ALEKINOPLUS.PL
Stróż Prawa

Film. Wiano

Wiano


obyczajowy, Polska, 1963, 91 min.
reżyseria: Jan Łomnicki
obsada: Marta Lipińska, Roman Wilhelmi, Tadeusz Łomnicki, Zofia Kucówna
Premiera w ale kino+: 28.06.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 493 miejsce w rankingu
Wiano
1
2

Fabularny debiut twórcy serialu "Dom" Jana Łomnickiego - rodzaj antycznej tragedii rozgrywanej w wiejskiej rzeczywistości lat 60. ze znakomitymi zdjęciami Kurta Webera i wybitnymi rolami mało jeszcze wówczas znanych aktorów: Zofii Kucówny, Romana Wilhelmiego i Marty Lipińskiej.

Bronka Drzemlikówna, główna bohaterka filmu (pierwsza, duża filmowa rola Zofii Kucówny), to dziewczyna nieatrakcyjna. W swojej miejscowości jest albo niezauważana, albo wyśmiewana. Ojciec Bronki buduje jednak dla dziewczyny spółdzielczy dom, który ma być jej wianem. Nieoczekiwanie Bronką zaczyna się interesować Staszek Stosina (Roman Wilhelmi) - zbuntowany wobec swojego środowiska chłopak, który właśnie odsiedział wyrok w więzieniu i wraca do rodzinnej miejscowości. Zanim Staszek zaczyna uwodzić Bronkę, przeżywa miłosny zawód - jego dziewczyna Ulka (Marta Lipińska) porzuca go dla miejscowego nauczyciela Edka (Tadeusz Łomnicki). Wbrew pozorom w związku Stosiny i Bronki nie chodzi o jej majątek - początkowo fascynacja chłopaka jest bezinteresowna. Dopiero z czasem pojawia się w jego głowie pomysł, by ojciec dziewczyny zapisał jej w posagu trzy morgi ziemi, na których mogliby gospodarować.

"Wiano" było fabularnym debiutem JANA ŁOMNICKIEGO, który dopiero w przyszłości miał zrealizować słynne seriale telewizyjne "Modrzejewska", a zwłaszcza "Dom". W dodatku debiutem powszechnie chwalonym - "nie waham się napisać, że <> jest filmem wybitnym" - notował w roku 1964 Zygmunt Kałużyński. "Wiano" powstało bowiem w czasie, kiedy filmy o wsi stały się niezwykle modne - były to jednak przede wszystkim obrazki publicystyczne opiewające pracę na roli i funkcjonowanie spółdzielni produkcyjnych. Film Łomnickiego uciekał przed tego rodzaju schematem - chociaż pokazywał życie wiejskiej społeczności, miejscowe obyczaje i charakterystyczne typy psychologiczne, nie był w gruncie rzeczy opowieścią o wsi. Łomnicki skoncentrował się na osobistej klęsce bohaterów, która w gruncie rzeczy była klęską określonych, życiowych postaw. Dzięki znakomitemu scenariuszowi Jerzego Pomianowskiego, który niedługo później zmuszony został do wyjazdu z kraju, zwykła opowieść nabrała wymiaru antycznej tragedii, mocno wpisanej w konkretną sytuację społeczno-polityczną, a zarazem uniwersalnej.

"Wiano" broni się również pod względem artystycznym. Jan Łomnicki udowodnił, że potrafi przenieść do kina ten rodzaj autentyzmu i "krwistych" postaci, które wcześniej znane były tylko z dokumentów. Prawdziwym kunsztem wykazał się też Kurt Weber, wybitny polski operator od 1968 roku przebywający w Izraelu - nie fotografował pejzaży, ale starał się przeniknąć filmowaną rzeczywistość poprzez skoncentrowanie na twarzach, strojach, wnętrzach i detalach. Wreszcie "Wiano" to popis znakomitego aktorstwa - sprawdziły się głosy tych, którzy wróżyli wielką karierę debiutantce Zofii Kucównie, mało jeszcze znanemu Romanowi Wilhelmiemu czy Marcie Lipińskiej. Wówczas młodzi, stawiający w kinie pierwsze kroki po latach stali się aktorskimi gwiazdami.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#JaCeg
Warszawa
27.07.2011 10:34
CYTUJ

Genialne!!! Może jedyny obraz wsi, Polski i konfliktu religijności, tradycji i nowej polityki bez cienia fałszu, czy stronniczości.

SERIALE

Quirke

Serial kryminalny, nakręcony na podstawie bestsellerowych powieści irlandzkiego pisarza Williama Johna Banville'a.


STRÓŻ PRAWA

Amerykański serial kryminalny, rozgrywający się pod koniec XIX w. w Nowym Jorku. Jego bohaterem jest detektyw Kevin Corcoran, weteran wojny secesyjnej.


Zapiski młodego lekarza

Brytyjski serial komediowy oparty na opowiadaniach Michaiła Bułhakowa. W rolach głównych: Jon Hamm i Daniel Radcliffe.