Ale kino+
Dumb
Film. MÓJ WŁASNY WRÓG

MÓJ WŁASNY WRÓG

Enemy Mine
film science-fiction, USA, 1985, 104 min.
reżyseria: Wolfgang Petersen
obsada: Brion James, Carolyn McCormick, Dennis Quaid, Louis Gossett Jr., Richard Marcus
Premiera w Ale kino+: 4.05.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 59 miejsce w rankingu
MÓJ WŁASNY WRÓG

Opowieść o międzygatunkowej przyjaźni, która nie miała prawa się przydarzyć. Zapomniana klasyka science-fiction w muzycznej oprawie Maurice'a Jarre'a.

Pod koniec XXI wieku ludzkość prowadzi międzygwiezdną wojnę o prymat w kosmosie z jaszczurzymi humanoidami - Drakami. W wyniku bezpośredniego starcia młody Willis Davidge (Dennis Quaid) i przedstawiciel cywilizacji Draków, Jeriba "Jerry" Shigan (Louis Gossett Jr.), zmuszeni są do awaryjnego lądowania na niezamieszkałej wulkanicznej planecie Fyrine IV. Początkowa wrogość między dwoma uwięzionymi rozbitkami stopniowo ustępuje. Jeśli chcą przeżyć, muszą się porozumieć i zacząć ze sobą współpracować. Wspólnymi siłami budują schronienie przed gradem meteorytów, poszukują wody i pożywienia. Z czasem uczą się, jak przezwyciężać dzielące ich różnice. Poznają język, zwyczaje i religię przeciwnika. Między niedawnymi zaprzysięgłymi wrogami zawiązuje się nić przyjaźni.

O filmie WOLFGANGA PETERSENA zwykło się mówić, że jest to "Robinson Crusoe" w wersji science-fiction. Historia kosmicznych rozbitków, zapominających na odległej planecie o wzajemnej wrogości, odczytywana była również jako przypowieść o absurdzie uprzedzeń i nienawiści, ciągle silnych w drugiej połowie XX wieku. Filmem "Mój własny wróg", powstałym na kanwie wielokrotnie nagradzanego opowiadania Barry'ego Longyeara, Wolfgang Petersen, autor "Okrętu" i "Niekończącej się opowieści", rozpoczął trwającą do dziś przygodę z Hollywood. Swoją szansę otrzymał po tym, jak przymierzany do filmu Terry Gilliam odrzucił propozycję wyreżyserowania go, na rzecz własnego projektu, "Brazil".

Międzygatunkową przyjaźń przedstawioną w filmie uwiarygodniły kreacje Dennisa Quaida i Louisa Gossetta Jr., a obraz w kręgach fanów gatunku zyskał status dzieła kultowego.
SERIALE

Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.