Ale kino+
Broadchurch 3
Film. Krew i wino

Krew i wino

Blood and Wine
thriller, USA/Wlk. Brytania, 1996, 96 min. 16
reżyseria: Bob Rafelson
obsada: Jack Nicholson, Jennifer Lopez, Michael Caine, Stephen Dorff
Premiera w Ale kino+: 3.04.2017 r.
3.00
343
3 głosy | 904 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
22:40
niedziela30 kwietnia
Przypominajka
Krew i wino

Ostatnia część słynnej trylogii Boba Rafelsona - mroczna historia lekkoducha i utracjusza, który zbyt łatwo chciał zyskać zbyt dużo i... stracił wszystko.

BOB RAFELSON swoją trylogię o rodzinnym złu kończy mocnym uderzeniem. Poprzednie części: "Pięć łatwych utworów" (1970) i "Król Marvin Gardens" (1972) były "zaledwie" dramatami, ostatnia część to bez wątpienia thriller. Głównej roli nie mógł nie zagrać Jack Nicholson, sprawdzony aktor Rafelsona. Reżyser jest zresztą ojcem chrzestnym jego filmowej kariery. To dzięki debiutanckiej "Głowie" Rafelsona Nicholson został obwołany gwiazdą nowej generacji i mógł porzucić kino klasy B, które do tej pory było jego źródłem utrzymania.

O ile w poprzednich częściach trylogii Nicholson grał - chronologicznie - wyrodnego syna i wyrodnego brata, w "Krwi i winie" wcielił się w postać wyrodnego męża Alexa Gatesa. Jego żonie Suzanne (Judy Davies) raz już w życiu nie wyszło - z poprzedniego związku ma syna Jasona (Stephen Doff). Alex natomiast miał kiedyś szczęście - zbił majątek na handlu szlachetnymi gatunkami win. Szczęście jednak - jak sam tłumaczy swoją sytuację - go opuściło: fortuna stopniała, żona zamieniła się w zrzędę (w tym przypadku przemiana jest zupełnie uzasadniona), a dla przybranego syna stał się obcym człowiekiem. Cóż więc może zrobić? Wdać się w romans z młodziutką karierowiczką z Kuby Gabrielle (najlepsze bodaj filmowe osiągnięcie Jennifer Lopez) i do spółki z umierającym kumplem (Michael Caine) okraść jednego ze swoich bogatych klientów.

Posługując się schematem "czarnego kina" lat 50. Rafelson opisuje świat ludzi chorych na zdziecinnienie. Gates swój los uzależnia - niczym w kasynie - od chwilowego szczęścia czy jego braku. Suzanne, choć trudno jej nie współczuć, nie umie mądrze walczyć o małżeństwo - wybiera alkoholizm. Jason udaje cynicznego twardziela, ale po cichu pielęgnuje w sobie małego opuszczonego chłopca. Wszyscy zamiast mozolnie pracować nad życiem, rozpaczliwie i bezskutecznie gonią za łutem szczęścia.

O szczęściu w przypadku obrazu "Krew i wino" może natomiast mówić nasz znakomity kompozytor filmowy Michał Lorenc ("Bandyta", "Przedwiośnie"). To właśnie jego muzyka najbardziej spodobała się producentom filmu Rafelsona, którzy wyraźnie potrzebowali odtrutki na patos hollywoodzkich epigonów Johna Williamsa. Co ciekawe jednak, doceniony przez Fabrykę Snów Michał Lorenc w latach następnych od Hollywood niejednokrotnie wolał kino czeskie, m.in. Vladimira Michałka ("Zabić Sekala", "Babie lato", "Záchranári").

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Andromacha
Łódź
05.01.2006 21:59
CYTUJ

Michael Caine i Jack Nicholson są tu niezrównani. Lecz film zasługuje na uwagę nie tylko dzięki obsadzie, ale również tego niesamowitego głosu, który mówi, ze w każdym z nas, gdzieś na dnie kryje się małe dziecko.ALE KINO+ POLECA

00.15
CZWARTEK27 kwietnia
Wróg
Wróg

Monotonne życie Adama przerwane zostaje odkryciem sobowtóra. Okazuje się, że poza…

20.10
PIĄTEK28 kwietnia
Syriana
Syriana

Ekranizacja pamiętników byłego agenta CIA, który ujawnia sieć politycznych intryg…

22.20
SOBOTA29 kwietnia
Pojmani
Pojmani

Osiem lat po zaginięciu 9-letniej Cassandry pojawiają się dowody na to, że dziewczyna…SERIALE

BROADCHURCH 3

BROADCHURCH 3

Finałowy sezon jednego z najlepszych kryminalnych seriali ostatnich lat.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.


FORTITUDE 2

FORTITUDE 2

Mieszkańcy miasteczka próbują dojść do siebie po tragicznych wydarzeniach sprzed roku.


ZAGINIONY 2

ZAGINIONY 2

Brytyjska produkcja łącząca najlepsze elementy klasycznego kryminału, thrillera i powieści obyczajowej.