Ale kino+
Kino Mówi: Zagubieni
Film. Nowe talenty na horyzoncie cz. 3

Nowe talenty na horyzoncie cz. 3


krótki metraż, Polska, 2017

Premiera w Ale kino+: 18.07.2017 r.
343
Nowe talenty na horyzoncie cz. 3

W lipcu Ale kino+ i festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty zaprasza na spotkanie z młodymi polskimi twórcami i ich filmami krótkometrażowymi. 18 lipca o 20:10 spotkanie z autorami krótkometrażowych filmów fabularnych, w tym m.in. z Tomaszem Cichoniem.

Tomasz Cichoń jest autorem komedii "Mały palec", opowieści o tym, że nie wolno zadzierać z kelnerkami. Zwłaszcza w wietnamskim barze, zwłaszcza na przedmieściach Warszawy... Pewnego wieczoru Tomek, Leszek i Seweryn kradną drogi samochód "na wydrę", po czym sprzedają go paserowi. Chcąc uczcić dobrze wykonaną robotę, udają się na piwo do pobliskiego wietnamskiego baru. Rozochoceni sukcesem bezczelnie awanturują się z obsługą lokalu. Nie wiedzą jeszcze, że ta noc będzie dla nich długa i bolesna. Za "Mały palec" Tomasz Cichoń odebrał m.in. Nagrodę Jury na festiwalu "Short Comedy Film Festival "The Iron Mule"" w Nowym Jorku, a odgrywający główną rolę w filmie Adam Bobik otrzymał Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Obecnie Tomasz Cichoń pracuje nad kolejnym filmem krótkometrażowym z udziałem Adama Bobika.

Drugim filmem w zestawie jest "Charon" w reżyserii Pawła Hejbudzkiego. Film opowiada o upośledzonym pracowniku szpitala, który poznaje młodą dziewczynę, czekającą na zabieg aborcji. "Historię stworzyłem łącząc prawdziwe wydarzenia z kilku miejsc" - wyznał Tofifest Film Magazine reżyser. "Nie zrobiłem filmu pro- lub anty-aborcyjnego. Chodziło mi o prawdziwy problem, nazywania człowieka odpadem. Tak dzieje się w szpitalach, jeżeli matka nie określi tego formalnie. Najbardziej zainteresowało mnie gdzie w takim momencie jest człowieczeństwo, człowiek? Bo wychodzi na to, że może być śmieciem do utylizacji".

W podobnym tonie utrzymana jest "Czułość" Emilii Zielonki. Bohaterami filmu są Irka i Miłosz, para nastolatków, która na jedną noc zamyka się w pokoju hotelowym. Plan tej dwójki wydaje się doskonale opracowany, a ich działaniu towarzyszy jedna myśl - nasza miłość jest wyjątkowa i niezniszczalna. Ta noc spędzona w hotelu zmieni między nimi wszystko. Film był nagrodzony m.in. na 33. Busan International Short Film Festival, a Jury tak skomentowało swoją decyzję: ""Czułość" angażuje pełnym napięcia, kontrowersyjnym tematem aborcji z godną podziwu szczerością. Zielonka jednak zamiast brać stronę w debacie, portretuje wnikliwy i wielopłaszczyznowy portret pary ze szczególną dynamiką emocjonalną. "Czułość" to cenny impuls na rozpoczęcie dialogu, ośmiela, aby zmierzyć się z tematem nie jako abstrakcyjną ideą, ale prawdziwym, przeżytym doświadczeniem."

Na koniec zapraszamy na film "Mleczny brat" Vahrama Mkhitaryana. To wielokrotnie nagradzana poetycka opowieść o potrzebie miłości i bliskości. Jej bohaterem jest 10-letni Seto, który marzy o rodzeństwie, ale zamiast wyczekiwanego brata, w jego życiu pojawia się odrzucone przez matkę jagnię.

Vahram Mkhitaryan jest scenarzystą, reżyserem i fotografem, absolwentem reżyserii filmów fabularnych na Wydziale Kultury Armeńskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Erywaniu. Ukończył również kursy fabularny i dokumentalny w Szkole Wajdy w Warszawie. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zrealizował m.in. kilkadziesiąt reklam społecznych oraz telewizyjne filmy dokumentalne. "Mleczny brat" jest fabularnym debiutem reżysera, który powstał w Programie "30 minut" Studio Munka.

Zapraszamy do oglądania polskich filmów krótkometrażowych w Ale kino+ oraz na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w sekcji "Shortlista".
SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.