aktorów Pedro Almodovara, wśród nich Carmen Maura, Rossy de Palma oraz Antonio Banderas, który przed swoją wielką hollywoodzką karierą kojarzony był przede wszystkim z występów w obrazach autora "Matadora".

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Jotes
Warszawa
10.01.2005 17:42
CYTUJ

Co tu pisać? Poprostu MISTRZOSTWO!!!

#gambelputi
łódź
11.01.2005 23:17
CYTUJ

eeee.... co? to to mistrzostwo mega knot i grafomania, ale oczywiście nie bez odrobiny fantazji, cóżżż.. kłania się kusturica???

#amik
12.01.2005 00:16
CYTUJ

oki tylko luzik trzeba mieć by to poczuć
zabawa świetna chociaż cały film zastanawiałem się z czego lub kogo gość kpi tak naprawdę

#bulwersacja
22.05.2005 14:26
CYTUJ

Czy ktoś z Was widział ten film, bo mam wrażenie, że autor recenzji, raczej w kinie niz na filmie był... Sugeruję ponowne obejrzenie i korektę fabuły, bo scenariusz Almodovara nijak sie ma do tej przedstawionej powyżej.

#marek
06.07.2005 00:39
CYTUJ

Moim zdaniem najlepszy film Almodovara!

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.