Ale kino+
alekino+
Sekcja Festiwalowa Ale kino+
AKTUALNOŚCI

Sekcja Festiwalowa Ale kino+

Specjalna sekcja festiwalowa Ale kino + to filmy znanych reżyserów, często prowokacyjne, osobiste, niezwykłe. Co roku do tej strefy filmowej trafiają starannie wyselekcjonowane produkcje wyznaczające trendy w światowym kinie.


W tym roku w sekcji będzie można obejrzeć:

„Jezioro dzikich gęsi” („The Wild Goose Lake”), reż. Diao Yinan

Zhou Zenong to lider gangu złodziei. Po przypadkowym zastrzeleniu policjanta staje się uciekinierem, za którego głowę wyznaczono sowitą nagrodę. Pomaga mu Liu Aiai, prostytutka przysłana przez towarzyszy bohatera. Mroczną atmosferę przełamują wybuchy przemocy i neonowa estetyka. Jest to gangsterska opowieść osadzona w realiach kraju, który specjalizuje się w śledzeniu własnych obywateli.

„Jeanne”, reż. Bruno Dumont

Bruno Dumont dokręca śrubę i radykalizuje strategię twórczą obraną od czasów „Martwych wód”. Ten wieczny eksperymentator i zdeklarowany ateista bada granice kina, żartów i wytrzymałości widza w swojej kontynuacji musicalowej historii Dziewicy Orleańskiej. Po tym jak w 2017 roku pokazał dzieciństwo Joanny d’Arc, teraz skupia się na jej sukcesach na polu bitwy i porażkach w starciu z przekonanymi o swojej racji mężczyznami.

„Deerskin”, reż. Quentin Dupieux

Komedia absurdu Quentina Dupieux, autora „Opony” i „Reality”. Zdobywca Oscara Jean Dujardin brawurowo wciela się w rolę… właściciela skórzanej kurtki. Nie jest to jednak zwykła kurtka. Kawałek jeleniej skóry stanie się obsesją niedoszłego filmowca, a także skłoni go do zbrodni.

„Wysoka dziewczyna”, reż. Kantemir Balagov

Nagrodzony w Cannes film reżysera pamiętnej „Bliskości”. Rozgrywająca się w Leningradzie w 1945 roku historia dwóch mierzących się z wojenną traumą dziewczyn – nieśmiałej pielęgniarki Iji i jej przyjaciółki Maszy, które po powrocie z frontu połączy niespodziewana tragedia. Kino duszne jak radzieckie komunałki, rozdygotane od emocji, a zarazem intymne, świetnie zagrane i niebojące się ryzyka.

„Adam”, reż. Maryam Touzani

Debiut marokańskiej scenarzystki Maryam Touzani to zdumiewająco dojrzała opowieść o nietypowej przyjaźni dwóch kobiet, które stają się dla siebie oparciem w kryzysowej sytuacji. Wdowa Abla prowadzi własną piekarenkę w Casablance. Ciężarna Samia wyjechała z rodzinnej miejscowości i szuka jakiejkolwiek pracy w mieście, pukając bez skutku do kolejnych drzwi. Mimo początkowych oporów, Abla zaprosi Samię do siebie. W zdumiewająco dojrzałym debiucie Touzani buduje mikrokosmos, w którym dotyk, wspólna praca i rozmowy stają się budulcem relacji uzdrawiającej obie kobiety. Ważną rolę odgrywają w filmie smakowite wypieki, w tym rziza, czyli kręcony ręcznie przysmak z nitkowego ciasta.

„Żegnaj, mój synu” („So Long, My Son”), reż. Xiaoshuai Wang

Chiny, lata 80. Yaojun i Liyun pracują razem w fabryce, mieszkają w hotelu robotniczym. Rodzi im się synek. Zaraz potem Liyun zachodzi w ciążę po raz drugi, co w kraju jest już niedozwolone. Pojawi się i trzecie dziecko: adoptowany syn. Trzygodzinny film Wang Xiaoshuai – mistrza szóstej generacji chińskich filmowców - w poetycki sposób przedstawia 30 lat z życia bohaterów oraz dziejów modernizujących się Chin.

„Tajemnice Morza Sargassowego” („To thávma tis thálassas ton Sargassón”), reż. Syllas Tzoumerkas

Kapitalnie zagrany psychologiczny kryminał jednego z najważniejszych twórców greckiej nowej fali. Umiejscowiona w miasteczku portowym opowieść o szefowej policji Elisabeth oraz samotnej Ricie, które nieoczekiwanie połączy głęboko skrywana tajemnica. Porównywany do hipnotycznych dzieł Davida Lyncha i kina noir portret podupadłej greckiej miejscowości i kobiecej solidarności. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbywa się od 25 lipca do 4 sierpnia we Wrocławiu. Ale kino+ po raz 6-ty jest partnerem filmowym Festiwalu. Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty można znaleźć TUTAJ.

Na temat Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty przeczytaj więcej TUTAJ.

SZUKAJ AKTUALNOŚCI


19 lipca 2019 r.
Ale kino+ poleca Nowe Horyzonty - Pokazy Galowe

W ramach 19. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się sekcja „Pokazy galowe”, w której zobaczymy najważniejsze filmy pokazane na najbardziej znanych światowych festiwalach (w Berlinie czy w Cannes).

19 lipca 2019 r.
Ale kino+ poleca Nowe Horyzonty - sekcja Ale kino+

Serdecznie zapraszamy do sekcji Ale kino+ na MFF Nowe Horyzonty, w której można zobaczyć filmy wyróżnione na najlepszych światowych festiwalach.

19 lipca 2019 r.
Ale kino+ poleca 19. Nowe Horyzonty

Filmy docenione przez publiczność i krytyków festiwali w Berlinie, Toronto czy San Sebastián będzie można obejrzeć podczas tegorocznej odsłony MFF Nowe Horyzonty.

4 lipca 2019 r.
Sekcja Festiwalowa Ale kino+

Specjalna sekcja festiwalowa Ale kino + to filmy znanych reżyserów, często prowokacyjne, osobiste, niezwykłe. Co roku do tej strefy filmowej trafiają starannie wyselekcjonowane produkcje wyznaczające trendy w światowym kinie.