ALEKINOPLUS.PL
Zapiski Młodego Lekarza

Film. UTALENTOWANY PAN RIPLEY

UTALENTOWANY PAN RIPLEY

The Talented Mr. Ripley
film kryminalny, USA, 1999, 139 min.
reżyseria: Anthony Minghella
obsada: Cate Blanchett, Gwyneth Paltrow, Jude Law, Matt Damon, Philip Seymour Hoffman
Premiera w ale kino+: 24.01.2007 r.
5.00
343
20 głosy | 164 miejsce w rankingu

Jude Law, Matt Damon i Gwyneth Paltrow w opowieści o zawiści i urażonych ambicjach, które prowadzą do morderstwa. Film oscarowego ulubieńca, Anthony'ego Minghelli.

Tom Ripley to postać, którą na kartach swoich pięciu powieści stworzyła Patricia Highsmiths. Dwie z nich - "Utalentowany pan Ripley" i "Gra Ripleya" - szczególnie spodobały się filmowcom. Pierwszą na ekran przeniósł René Clément obsadzając w głównej roli Alaina Delona. "W pełnym słońcu" zdobyło nagrodę Edgara Allana Poe, a do Polski trafiło - z przyczyn cenzuralnych - dopiero po dziesięciu latach od produkcji. "Utalentowany pan Ripley" Anthony'ego Minghelli czekał dużo krócej, bo tylko trzy miesiące, a na ekrany wszedł owiany sławą siedmiu Oscarów, jakie reżyser zdobył za swój poprzedni film - "Angielskiego pacjenta".

Ameryka, koniec lat 50. Tom Ripley (Matt Damon), ubogi młodzieniec z Nowego Jorku, przez pomyłkę zostaje wzięty przez biznesmena Roberta Greenleafa (James Rebhorn) za absolwenta z Princeton. Ten proponuje chłopakowi układ: bagatela 1000 dolarów w zamian za sprowadzenie jego syna, próżniaka i spadkobiercy rodzinnej fortuny Dickie'ego Greenleafa (Jude Law) z powrotem do Stanów. Dickie bowiem przebywa na niekończących się wakacjach we Włoszech, gdzie trwoni majątek i marnuje kosztowną edukację (którą zdobywał na uniwersytecie Princeton właśnie). Ripley odnajduje Dickie'ego w romantycznym włoskim miasteczku, ale zamiast namawiać go na powrót, ochoczo dołącza do jego świty. Parweniuszowi imponuje hulaszcze życie młodego Greenleafa, jego jacht, przelewające się morze martini i piękna dziewczyna przy boku (Gwyneth Paltrow). Dickie traktuje Toma jako okaz z innego świata (trochę na zasadzie witkacowskiego parobka), czuje do niego nawet coś na kształt seksualnej fascynacji, ale kiedy chłopak zaczyna go nudzić, brutalnie go odpycha. Jednak upokorzonego, ogarniętego zazdrością i chciwością Ripleya nie tak łatwo się pozbyć. Upokorzony, ogarnięty zazdrością i chciwością zabija Dicka, a sam podszywa się pod niego.

W przeciwieństwie do Clémenta, ANTHONY MINGHELLA w swojej adaptacji powieści Highsmiths odszedł od kina noir i zagadki kryminalnej na rzecz studium obyczajowego, w którym jest i męska rywalizacja, i urażone ambicje, ale przede wszystkim trafna analiza kompleksu Ameryki wobec Europy. Zmienił się także główny bohater. Alain Delon w "W pełnym słońcu" stworzył postać ogarniętego zawiścią groźnego socjopaty, Matt Damon natomiast pokazał człowieka, który za sprawą splotu przypadków dostaje się do środowiska, o którym skrycie marzył i chorobliwie się od niego uzależnia. O rolę Ripleya w filmie Minghelli starało się zresztą wiele hollywoodzkich gwiazd, m.in. Edward Norton. Sam reżyser chciał zaangażować Toma Cruise'a, ale zmienił zdanie, kiedy zobaczył Damona w "Buntowniku z wyboru" (aktor zdobył za ten film Oscara, ale jako scenarzysta). W "Utalentowanym panu Ripleyu" zabłysnął jednak przede wszystkim talent Jude'a Lawa, który stworzył w obrazie Minghelli postać skrajnie złą i amoralną, złamał biodro podczas sceny zabójstwa na łodzi i zdobył nominacje do Oscara i Złotego Globu oraz Baftę.

Sam film nie powtórzył olśniewającego sukcesu "Angielskiego pacjenta", ale i tak był w roku 2000 głównym kandydatem na Oscara. Zdobył pięć nominacji do Złotych Globów, trafił do konkursu głównego w Berlinie i w pięciu kategoriach startował w wyścigu po statuetkę Akademii z Los Angeles. Tym razem jednak wyprzedził go "American Beauty" Sama Mendesa.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

28.12.2006 19:57
CYTUJ

Bardzo stylowa rzecz kryminalna. Kongenialny remake. Bardziej akcentujacy metafore kryptohomoseksualizmu, ale nie przestajacy byc po prostu wytworna panorama obyczajowa.

04.01.2007 19:38
CYTUJ

Rozczarował mnie ten film. Brakuje w nim epiki, a bez tego Minghella traci połowę atutów, jak nie więcej. Zbyt błaho to wyszło. Częściowo skórę pana Ripleya ratują aktorzy, zwłaszcza Jude Law. O roli Damona miałem dobre stanie póki nie zobaczyłem "Match pointa". Tam Rhys-Mayers pokazał jak zagrać osobę zmieniającą się w dwulicowego drania pod wpływem okoliczności. Uczłowiecznie Ripleya stanowczo Mattowi nie wyszło. Dodatkowo za bardzo w cień usunięte zostały postaci kobiece, za bardzą są przedmiotem, a nie podmiotem. Zagadka kryminalna na dalekim planie, bo to nie jest kryminał. Chyba Minghella nie miał pomysłu na swojego Ripleya.

05.01.2007 22:30
CYTUJ

O, dobrze, ze mi przypomniales, bo zamiast slowa "panorama" chcialam wlasnie uzyc okreslenia "film epicki".


miss.carpediem

Swobodny Jeździec
postów: 383
08.01.2007 16:16
CYTUJ

hmm...
uwielbiam ten film.
widziałam go kilka razy, za każym razem odnajduje coś nowego.
soundtrack jest genialny, a krajobrazy włoskiej architektury - prześwietne.

#mauve
14.02.2007 16:16
CYTUJ

Jednak wolę starą wersję z Delonem i Ronetem.

28.07.2009 15:21
CYTUJ

film przekonał mnie do Jude'a Law, wcześnej go nie znosiłam.

SERIALE

Quirke

Serial kryminalny, nakręcony na podstawie bestsellerowych powieści irlandzkiego pisarza Williama Johna Banville'a.


STRÓŻ PRAWA

Amerykański serial kryminalny, rozgrywający się pod koniec XIX w. w Nowym Jorku. Jego bohaterem jest detektyw Kevin Corcoran, weteran wojny secesyjnej.


Zapiski młodego lekarza

Brytyjski serial komediowy oparty na opowiadaniach Michaiła Bułhakowa. W rolach głównych: Jon Hamm i Daniel Radcliffe.