Ale kino+
20 zł na 20 lecie CANAL+

Film. WYBÓR ZOFII

WYBÓR ZOFII

Sophie's Choice
dramat, USA, 1982, 145 min.
reżyseria: Alan J. Pakula
obsada: Kevin Kline, Meryl Streep, Peter MacNicol, Rita Karin
Premiera w Ale kino+: 19.02.2003 r.
5.00
343
10 głosy | 95 miejsce w rankingu
WYBÓR ZOFII
© Universal

Rok 1947. Początkujący pisarz z Wirginii (Peter MacNicol), przyjeżdża do Nowego Jorku, aby napisać pierwszą powieść. Wynajmuje mieszkanie w Brooklynie. Jego sąsiadami okazuje się młoda para, której burzliwe pożycie, przechodzące od gwałtownych awantur do głośnej miłości, zwraca jego uwagę.

Stingo obserwuje ten niespokojny związek, a z czasem zaprzyjaźnia się z sąsiadami. Okazuje się, że mężczyzna, Nathan Landau (Kevin Kline), biolog z wykształcenia, jest błyskotliwym, acz impulsywnym i niezrównoważonym żydowskim intelektualistą, który z obsesyjnym zapamiętaniem gromadzi dowody zbrodni popełnione na jego narodzie. Jego przyjaciółką jest emigrantka z Polski Zofia Zawistowska (Meryl Streep), była więźniarka obozu oświęcimskiego, której ojca, męża i dwoje dzieci zgładzili naziści. Stingo staje się powiernikiem Zofii i krok po kroku poznaje jej wojenną gehennę.

Ukończona w 1979 roku powieść Williama Styrona "Sophie's Choice" zdobyła na świecie i w Polsce duży rozgłos. Prawa do jej ekranizacji kupił ALAN J. PAKULA, który przy tej okazji zadebiutował z sukcesem jako scenarzysta (m.in. nominacja do Oscara). Film ma budowę tryptyku: pierwsza i trzecia część rozgrywają się w USA, druga w Oświęcimiu. "Wybór Zofii" krytykowano za powierzchowność opisu niektórych zdarzeń i postaci, konwencjonalny sposób narracji i nieudane zbitki montażowe. Jednak niewątpliwym atutem filmu są zdjęcia autorstwa Nestora Almendrosa ("Sprawa Kramerów", "Błękitna laguna"), który został za nie wyróżniony czwartą w karierze nominacją do Oscara (zdobył go za "Niebiańskie dni"). Niestety po odmowie władz polskich sekwencje oświęcimskie nakręcono w Chorwacji. Obok zdjęć Almendrosa równie ważnym walorem "Wyboru Zofii" jest aktorstwo, zwłaszcza Meryl Streep, która dostała tytułową rolę, po tym jak odrzuciła ją Liv Ullmann. Za autentyczną i przejmującą kreację Zofii Streep została uhonorowana m.in. Oscarem i Złotym Globem. Partnerowali jej popularni aktorzy teatralni: Peter MacNicol ("Żar", "Roswell", "Łamiąc wszystkie zasady") w roli Stingo oraz jako żydowski intelektualista Kevin Kline ("Dave", "Francuski pocałunek", "Przodem do tyłu"), zdobywca Oscara za rolę w filmie "Rybka zwana Wandą". Kreacja w "Wyborze Zofii" przyniosła aktorowi nominację do Złotego Globu i nagrody BAFTA. Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała "Wybór Zofii" jeszcze dwoma nominacjami do Oscara za muzykę - Marvin Hamlisch i kostiumy - Albert Wolsky.
SERIALE

FORTITUDE

FORTITUDE

Nowy serial kryminalny ze znaną z The Killing Sofie Grbl oraz Stanleyem Tuccim w rolach głównych.


UCZCIWA KOBIETA

 UCZCIWA KOBIETA

Nietuzinkowy serial sensacyjny z nagrodzoną Złotym Globem Maggie Gyllenhaal w roli głównej.


ZAGINIONY

ZAGINIONY

Nowy brytyjski serial kryminalny, nominowany do Złotego Globu w dwóch kategoriach, w każdą środę o 20:10