Ale kino+
alekino+
CYKL „KINO MÓWI: SUPERMENKI” W MARCOWYM KOBIECYM ALE KINO+
AKTUALNOŚCI

CYKL „KINO MÓWI: SUPERMENKI” W MARCOWYM KOBIECYM ALE KINO+

Marzec w Ale kino+ upłynie pod znakiem kobiet, które nie potrzebują parytetów, przywilejów i taryfy ulgowej. Cykl „Kino Mówi: Supermenki” przedstawi „Duchy Goi”, „Kobiety z 6. piętra”, „Dokąd teraz?” oraz „Po tysiąc razy dobranoc”. Przed filmami, prowadzący cykl „Kino Mówi” Błażej Hrapkowicz z zaproszonymi gośćmi porozmawia o tym, jak zmieniał się wizerunek kobiet w kinie i czy wzmocniła się ich pozycja we współczesnym świecie. Premiery w czwartki o 20:10. Dopełnieniem hasła „W roli głównej: kobieta” w marcowym Ale kino+ będą rewelacyjne seriale: „Vera 4”, „Fortitude” oraz „Uczciwa kobieta”.

Tematem czwartkowego cyklu „Kino Mówi: Supermenki” będą kobiety, które nie nie występują tylko jako ozdoba kadru wdzięcząc się na drugim planie. W każdy czwartek, od 5 do 26 marca, Ale kino+ pokaże film, który będzie inspiracją dla Błażeja Hrapkowicza i jego gości do dyskusji m.in. o roli kobiety w społeczeństwie i ewolucji jej wizerunku w kinie.

Oprócz produkcji pokazanych w ramach cyklu, marcowe Ale kino+ pokaże kilka seriali, z kobietą w roli głównej. 1 marca, od godz. 16:40 Ale kino+ pokaże cały czwarty sezon serialu „Vera 4”. Widzowie poznają też nieustępliwą burmistrz (Sofia Gråbøl znana z „The Killing”) niezwykle spokojnego miasteczka na Spitzbergenie, w którym doszło do morderstwa. Mowa o serialu „Fortitude”, którego polska premiera telewizyjna w niedzielę 8 marca, następuje zaledwie miesiąc po jego światowej odsłonie. Kolejnym wyczekiwanym serialem jest „Uczciwa kobieta”, za rolę w którym Maggie Gyllenhaal otrzymała Złoty Glob. Brytyjska produkcja będzie pokazana po raz pierwszy w telewizji od środy, 4 marca.

Cykl rozpoczną Duchy Goi – film Milosa Formana z Natalie Portman, Stellanem Skarsgaardem i Javierem Bardemem, prezentujący kobietę, jako muzę artystów. Hiszpania, XVIII wiek. Piękna Inez jest modelką uznanego malarza Francisca Goyi. Dziewczyną zafascynowany jest również ojciec Lorenzo, mnich zaprzyjaźniony z Goyą. Pewnego dnia Inez zostaje oskarżona o herezję i trafia do lochów świętej inkwizycji. Film będzie przyczynkiem do rozmowy na temat ewolucji wizerunku kobiety w kinie i drogi, jaką pokonała od bycia jedynie natchnieniem artystów, aż po role pełnione współcześnie.
Premiera: czwartek, 5 marca, godz. 20:10

Kobiety z 6. piętra to bohaterki, które uczą radości. Przekona się o tym uporządkowany, stateczny makler giełdowy z Paryża lat 60., którego życie nieoczekiwanie zmieni sześć zwariowanych, wesołych i serdecznych hiszpańskich pokojówek. Jaką rolę odegrała kobieta w kontekście przemian społecznych? Czy tylko mężczyźni stoją za postępem? Jak kino wyzwoliło swoje bohaterki z ciasnego gorsetu konwenansów? Na pytania spróbują odpowiedzieć Błażej Hrapkowicz i jego goście.
Premiera: czwartek, 12 marca, godz. 20:10

