Ale kino+
Fortitude Sezon 2
Film. WIELKIE ŻARCIE

WIELKIE ŻARCIE

La grande bouffe
dramat, Francja/Włochy, 1973, 125 min.
reżyseria: Marco Ferreri
obsada: Marcello Mastroianni, Michel Piccoli, Philippe Noiret, Ugo Tognazzi
Premiera w Ale kino+: 7.09.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 88 miejsce w rankingu

Wielkie żarcie i jeszcze większy skandal. Trudno zresztą się dziwić - ten szokujący i dekadencki film jest jedną wielką artystyczną prowokacją, łamiącą wszystkie możliwe zasady z dobrym smakiem i przyzwoitością na czele.

Oto czterech zamożnych i świetnie radzących sobie w życiu mężczyzn w średnim wieku spotyka się na ucztę w eleganckiej podmiejskiej willi. Biesiadnicy to pilot Marcello (Marcello Mastroianni), sędzia Philippe (Michel Noiret), producent telewizyjny Michel (Michel Piccoli) oraz restaurator i kucharz Ugo (Ugo Tognazzi). Celem czwórki przyjaciół jest ni mniej ni więcej tylko zajeść się śmierć. Po pierwszym dniu objadania się najbardziej wyrafinowanymi smakołykami Marcello zauważa, że w całym przedsięwzięciu brakuje kobiet, panowie sprowadzają więc do willi trzy prostytutki. Do towarzystwa dołącza też żądna wrażeń nauczycielka z miejscowej podstawówki. W willi dochodzi do orgii obżarstwa i seksu. Po paru dniach przerażone degrengoladą gospodarzy córy Koryntu uciekają. Nauczycielka zostaje jednak do końca - czyli do momentu, w którym czterej smakosze umierają z przejedzenia.

Na początku lat 70. "Wielkie żarcie" było szokiem. I to nie tylko dlatego, że MARCO FERRERI z perwersyjną skrupulatnością odmalował okoliczności towarzyszące śmierci z przejedzenia takie jak wymioty, gazy i biegunki, ani nawet dlatego, że reżyser bardzo śmiało poczynał sobie przy realizacji scen erotycznych ocierając się zdaniem niektórych o pornografię. Prowokacyjna była sama idea filmu. Nie dowiadujemy się dlaczego czterech doskonale prosperujących mężczyzn pragnie popełnić samobójstwo - ich motywy pozostają dla nas do końca tajemnicą. Tym bardziej bulwersujące wrażenie robi widok przedstawicieli klasy średniej w szale nieopanowanego hedonizmu, folgujących swoim kulinarnym i seksualnym zachciankom bez jakiegokolwiek umiaru i - dosłownie - do upadłego. Wielu krytyków i widzów dostrzegło w tym odrażającym, ale i fascynującym obrazie czytelną metaforę kondycji moralnej Zachodu - nienasyconego w konsumpcyjnych apetytach, zachłannego, zmierzającego do samozagłady. Pikanterii całej produkcji dodawał fakt, że w głównych rolach wystąpił tercet najbardziej szanowanych aktorów włoskich i francuskich, a także poczucie humoru, z jakim Marco Ferreri opowiedział tę ekscentryczną historię. Finał "Wielkiego żarcia" nie jest wprawdzie wesoły, a dla widzów o słabszych żołądkach może być trudny do zniesienia, w całości jednak film pozostaje wyborną czarną komedią.

Mimo ogromnych kontrowersji towarzyszących premierze, jury festiwalu w Cannes doceniło odwagę Ferreriego - "Wielkie żarcie" stanęło do konkursu o Złotą Palmę i otrzymało nagrodę FIPRESCI.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#darek
Kraków
21.08.2003 08:45
CYTUJ

Od dawna marzę, by zobaczyć ten film. Dziękuję i polecam!!!

#darek
Kraków
28.08.2003 12:07
CYTUJ

a propos, może warto pokazać w "Ale KIno!" inne arcydzieło turpizmu - "Mamę i dziwkę" Jeana Eustache'a? Naprawdę byłoby warto...

#ptakoo
gliwice
17.09.2003 09:56
CYTUJ

naprawde dobre kino!!!
3mac tak dalej!!!
pozdrawiam ;))

#lars
29.09.2003 19:31
CYTUJ

Po prostu fenomenalne, jeden z lepszych filmów jakie widziałem. Myślałem do tej pory, że na taki hardcore pozwolić sobie tylko może Almodovar. Totalne zaskoczenie.

#wojtek
grudziądz
30.09.2003 18:18
CYTUJ

Z tego co wiem, klasa robotnicza w PRL miała szansę obejrzeć ten film w kinach i przekonać się jak wygląda zgniła zachodnia obyczajowość.
Cóż tym którzy zdecydują się obejrzeć tę "niesmaczną" krytykę drobnomieszczaństwa pozostaje życzyć SMACZNEGO!

10.11.2003 16:13
CYTUJ

Uczciwy obraz ukazujący w swej symbolice rozpad jakichkolwiek zasad i wartości ówczesnego świata.

SERIALE

BROADCHURCH 3

BROADCHURCH 3

Finałowy sezon jednego z najlepszych kryminalnych seriali ostatnich lat.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.


FORTITUDE 2

FORTITUDE 2

Mieszkańcy miasteczka próbują dojść do siebie po tragicznych wydarzeniach sprzed roku.


ZAGINIONY 2

ZAGINIONY 2

Brytyjska produkcja łącząca najlepsze elementy klasycznego kryminału, thrillera i powieści obyczajowej.