ALEKINOPLUS.PL
Rz±d

Film. WCZORAJ I DZI¦

WCZORAJ I DZI¦

Before and After
film sensacyjny, USA, 1996, 103 min.
reżyseria: Barbet Schroeder
obsada: Ann Magnuson, Edward Furlong, Julia Weldon, Liam Neeson, Meryl Streep
Premiera w ale kino+: 9.04.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 92 miejsce w rankingu

Ben i Carolyn dowiaduj± się, że ich syn został oskarżony o morderstwo. Musz± rozstrzygn±ć, co jest dla nich ważniejsze: sprawiedliwy proces czy ratowanie za wszelk± cenę swojego dziecka.

RzeĽbiarz Ben Ryan (Liam Neeson) i jego żona lekarka Carolyn (Meryl Streep) mieszkaj± na amerykańskiej prowincji. W tym sielskim na pozór miasteczku dopadaj± ich jednak problemy rodem z wielkomiejskiej dżungli: ich syn Jacob (Edward Furlong) zostaje oskarżony o zamordowanie swojej dziewczyny Terry (Ann Magnuson). Zszokowani rodzice w zażartych dyskusjach próbuj± dociec prawdy, co nie jest łatwe, ponieważ ich syn przepadł bez ¶ladu. Na jego niekorzy¶ć ¶wiadcz± m.in. ¶lady krwi, które Ben pospiesznie usuwa z tapicerki samochodu. Mieszkańcy miasteczka nie maj± podobnych dylematów. Uznaj± Jacoba winnym jeszcze przed rozpoczęciem procesu, bojkotuj± gabinet Carolyn i niszcz± rzeĽby Bena. Tymczasem odnajduje się Jacob, który po jakim¶ czasie wyjawia rodzicom prawdę: Terry przewróciła się podczas kłótni z nim i uderzyła głow± - ze skutkiem ¶miertelnym - w samochodowy lewarek. Wobec powyższego Carolyn uważa, że ich syn powinien odpowiadać za nieumy¶lne spowodowanie ¶mierci. Ben jednak jest temu kategorycznie przeciwny.

Urodzony w Teheranie BARBET SCHROEDER, reżyser "Wczoraj i dzi¶", choć odniósł niebywały sukces komercyjny w Hollywood, zaczynał - podobnie jak najwięksi reżyserzy Nowej Fali - jako krytyk filmowy prestiżowego "Cahiers du Cinéma". Jako producent filmowy, założyciel firmy Les Films du Losange, współpracował m.in. z Jean-Lukiem Godardem przy "Karabinierach" (1963), gdzie znalazł się również w obsadzie, czy Erikiem Rohmerem, w którego filmie "Piekareczka z Monceau" (1963) zagrał główn± rolę. Własne obrazy zacz±ł realizować od końca lat 60., a już dziesięć lat póĽniej wyrobił sobie mocn± pozycję w Hollywood. W¶ród jego najbardziej kasowych filmów, obok nominowanej do Oscara i Złotego Globu "Odmiany losu" i thrillera "Sublokatorka", znalazł się dramat sensacyjny "Wczoraj i dzi¶". Schroeder, z wykształcenia filozof (absolwent Sorbony), w obrazie tym przedstawił etyczny konflikt, który - w ekstremalnej sytuacji - rodzi się między bliskimi sobie ludĽmi. Osi± akcji nie jest tutaj jednak dochodzenie do prawdy (do¶ć wcze¶nie pada w filmie informacja "kto zabił"), ale to, jak wobec tej prawdy ustosunkuj± się kolejni bohaterowie. I chociaż Schroeder pokazuje konflikt niczym z antycznej tragedii, historia rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku po¶ród zwykłych, realistycznie pokazanych ludzi, co sugeruje, że takie sytuacje mog± stać się udziałem każdego z nas.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


Andromacha

Autostopowicz
postów: 40
13.04.2006 09:18
CYTUJ

Dla mnie jest ten film przeciętny. Chociaż w odkrywczy sposób odkrywa miło¶ć rodzicielsk±


Andromacha

Autostopowicz
postów: 40
13.04.2006 09:20
CYTUJ

I zapewne byłby dużo lepszy, gdyby był lepiej nagrany. Ponieważ teraz, nie pomagaj± nawet osoby Meryl Streep i Liama Neesona

#zbylbyt
ŁódĽ
22.04.2006 18:02
CYTUJ

film jeden z lepszych pokazuje problem konfloiktu pokoleń i konsekfencje braku dialogu między rodzicami a dziećmi

#Goro25
Rzeszów
03.05.2006 19:50
CYTUJ

Powitać Film jest nudny jak flaki z olejem ci±gnie się i ci±gnie ja zasypiałem podczas projekcji uuuuuu!

SERIALE

RZˇD 3

Ostatni sezon najlepszego europejskiego serialu politycznego w ale kino+ we wtorki od 22 kwietnia


MORDERCA Z WHITECHAPEL

Zapraszamy na finałowy sezon brytyjskiego serialu o kryminalistach na¶laduj±cych sławnych poprzedników


THE KILLING 3

ale kino+ zaprasza na jeden z najlepszych europejskich seriali, duński "The Killing" (Forbrydelsen).