O kobiecym głosie przeciwko wojnie opowiada kolejny film cyklu, Dokąd teraz? libańskiej reżyserki Nadine Labaki, autorki m.in. głośnego „Karmelu”. Bohaterkami są mieszkanki wioski targanej konfliktem między muzułmanami a chrześcijanami. Kobiety są zdesperowane, i zrobią wszystko, aby ocalić bliskich przed kolejnym rozlewem krwi i zakończyć wojnę. Obraz zdobył m.in. Nagrodę Publiczności na festiwalach w Toronto i San Sebastian, a Nadine Labaki – Nagrodę Jury Ekumenicznego w Cannes. Przed filmem Błażej Hrapkowicz i jego goście zastanowią się m.in. nad społeczną rolą kobiety-mędrca, jej spojrzeniem na wojnę i opozycji wobec męskiego świata destrukcji.
Premiera: czwartek, 19 marca, godz. 20:10

Cykl zakończy norweski obraz Po tysiąc razy dobranoc z Juliette Binoche w roli głównej. Rebecca jest jedną z najlepszych fotoreporterek wojennych. Przyzwyczajona do życia w ciągłym niebezpieczeństwie, nie wie, że największą próbę charakteru będzie musiała przejść we własnym domu. Jej mąż nie chce już dłużej godzić się na jej wyjazdy, prosi, aby dla niego i dzieci porzuciła wykonywanie ryzykownego zawodu. Rebecca stoi przed trudnym wyborem, gdyż kocha rodzinę równie mocno jak swoją pracę. O tym, czy i jak mocno współczesna kobieta jest przypisana do roli matki i żony i czy udało jej się zrównać ze społeczną rolą mężczyzny, porozmawiają Błażej Hrapkowicz i jego goście.
Premiera: czwartek, 26 marca, godz. 20:10

„Kino Mówi: Supermenki”
Duchy Goi(Goya’s Ghosts), reż. Milos Forman, 5 marca, 20:10
Kobiety z 6. piętra(Les femmes du 6e étage), reż. Philippe Le Guay, 12 marca, 20:10
Dokąd teraz?(Et maintenant on va où?), reż. Nadine Labaki, 19 marca, 20:10
Po tysiąc razy dobranoc(Tusen ganger god natt), reż. Erik Poppe, 26 marca, 20:10
Vera 4(Vera), maraton, w niedzielę, 1 marca od 16:40
Fortitude(Fortitude), reż. Sam Miller, od niedzieli, 8 marca, 20:10
Uczciwa kobieta (The Honourable Woman), reż. Hugo Blick, od środy, 4 marca, 20:10

4 listopada 2019 r.

Ale kino+ poleca: American Film Festival

5 listopada rozpocznie się jubileuszowa odsłona American Film Festival we Wrocławiu. W programie wydarzenia znalazła się rekordowa liczba 125 produkcji, z czego 69 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. W tym roku festiwal będzie trwał jeden dzień dłużej (5-11 listopada).


3 listopada 2019 r.

American Film Festival - dziesięciu wspaniałych

Z okazji 10. jubileuszowej edycji American Film Festival, który odbędzie się już niedługo we Wrocławiu, widzowie wybrali dziesięciu reżyserów, których twórczość przybliżył festiwal i których warto znać. Wśród nich znaleźli się:


14 października 2019 r.

American Film Festival

Zbliża się 10. edycja American Film Festival we Wrocławiu. Ale kino+ ponownie będzie partnerem filmowym imprezy i będzie miało swoją sekcję, a także - jak co roku – w trakcie branżowych dni USinProgress przyzna swoją nagrodę dla najlepszego projektu.


23 lipca 2019 r.

Ale kino+ poleca Nowe Horyzonty - Front Wizualny

Front wizualny na festiwalu Nowe Horyzonty to sekcja, w której sztuki wizualne przenikają się z kinem. W dwunastu filmach, które zostaną pokazane w tej sekcji będziemy się przyglądać temu, gdzie przebiega granica pomiędzy sztuką a kinem.


