Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Ale kino+

KINO MÓWI

W marcu kanał ale kino! zaprasza na cykl "Kino Mówi: Inny świat" - filmową podróż po miejscach, które rządzą się swoimi, często zagadkowymi, prawami. Autorzy prezentowanych filmów nie poprzestają na umieszczeniu swoich bohaterów na tle egzotycznej scenografii. Przede wszystkim pokazują jak każdy z "innych światów" jest zorganizowany, jak się w nim poruszać, co jest zabronione, a co stanowi największą wartość.
Premierowe seanse w każdy czwartek, od 3 do 31 marca, o 20:10

"ZATOICHI"
Podróż rozpoczyna się w XIX-wiecznej Japonii, wskrzeszonej na ekranie przez Takeshiego Kitano. Mistrz współczesnego japońskiego kina daje widzowi najlepszego przewodnika po tamtym świecie - niewidomego samuraja. Zatoichi mimo pozornej niezaradności, doskonale radzi sobie w niebezpiecznej rzeczywistości. Kitano, który zagrał także tytułową rolę, ocala legendę jednego z największych bohaterów japońskiej popkultury (historia samuraja doczekała się ponad 25 pełnometrażowych ekranizacji i serialu), dając mu kolejne życie. Opowieść ma miejsce w okresie rozpoczynającym japońską współczesność (otwarcie na świat wymuszone przez Amerykanów zakończyło epokę Edo), ale akcja filmu wydaje się toczyć poza historią. Do XIX-wiecznej Japonii pokazanej przez Kitano wstęp mają: współczesna popkulturowa wrażliwość i charakterystyczne poczucie humoru reżysera, ostentacyjny kostium jest tu elementem przedstawienia odegranego wyłącznie dla uciechy widza.

Gościem Jakuba Duszyńskiego będzie krytyk filmowy Piotr Kletowski.

Premiera: czwartek, 3 marca , o 20:10

"GOMORRA"
W "Gomorze" przenosimy się do świata równie krwawego, ale pozbawionego ironicznego i historycznego dystansu. Trudno uwierzyć, że film i książka na podstawie której powstał (i za którą na autora Roberto Saviano mafia wydała wyrok śmierci), rozgrywa się we współczesnej Europie. Życie w prowincji Neapolu jest w pełni kontrolowane przez Camorrę, niebezpieczną organizację przestępczą, która ma udział we wszystkim, co przynosi jakikolwiek dochód. Nie jest to już tylko handel narkotykami, ale też produkcja podróbek znanych markowych ubrań, czy utylizacja śmieci. Nie można trzymać się na uboczu w interesy mafii zamieszani są niemal wszyscy - kto nie zarabia na jej działalności, jest przez nią eksploatowany. Camorra tworzy, przenikający codzienność, system naczyń połączonych, skomplikowany i okrutny. Zdobywca Grand Prix festiwalu w Cannes w 2008 roku pokazuje, że świat neapolitańskiej mafii nie ma arystokratycznego sznytu znanego z filmów amerykańskich i nie jest zbudowany na rodzinnych wartościach. To po prostu brudny interes.

Gośćmi Anny Laszuk będzie socjolog i publicysta Maciej Gdula oraz krytyk filmowy Anita Piotrowska.

Premiera: czwartek, 10 marca, o 20:10

"BABCIA"
Równie bezlitosna jest rzeczywistość Filipin pokazana w "Babci". Na przedmieściach Manili nędza i zbrodnia są codziennością. To absolutny margines współczesnego świata, który - w przeciwieństwie do Camorry - nie ma ani swojego bestsellera, ani mitu, na którym mógłby się wesprzeć. Zbrodnia nie jest dobrze zarządzanym interesem - jak wszystko inne w przeżartym biurokracją kraju - jest chaotyczna i ślepa. Łatwo tu zginąć w walce o telefon komórkowy, a odpowiedzialność spada ostatecznie na rodzinę. Po owym "innym świecie", widza oprowadzają dwie kobiety - babcie ofiary i sprawcy bezsensownej zbrodni. Obie próbują zebrać pieniądze: pierwsza na pogrzeb, druga na wyciągnięcie wnuka z więzienia. Brillante Mendoza, zdobywca canneńskiej Nagrody za reżyserię kontowersyjnego "Kinatay", skupia się na bohaterkach, które, mimo przeciwności, próbują "zrobić co należy", w zgodzie z panującymi w ich kraju zasadami.

