Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. Nowe talenty na horyzoncie cz. 3

Nowe talenty na horyzoncie cz. 3


krótki metraż, Polska, 2017

Premiera w Ale kino+: 18.07.2017 r.
343
Nowe talenty na horyzoncie cz. 3

W lipcu Ale kino+ i festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty zaprasza na spotkanie z młodymi polskimi twórcami i ich filmami krótkometrażowymi. 18 lipca o 20:10 spotkanie z autorami krótkometrażowych filmów fabularnych, w tym m.in. z Tomaszem Cichoniem.

Tomasz Cichoń jest autorem komedii "Mały palec", opowieści o tym, że nie wolno zadzierać z kelnerkami. Zwłaszcza w wietnamskim barze, zwłaszcza na przedmieściach Warszawy... Pewnego wieczoru Tomek, Leszek i Seweryn kradną drogi samochód "na wydrę", po czym sprzedają go paserowi. Chcąc uczcić dobrze wykonaną robotę, udają się na piwo do pobliskiego wietnamskiego baru. Rozochoceni sukcesem bezczelnie awanturują się z obsługą lokalu. Nie wiedzą jeszcze, że ta noc będzie dla nich długa i bolesna. Za "Mały palec" Tomasz Cichoń odebrał m.in. Nagrodę Jury na festiwalu "Short Comedy Film Festival "The Iron Mule"" w Nowym Jorku, a odgrywający główną rolę w filmie Adam Bobik otrzymał Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Obecnie Tomasz Cichoń pracuje nad kolejnym filmem krótkometrażowym z udziałem Adama Bobika.

Drugim filmem w zestawie jest "Charon" w reżyserii Pawła Hejbudzkiego. Film opowiada o upośledzonym pracowniku szpitala, który poznaje młodą dziewczynę, czekającą na zabieg aborcji. "Historię stworzyłem łącząc prawdziwe wydarzenia z kilku miejsc" - wyznał Tofifest Film Magazine reżyser. "Nie zrobiłem filmu pro- lub anty-aborcyjnego. Chodziło mi o prawdziwy problem, nazywania człowieka odpadem. Tak dzieje się w szpitalach, jeżeli matka nie określi tego formalnie. Najbardziej zainteresowało mnie gdzie w takim momencie jest człowieczeństwo, człowiek? Bo wychodzi na to, że może być śmieciem do utylizacji".

W podobnym tonie utrzymana jest "Czułość" Emilii Zielonki. Bohaterami filmu są Irka i Miłosz, para nastolatków, która na jedną noc zamyka się w pokoju hotelowym. Plan tej dwójki wydaje się doskonale opracowany, a ich działaniu towarzyszy jedna myśl - nasza miłość jest wyjątkowa i niezniszczalna. Ta noc spędzona w hotelu zmieni między nimi wszystko. Film był nagrodzony m.in. na 33. Busan International Short Film Festival, a Jury tak skomentowało swoją decyzję: ""Czułość" angażuje pełnym napięcia, kontrowersyjnym tematem aborcji z godną podziwu szczerością. Zielonka jednak zamiast brać stronę w debacie, portretuje wnikliwy i wielopłaszczyznowy portret pary ze szczególną dynamiką emocjonalną. "Czułość" to cenny impuls na rozpoczęcie dialogu, ośmiela, aby zmierzyć się z tematem nie jako abstrakcyjną ideą, ale prawdziwym, przeżytym doświadczeniem."

Na koniec zapraszamy na film "Mleczny brat" Vahrama Mkhitaryana. To wielokrotnie nagradzana poetycka opowieść o potrzebie miłości i bliskości. Jej bohaterem jest 10-letni Seto, który marzy o rodzeństwie, ale zamiast wyczekiwanego brata, w jego życiu pojawia się odrzucone przez matkę jagnię.

Vahram Mkhitaryan jest scenarzystą, reżyserem i fotografem, absolwentem reżyserii filmów fabularnych na Wydziale Kultury Armeńskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Erywaniu. Ukończył również kursy fabularny i dokumentalny w Szkole Wajdy w Warszawie. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Zrealizował m.in. kilkadziesiąt reklam społecznych oraz telewizyjne filmy dokumentalne. "Mleczny brat" jest fabularnym debiutem reżysera, który powstał w Programie "30 minut" Studio Munka.

Zapraszamy do oglądania polskich filmów krótkometrażowych w Ale kino+ oraz na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w sekcji "Shortlista".
SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.