Ale kino+
Kino Mówi: Nadzieja
Film. Zabić króla

Zabić króla

To Kill a King
film historyczny, Wlk. Brytania/Niemcy, 2003, 102 min.
reżyseria: Mike Barker
obsada: Dougray Scott, Olivia Williams, Rupert Everett, Tim Roth
Premiera w Ale kino+: 23.01.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 585 miejsce w rankingu
Zabić króla
© dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

"Zabić króla" to barwne kino historyczne, wypełnione nie tylko scenami bitew, ale również poruszające temat polityki, sporu o idee i rolę jednostki w dziejach. W jednej z ról Tim Roth jako Oliver Cromwell - angielski przywódca pierwszej europejskiej rewolucji, która w połowie XVII wieku nie wahała się obalić monarchii i skazać króla na ścięcie.

Połowa XVII wieku. Konflikt między królem Anglii Karolem I (Rupert Everett) a Parlamentem zmienia się w otwartą wojnę, a potem w pierwszą w Europie rewolucję. Król przegrywa to starcie i wpada w ręce buntowników. Na przywódców rewolty wyrastają Oliver Cromwell (Tim Roth) i Sir Thomas Fairfax (Dougray Scott). Obaj cieszą się sławą bohaterów. Fairfax ma charyzmę, świetną prezencję - to człowiek, za którym pójdzie lud. Cromwell jest za to o wiele zręczniejszym i przede wszystkim bardziej radykalnym politykiem. Dwaj mężowie stanu są sobie nawzajem potrzebni, choć w każdej chwili mogliby stać się rywalami. Łączy ich trudna, dwuznaczna przyjaźń. Tymczasem stają przed wielkimi wyzwaniami. Plany Cromwella sięgają totalnej przebudowy Anglii. Na przeszkodzie stoi jednak pokonany, ale wciąż niebezpieczny król. Dla wszystkich oczywiste jest, że rewolucji nie uda się dokończyć bez zgładzenia monarchy.

"Zabić króla" to kawał solidnego kina historycznego. W filmie MIKE'A BARKERA znalazły się krwawe bitwy i wspaniałe kostiumy z epoki, ale na pierwszym planie są ludzie postawieni wobec ogromnych politycznych i osobistych wyzwań. "Zabić króla" to nie tylko lekcja historii Anglii, lecz także rzecz o starciu idei oraz opowieść o trudnej przyjaźni dwóch mężczyzn, sir Thomasa Fairfaksa i Olivera Cromwella. Cromwell to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w dziejach Anglii - dla jednych bojownik o wolność, dla innych dyktator i okrutnik. W "Zabić króla" widz znajdzie jeden z najciekawszych portretów rewolucjonisty, jakie stworzyło kino brytyjskie. Wielka w tym zasługa Tima Rotha, aktora o ogromnych i w pełni wykorzystanych tu możliwościach. Godnym partnerem Rotha jest Rupert Everett, kapitalny w roli pokonanego, ale do końca zachowującego godność i majestat króla Karola I.
SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.