Ale kino+
DICTE SEZON 3
Film. Zabić króla

Zabić króla

To Kill a King
film historyczny, Wlk. Brytania/Niemcy, 2003, 102 min. 12
reżyseria: Mike Barker
obsada: Dougray Scott, Olivia Williams, Rupert Everett, Tim Roth
Premiera w Ale kino+: 23.01.2017 r.
5.00
343
5 głosy | 586 miejsce w rankingu
Najbliższe emisje:
20:10
poniedziałek23 stycznia
Przypominajka
18:15
środa25 stycznia
Przypominajka
Zabić króla
© Monolith

"Zabić króla" to barwne kino historyczne, wypełnione nie tylko scenami bitew, ale również poruszające temat polityki, sporu o idee i rolę jednostki w dziejach. W jednej z ról Tim Roth jako Oliver Cromwell - angielski przywódca pierwszej europejskiej rewolucji, która w połowie XVII wieku nie wahała się obalić monarchii i skazać króla na ścięcie.

Połowa XVII wieku. Konflikt między królem Anglii Karolem I (Rupert Everett) a Parlamentem zmienia się w otwartą wojnę, a potem w pierwszą w Europie rewolucję. Król przegrywa to starcie i wpada w ręce buntowników. Na przywódców rewolty wyrastają Oliver Cromwell (Tim Roth) i Sir Thomas Fairfax (Dougray Scott). Obaj cieszą się sławą bohaterów. Fairfax ma charyzmę, świetną prezencję - to człowiek, za którym pójdzie lud. Cromwell jest za to o wiele zręczniejszym i przede wszystkim bardziej radykalnym politykiem. Dwaj mężowie stanu są sobie nawzajem potrzebni, choć w każdej chwili mogliby stać się rywalami. Łączy ich trudna, dwuznaczna przyjaźń. Tymczasem stają przed wielkimi wyzwaniami. Plany Cromwella sięgają totalnej przebudowy Anglii. Na przeszkodzie stoi jednak pokonany, ale wciąż niebezpieczny król. Dla wszystkich oczywiste jest, że rewolucji nie uda się dokończyć bez zgładzenia monarchy.

"Zabić króla" to kawał solidnego kina historycznego. W filmie MIKE'A BARKERA znalazły się krwawe bitwy i wspaniałe kostiumy z epoki, ale na pierwszym planie są ludzie postawieni wobec ogromnych politycznych i osobistych wyzwań. "Zabić króla" to nie tylko lekcja historii Anglii, lecz także rzecz o starciu idei oraz opowieść o trudnej przyjaźni dwóch mężczyzn, sir Thomasa Fairfaksa i Olivera Cromwella. Cromwell to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w dziejach Anglii - dla jednych bojownik o wolność, dla innych dyktator i okrutnik. W "Zabić króla" widz znajdzie jeden z najciekawszych portretów rewolucjonisty, jakie stworzyło kino brytyjskie. Wielka w tym zasługa Tima Rotha, aktora o ogromnych i w pełni wykorzystanych tu możliwościach. Godnym partnerem Rotha jest Rupert Everett, kapitalny w roli pokonanego, ale do końca zachowującego godność i majestat króla Karola I.


ALE KINO+ POLECA

11.40
PIĄTEK20 stycznia
Zawsze woda
Zawsze woda

16-letni Kaito znajduje nad morzem ciało topielca. Nastolatek nie potrafi poradzić sobie…

16.05
PIĄTEK20 stycznia
Timbuktu
Timbuktu

Akcja rozgrywa się w mieście Mali. Władzę przejęli dżihadyści, którzy narzucili…

18.10
PIĄTEK20 stycznia
Późny kwartet
Późny kwartet

Czwórka muzyków od 25 lat występuje w kwartecie smyczkowym. Choroba jednego z nich…SERIALE

DICTE 3

DICTE 3

Trzecia seria znakomitego duńskiego serialu kryminalnego.


DOKTOR THORNE

DOCTOR THORNE

Miniserial kostiumowy oparty na powieści Anthony'ego Trollope'a. W roli głównej znakomity aktor Tom Hollander.


VERA 6

VERA 6

W grudniu 6. sezon brytyjskiego serialu "Vera" z Brendą Blethyn w roli głównej.


INTRUZ

INTRUZ

Wciągająca i mroczna belgijska seria kryminalna rozgrywająca się w małej miejscowości w Ardenach.