ALEKINOPLUS.PL
Stróż Prawa

Film. Noce i dnie

Noce i dnie


film obyczajowy, Polska, 1975, 129 min.
reżyseria: Jerzy Antczak
obsada: Emir Buczacki, Jadwiga Barańska, Jerzy Bińczycki
Premiera w ale kino+: 11.12.2012 r.
5.00
343
10 głosy | 59 miejsce w rankingu
Noce i dnie

Nominowane do Oscara "Noce i dnie" Jerzego Antczaka są rzadkim przypadkiem wybitnej ekranizacji pierwszorzędnej literatury. To także jeden z najważniejszych kobiecych portretów w kulturze polskiej. W roli Barbary Niechcic - fantastyczna, nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem, Jadwiga Barańska.

Pierwsze dni Wojny Światowej. Trwa chaotyczna ucieczka mieszkańców Kalińca. Zagubioną w tłumie Barbarę Niechcic (Jadwiga Barańska) odnajduje wędrowny handlarz i stary znajomy. Szymszel (Zbigniew Koczanowicz) ofiaruje się zawieźć dawną dobrodziejkę do posiadłości Józefa Toliboskiego, jej ukochanego sprzed lat i mężczyzny, którego nigdy nie przestała kochać. W drodze do Borowna Niechcicowa wspomina swoje wypełnione kompromisami, rozczarowaniami i chwilami szczęścia życie. Odrzucona przez Toliboskiego Basia Ostrzeńska, jako niemłoda już, bo 25-letnia panna wyszła za mąż za Bogumiła Niechcica (Jerzy Bińczycki), sporo starszego od niej agronoma. Kobieta, którą zawsze pociągało życie w mieście, jego rozrywki i rozkosze, przenosi się z mężem na wieś, gdzie musi nauczyć się funkcjonować w rzeczywistości zupełnie odmiennej niż ta z romantycznych, młodzieńczych wizji.

"Noce i dnie" JERZEGO ANTCZAKA są rzadkim przypadkiem wybitnej ekranizacji pierwszorzędnej literatury. Przetransponowanie eposu Marii Dąbrowskiej trwało jednak odpowiednio długo i wymagało ogromnego realizacyjnego wysiłku. Samo naszkicowanie scenariusza zajęło Jerzemu Antczakowi trzy lata, a ekipa aktorska, wraz ze statystami liczyła, kilka tysięcy osób. Dwie absolutnie kluczowe postacie to odtwórcy głównych ról. Jerzy Bińczycki koncertowo wcielił się w postać dobrodusznego, szczerego Bogumiła, który nie odnajdując szczęścia u boku żony szuka sensu życia w pracy na roli. Jadwiga Barańska, prywatnie żona reżysera, stworzyła kreację niepowtarzalną; na ekranie po prostu stała się chimeryczną i nieszczęśliwą Barbarą.

Jak sugerowali w jednym z wywiadów Barańska i Antczak, ówczesne polskie władze próbowały zaszkodzić filmowi. Do organizatorów festiwalu w Cannes "Noce i dnie" dotarły w postaci niekompletnej; brakowało dwóch rolek filmu, co poskutkowało nieprzyjęciem obrazu do konkursu. Zasłużone uznanie nadeszło i tak; film otrzymał nominację do Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia, a fenomenalną Jadwigę Barańską, uhonorowano w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Quirke

Serial kryminalny, nakręcony na podstawie bestsellerowych powieści irlandzkiego pisarza Williama Johna Banville'a.


STRÓŻ PRAWA

Amerykański serial kryminalny, rozgrywający się pod koniec XIX w. w Nowym Jorku. Jego bohaterem jest detektyw Kevin Corcoran, weteran wojny secesyjnej.


Zapiski młodego lekarza

Brytyjski serial komediowy oparty na opowiadaniach Michaiła Bułhakowa. W rolach głównych: Jon Hamm i Daniel Radcliffe.