22 lipca 2019 r.

Ale kino+ poleca Nowe Horyzonty - sekcja "Mokre sny"

Zapraszamy do sekcji „Mokre sny” na festiwalu Nowe Horyzonty, w której będzie można zobaczyć filmy erotyczne z lat 70 z całego świata – zarówno europejskie, jak i amerykańskie.


19 lipca 2019 r.

Ale kino+ poleca Nowe Horyzonty - Pokazy Galowe

W ramach 19. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się sekcja „Pokazy galowe”, w której zobaczymy najważniejsze filmy pokazane na najbardziej znanych światowych festiwalach (w Berlinie czy w Cannes).


19 lipca 2019 r.

Ale kino+ poleca Nowe Horyzonty - sekcja Ale kino+

Serdecznie zapraszamy do sekcji Ale kino+ na MFF Nowe Horyzonty, w której można zobaczyć filmy wyróżnione na najlepszych światowych festiwalach.


19 lipca 2019 r.

Ale kino+ poleca 19. Nowe Horyzonty

Filmy docenione przez publiczność i krytyków festiwali w Berlinie, Toronto czy San Sebastián będzie można obejrzeć podczas tegorocznej odsłony MFF Nowe Horyzonty.


4 lipca 2019 r.

Sekcja Festiwalowa Ale kino+

Specjalna sekcja festiwalowa Ale kino + to filmy znanych reżyserów, często prowokacyjne, osobiste, niezwykłe. Co roku do tej strefy filmowej trafiają starannie wyselekcjonowane produkcje wyznaczające trendy w światowym kinie.


3 lipca 2019 r.

Otwórz się na Nowe Horyzonty z Ale kino+

Ale kino+ obchodzi w tym roku 20. urodziny i będzie je świętować z iście filmowym rozmachem! Wszystkich miłośników dobrego kina zapraszamy do Wrocławia na Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, gdzie od 25 lipca szykuje się niezapomniana kinowa uczta.


SZUKAJ AKTUALNOŚCI


TOP TYGODNIA

1

DRAPIEŻNIK

Erroll Babbage (Richard Gere) pracuje dla Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego. Jego zadaniem...

DRAPIEŻNIK

2

CO KRYJE PRAWDA

Uznany genetyk o znaczącym dorobku, doktor Norman Spencer (Harrison Ford) wraz z żoną Claire...

CO KRYJE PRAWDA

3

Pogrzebany

Amerykanin Paul Conroy (Ryan Reynolds), kierowca ciężarówki, pracujący na kontrakcie w Iraku, budzi...

Pogrzebany

4

Okupowani 3

Norwegia kontra Rosja. Międzynarodowy kryzys i tragedie ludzi uwikłanych w politykę. Finałowy sezon...

Okupowani 3

5

Z Archiwum X: Pokonać przyszłość

Serial "Z Archiwum X" okazał się fenomenem lat 90. Skromna produkcja trzykrotnie otrzymała Złoty...

Z Archiwum X: Pokonać przyszłość

6

Obietnica poranka

Film oparty na autobiograficznej powieści Romaina Gary'ego opowiada o wielkiej macierzyńskiej...

Obietnica poranka

7

Kto tam?

Zabójczy thriller w reżyserii znanego z "Bękartów wojny", a także serii krwawych horrorów o mrocznym...

Kto tam?

8

Magiczne noce

Komedia o tragicznym upadku włoskiej kinematografii na podstawie niewiarygodnych przypadków młodych...

Magiczne noce

9

Techno

Film krótkometrażowy

Techno

10

Demony wojny wg Goi

Wojna oczami Władysława Pasikowskiego, autora m.in. kultowych już "Psów". W rolach głównych...

Demony wojny wg Goi