Ale kino+
Kino Mówi: Zagubieni
Film. NÓŻ W WODZIE

NÓŻ W WODZIE


dramat, Polska, 1962, 90 min.
reżyseria: Roman Polański
obsada: Jolanta Umecka, Leon Niemczyk, Zygmunt Malanowicz
Premiera w Ale kino+: 1.10.2002 r.
4.97
343
154 głosy | 2 miejsce w rankingu

Debiut jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureata międzynarodowych nagród, twórcy oscarowych filmów ("Dziecko Rosemary", "Chinatown", "Tess").

Andrzej (Leon Niemczyk), dziennikarz sportowy, i jego żona (Jolanta Umecka) wyjeżdżają na weekend na Mazury. Po drodze zabierają młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz) i zapraszają go na swój jacht. Wkrótce pomiędzy mężczyznami dochodzi do rywalizacji: Andrzej chce zaimponować chłopakowi swą pozycją materialną, ten jednak drwi z niego, ośmieszając go przed Krystyną. W trakcie jednej ze sprzeczek chłopak wypada za burtę. Wszystko wskazuje na to, że utonął.

Deszcz nagród: FIPRESCI na MFF w Wenecji, Grand Prix na MFF w Prades, Nagroda Krytyki na MFF w Panamie; nominacja do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. W Polsce wyświetlano go w aurze skandalu: zarzucano mu snobizm i powierzchowność, zaś według Episkopatu "Nóż w wodzie" miał "wyraźną tendencję do usprawiedliwiania wolnej miłości".

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#Radek
Żyrardów
09.10.2003 15:39
CYTUJ

Po nakręceniu tego filmu Roman Polański mógłby spokojnie iść na emeryturę. Jest to niebywałe, że zatrudniając trzech aktorów można stworzyć obraz tak charakterystyczny i doskonały. Wspaniale ukazany zarówno konflikt pokoleń, jak i klasy posiadającej ("pływającej i jeżdżącej") i nieposiadającej ("chodzącej i łapiącej "stopa""). Najlepsza rola Zygmunta Malanowicza, obok "Polowania na muchy" Wajdy i jedna z najlepszych Leona Niemczyka. Żeby obejrzeć ten film ponownie, jestem gotów wejść na maszt i zakukać!

#RABBIT
PIASECZNO
12.10.2003 18:23
CYTUJ

DOSKONALY FILM I NIEPOWTARZALNY KLIMAT. ZRESZTA DO DZIS JEST WLASNIE TAK W WRZESNIU NA MAZURACH...
SA GOSCIE Z KASA I GOSCIE W TRAMPKACH. BOGACZE I BEZ GROSZA PRZY DUSZY. ALE WYSTARCZY WYPLYNAC NA SNIARDWY I JUZ NIE MA NIKOGO...
PK

#porucznik Zubek
Gorzów Wlkp.
02.07.2004 14:22
CYTUJ

Troje aktorów, mikroplan ograniczony do pokładu jachtu, geniusz Polańskiego i w konsekwencji z uwzględnieniem kilku jeszcze czynników, powstał film filmów. Dzieło uniwersalne nie napiętnowane polskim subiektywizmem. Moim skromnym zdaniem najwybitniejszy film polski, na pewno mój ulubiony.

#Mar
Zgierz
16.08.2004 22:13
CYTUJ

Według mnie najlepszy polski film lat 60 - tych, ze względu na oryginalność tematu jak na tamte czasy gdzie kręcono głównie filmy o czasach wojny ,mistrzowską reżyserię i wspaniałą muzykę Komedy.Film który się nie nudzi.

03.09.2004 11:50
CYTUJ

Ja lepszego polskiego filmu nie widzialem. A jak Wy?

#Student
Świętochłowice
07.08.2005 19:36
CYTUJ

Bardzo dobry film, mogli by znowu wyemitować

#Farkas
Warszawa
30.10.2005 10:57
CYTUJ

Na klasę filmu składają się: magnetyczna muzyka Krzysztofa Komedy,
genialna kreacja Leona Niemczyka i nieprawdopodobny u tak
niedoświadczonego reżysera spokój Romana Polańskiego. Podobno
był szykowany w Hollywood remake z Richardem Burtonem i Liz Taylor.
I chyba dobrze, że nic z tego nie wyszło. Dzieło to jest coś takiego,
z czego nie mozna wyjąć żadnego elementu i nie mozna powielić.

#Baltazar Szklanka
19.08.2008 18:04
CYTUJ

Tutaj wszystko jest genialne. To jeden z tych nielicznych filmów w historii, w których nie ma ani jednego szczegółu do którego można by się przyczepić.

#Pillow Book
Warszawa
20.08.2008 19:28
CYTUJ

Za każdym razem gdy oglądam ten film zauważam coraz to inne detale które tworza wspaniała układankę z gestów i "międzysłów". Mistrz kadru i klimatu. Kino z najwyższej półki :)

#Waldek
Gorzów Wlkp.
02.12.2009 22:10
CYTUJ

Mo komentarz dotyczy tego jak taki beznadziejny film ( w sumie bardzo nudny ) w ciągu zaledwie kilku minut uzyskał dopisek tak dużej liczby punktów.Dotyczy ostatnich godzin ostatniego dnia listopada 2009 r. Jeżeli ktoś zna tą tajemnicę niech ją wyjawi.Dotyczy to zresztą też innych filmów, aktorów i reżyserów z czołówki list rankingowych. Pozdrowienia dla MODERATORA strony.


Waldi

Autostopowicz
postów: 21
02.06.2011 00:13
CYTUJ

"Nóż w wodzie" widziałem wiele razy, na przestrzeni kilkunastu lat. Jako nastolatek niewiele rozumiałem, jako trzydziestolatek "chwytałem" przesłanie filmu. Bedąc w średnim wieku, po obejrzeniu jedynego filmu nakręconego przez Polańskiego w Polsce, za każdym razem fascynuje mnie klimat filmu, błyskotliwe dialogi, które wymyślił Jerzy Skolimowski i wspaniały dubbing nieodżałowanej Anny Ciepielewskiej, która użyczyła głosu Jolancie Umeckiej, o której cicho wiele lat. Zygmunt Malanowicz świetnie się sprawdził w roli chłopaka, poniżany przez Andrzeja - znanego redaktora sportowego. Panie Leonie Niemczyk, wielkim Pan był aktorem. Ponad 400 filmów w dorobku artystycznym...szkoda, że Pana już nie zobaczymy w nowych rolach...

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.