Ale kino+
Kino Mówi: Zagubieni
Film. Sherlock: Upadek Reichenbacha

Sherlock: Upadek Reichenbacha

Sherlock: The Reichenbach Fall
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2012, 90 min.
reżyseria: Toby Haynes
obsada: Andrew Scott, Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs
Premiera w Ale kino+: 14.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 66 miejsce w rankingu
Sherlock: Upadek Reichenbacha

Ostateczne starcie dwóch potężnych umysłów i wrogów - Sherlocka Holmesa i Jima Moriarty'ego - musi wreszcie nastąpić. W roli Moriatry'ego występuje Andrew Scott, którego fantastyczna kreacja przywołuje na myśl legendarną już rolę Jokera w wykonaniu Heatha Ledgera.

Ostatnie tygodnie to pasmo sukcesów zawodowych mizantropa i arcymistrza dedukcji, Sherlocka Holmesa (Benedict Cumberbatch). Pomoc w odzyskaniu obrazu "Wielki wodospad w Reichenbach" Williama Turnera, czy odnalezienie porwanego przedsiębiorcy to wszystko jego zasługa. Zdjęcia detektywa znajdują się na pierwszych stronach gazet. Racjonalny i ostrożny John Watson (Martin Freeman) ostrzega go przed zbytnią popularnością i radzi, by przez pewien czas trzymać się z dala od świateł fleszy. Okazuje się to niemożliwe, bo wyzwanie rzuca detektywowi nie kto inny, jak sam Jim Moriarty (Andrew Scott). To jego dziełem okazuje się symultaniczny atak na londyńską Tower, Bank of England i więzienie w Pentonville. A to zaledwie rozgrzewka...

"Sherlock" to jedna z najbardziej udanych produkcji BBC ostatnich lat. Serial został obsypany nagrodami oraz nominacjami do prestiżowych nagród. Jedna z nich - statuetka BAFTA TV - przypadła Andrew Scottowi za fantastyczną kreację Moriarty'ego. Z wyczuciem balansuje Scott na granicy ironii i grozy nasuwając zasłużone skojarzenia z rolą Heatha Ledgera jako niezrównanego Jokera w "Mrocznym rycerzu" Nolana. Urodzony w Dublinie Andrew Scott dość wcześnie zorientował się, co jest jego powołaniem. Porzucił studia na najbardziej prestiżowej irlandzkiej uczelni Trinity College - jej absolwentami byli między innymi Jonathan Swift, Bram Stoker, Oscar Wilde, czy Samuel Beckett - by przystąpić do Abbey Theatre, gdzie zdobył doświadczenie sceniczne. Także i na filmowe angaże nie musiał długo czekać; w wieku siedemnastu lat wystąpił w filmie "Korea", który opowiada o trudnym dorastaniu i irlandzkiej emigracji w chudych latach 50. Kolejne role to epizod w "Szeregowcu Ryanie" Stevena Spielberga i wielokrotnie nagradzanej "Kompanii braci". Aktor ma za sobą także debiut na Broadwayu. W 2006 roku zagrał w wyreżyserowanym przez Sama Mendesa spektaklu "The Vertical Hour". Jego scenicznymi partnerami byli wtedy Julianne Moore i Bill Nighy. W 2008 r. Scott powrócił na mały ekran rolą pułkownika William Smitha w serialu "John Adams" z Paulem Giamattim w roli tytułowej. Serial jest niejako prequelem wydarzeń rekonstruowanych w najnowszym dziele Spielberga "Lincoln", jednym z tegorocznych Oscarowych faworytów, nominowanym między innymi za brawurową rolę Daniela Day Lewisa.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Sherlock 2
Sherlock: Skandal w dzielnicy Belgravia
Sherlock: Demony Baskerville

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#nobody
Pcim Górny
14.04.2013 23:47
CYTUJ

Zmieńcie tłumocza. Serio. Fall w "The Reichenbach Fall" to nie Upadek, tylko Wodospad.


Administrator
forum
16.04.2013 13:49
CYTUJ

Drogi nobody, tytuł odcinka jest, jak zawsze w tej serii, nawiązaniem do twórczości Conan Doyle'a oraz grą słów: "fall" znaczy i "upadek", i "wodospad". U Conan Doyle'a Holmes walczy z Moriartym nad wodospadem Reichenbacha i faktycznie z niego spada.
W filmie Holmes odnajduje ukradziony obraz przedstawiający ów wodospad i zostaje okrzyknięty przez prasę "Reichenbach hero", czyli bohaterem, (który odnalazł obraz przedstawiający wodospad) Reichenbacha. Odcinek jest poświęcony upadkowi Holmesa jako bohatera. Poza tym pod takim właśnie tytułem emitowało ten odcinek polskie BBC i pod takim tytułem film ukazał się na DVD.

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Doktor Foster 2

Doktor Foster 2

Kontynuacja jednego z najciekawszych seriali o zdradzie ze znakomitą Suranne Jones w roli głównej.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.


TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.