Ale kino+
Kino Mówi: Starość
Film. Zodiak

Zodiak

Zodiac - Director's Cut
thriller, USA, 2007, 157 min.
reżyseria: David Fincher
obsada: Anthony Edwards, Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr.
Premiera w Ale kino+: 9.06.2016 r.
5.00
343
10 głosy | 21 miejsce w rankingu
Zodiak

Klimatyczny thriller Davida Finchera ("Siedem", "Podziemny krąg", "Zaginiona dziewczyna") na podstawie autentycznej historii do dziś nieschwytanego seryjnego mordercy, który przez dziesięciolecia zastraszał rejon Zatoki San Francisco i drwił sobie z władz swoimi listami. Film pokazywany w Konkursie Głównym w Cannes. Ale kino+ pokaże jego wersję reżyserską.

Tej sprawy nigdy nie udało się rozwikłać. Posługujący się szyfrem nieuchwytny zabójca, amerykański Kuba Rozpruwacz, przyznał się publicznie do zabicia 13 ofiar, a potem podał jeszcze 24. Policja przypisała mu 7 ofiar. Prawdziwej liczby być może nigdy nie uda się poznać. Polowanie na Zodiaka stało się obsesją czterech ludzi. Stali się przez nie widmami samych siebie sprzed sprawy, a koleje życia wytaczał im i niszczył nieskończony trop wskazówek mordercy.

San Francisco, lata 70 XX wieku. Seryjny zabójca terroryzuje okolice zatoki. Pewnego dnia policja otrzymuje listy od "Zodiaka", w których przyznaje się on do popełnienia 37 zabójstw. Podobne wiadomości otrzymuje redakcja dziennika "San Francisco Chronicle". Tamtejszy uznany dziennikarz rubryki kryminalnej Paul Avery (Robert Downey Jr.) angażuje się w śledztwo. Staje się ono również obsesją jego kolegi, rysownika Roberta Graysmitha (Jake Gyllenhaal). Avery współpracuje z ambitnym inspektorem wydziału zabójstw policji San Francisco Davidem Toschim (Mark Ruffalo) oraz jego powściągliwym i skrupulatnym partnerem Williamem Armstrongiem (Anthony Edwards). Autor listów zwodzi policję i media wymyślnymi szyframi i łamigłówkami. Wplątani w wir niewyjaśnionych wydarzeń i wciąż nowych poszlak, detektywi i reporterzy poddawani są nieustannej próbie, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jednak Zodiak jest zawsze o krok przed nimi, zaciera ślady i wysyła drwiące listy z kolejnymi groźbami. Aż w końcu przybierają one charakter osobisty.

Kiedy Zodiak bawił się w kotka i myszkę z mediami i policją, David Fincher chodził do podstawówki. Pamięta panikę ,która towarzyszyła nie tylko mieszkańcom rejonu Zatoki San Francisco. W swoim filmie odtworzył kroki Zodiaka oraz kilku policjantów, którzy starali się go namierzyć. W tym celu przekopał się przez 10 000 stron dokumentów i dowodów, rozmawiał z ofiarami, które przeżyły, najbliższymi tych, którzy zginęli i krewnymi głównego podejrzanego.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Wojownicy - Zodiak (materiał wideo 11:51 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Wojownicy

SERIALE

TOP OF THE LAKE 2

TOP OF THE LAKE 2

Kontynuacja serialu kryminalnego z Elisabeth Moss w roli głównej.


Więźniowie

Więźniowie

Serial kryminalny rodem z Islandii. Obraz społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn.


Valkyrien. Klinika przetrwania

Valkyrien. Klinika przetrwania

Pasjonujący norweski serial sensacyjny. Historia lekarza, który musi podjąć ryzyko, aby ratować chorą żonę.


WIEM, KIM JESTEŚ

WIEM, KIM JESTEŚ

Kryminalne intrygi wyższych sfer w hipnotyzującym serialu produkcji hiszpańskiej.