Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. Maria Wern: Milczący Bóg

Maria Wern: Milczący Bóg

Maria Wern: Stum sitter guden
serial kryminalny, Szwecja, 2010, 85 min.
reżyseria: Erik Leijonborg
obsada: Allan Svensson, Eva Rose, Eva Röse, Peter Perski
Premiera w Ale kino+: 21.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 101 miejsce w rankingu
Maria Wern: Milczący Bóg

Kim jest sprawca rytualnego morderstwa popełnionego w noc przed przesileniem letnim? Zagadkę spróbuje wyjaśnić Maria Wern, policjantka z Gotlandii. "Milczący Bóg" to pierwszy odcinek serialu zrealizowanego na podstawie bestsellerowych powieści kryminalnych Anny Jansson.

Niepokojące hałasy budzą w nocy córeczkę Marii Wern (Eva Röse). Rano okazuje się, że mimo zapewnień matki, nie wszystko jest w porządku. W pobliskim lesie odnalezione zostają zwłoki mężczyzny, którym okazuje się elektryk z gotlandzkiego Visby. Na drzewie wiszą też truchła kotów, lisa oraz końska głowa. Zbrodnię popełniono w przeddzień Midsommar, powszechnie celebrowanego w krajach skandynawskich przesilenia letniego. Policja dostrzega podobieństwa do zbrodni, która miała miejsce parę lat wcześniej w okolicach Sztokholmu. Arvidsson (Peter Perski) i Maria ruszają porozmawiać z partnerką ofiary, Stiną Olsson.

Anna Jansson, dzięki swojemu cyklowi kryminalnemu, którego centralną postacią jest policjantka Maria Wern, umieściła na kryminalno-literackiej mapie Szwecji kolejną ważną miejscowość. Położone na południowym wybrzeżu kraju Ystad dawno już objął swoją opieką Kurt Wallander, bohater powieści Henninga Mankella. Malutka Fjällbacka jest areną działań Eriki Falck i Patrika Hedströma, stworzonych przez Camillę Läckberg, a położona na dalekiej północy Kiruna to tereny Rebecki Martinsson z powieści Åsy Larsson. Bohaterka Anny Jansson działa z kolei na największej wyspie Morza Bałtyckiego. Grupa wysp, do których należy Gotlandia, może poszczycić się nie tylko średniowieczną starówką stołecznego Visby, czy surowym pięknem przyrody, ale i filmowym szczęściem. To na Fårö, jednej z mniejszych wysp, sporą część życia spędził Ingmar Bergman. Tam też zrealizował zdjęcia do "Persony" czy "Godziny wilka". W 1989 roku piękno Gotlandii zachwyciło z kolei japońskiego mistrza animacji Hayao Miyzakiego, który wraz ze współpracownikami spędził na wyspie sporo czasu. Tamtejsza przyroda stała się inspiracją do ilustracji w jego "Podniebnej poczcie Kiki".


ODCINKI

Maria Wern
Maria Wern: Tajemnice zmarłych
Maria Wern: Śnieżne marzenia
Maria Wern: Niech martwi śpią
Maria Wern: Czarny motyl
Maria Wern: Zaginiony chłopiec
Maria Wern: Sekrety przeszłości

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#emwa
22.04.2013 06:55
CYTUJ

Wydaje mi się, że ten odcinek jest pełen wątków z innych filmów i ksiązej - jakieś totalne deja vu.

#Mikaela
22.04.2013 22:06
CYTUJ

Miałam podobne wrażenie. W ogóle jestem zdziwiona, że akurat emisję tego serialu poprzedziła taka ciekawa dyskusja w studiu. Inne produkcje wydają mi się o wiele ciekawsze, bardziej twórcze - np. "Most nad Sundem" albo "Killing".

SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.