Gościem Anny Laszuk będzie dziennikarka TVP2 Grażyna Torbicka.

Premiera: czwartek , 17 marca, o 20:10

"R U THERE"
"Inny świat" w holenderskim obrazie "R U There" to doskonale znany współczesnemu Zachodowi świat wirtualny. W przeciwieństwie do filmu Mendozy, David Verbeek zajmuje się mniej skomplikowaną, lepszą wersją "naszej" rzeczywistości. Opowiada o profesjonalnym graczu komputerowym. Jitze bierze udział w turnieju rozgrywanym w Tajpej. Ale jego zagubienie mniej wynika z tego, że jest Europejczykiem w Azji, niż z tego, że tak naprawdę sprawniej porusza się w wirtualnym świecie, niż w twardej rzeczywistości
Po tej drugiej stronie kontakt z drugim człowiekiem jest dla niego łatwiejszy. To, co wydawało się zapowiedzią odległej przyszłości niezauważenie staje się codziennością. Bohaterowie filmu należą do pokolenia ludzi, którzy lepiej czują się w Second life", niż w rzeczywistości. W "R U There" przemieszczamy się między światami, które wzajemnie na siebie oddziaływają, próbując odkryć powody ucieczki z "reala". To już nie science-fiction, ale nasza współczesność.

Gościem Maksymiliana Cegielskiego będzie publicysta Bartosz Chaciński i dziennikarz
Konrad Godlewski.

Premiera: czwartek , 24 marca, o 20:10

"PARAGRAF 46"
Stąd już niedaleko do świata "Paragrafu 46". Antyutopia Michaela Winterbottoma to jedna z tych wizji przyszłości, w której bez wysiłku można dostrzec prawdopodobny wariant naszej niedalekiej przyszłości. Brytyjczyk umieszcza akcję w rzeczywistości, która - inaczej, niż w większości filmów science-fiction - nie odbiega tak bardzo od współczesnego świata. Wszystko, co ma ułatwiać życie ludzi, powoduje tu jednocześnie zupełnie nowe komplikacje. Na przykład powszechny dostęp do techniki sztucznego zapłodnienia spowodował, że obcy ludzie są ze sobą często spokrewnieni, nawet o tym nie wiedząc. Aby uniknąć niebezpieczeństwa "genetycznego mezaliansu" życie seksualne podlega odgórnej kontroli. Kto się nie podporządkuje, dołączy do ukaranych przez system, którym wolno egzystować wyłącznie na społecznym marginesie - otaczających metropolie pustyniach.

Gościem Jakuba Duszyńskiego będzie Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon oraz badacz popkultury Kamil M. Śmiałkowski.

Premiera: czwartek, 31 marca o 20:10

Alternatywne rzeczywistości odkrywane w cyklu "Kino Mówi: Inne światy" rzadko okazują się wyłącznie filmową kreacją. Często na co dzień są po prostu starannie ukryte. A różnie rozumiane "inne światy" przestają wydawać się tak bardzo obce, kiedy choć trochę poznajemy ich funkcjonowanie i żyjących tam ludzi.

KINO MÓWI - PROGRAMYKINO MÓWI - ARCHIWUM

Kino Mówi: Twardziele
Kino Mówi: Polityka
Kino Mówi: Kobieta
Kino Mówi: Kuszenie
Kino Mówi: System
KINO MÓWI: UCZCIWOŚĆ
KINO MÓWI: POLSKA
KINO MÓWI: POTWORY
KINO MÓWI: SIERPIEŃ
Kino mówi: Korpo
KINO MÓWI: REALIZM
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: W DRODZE
KINO MÓWI: PO OSCARACH®
Kino Mówi: Scenariusz
KINO MÓWI: BEZ WYJŚCIA
Kino Mówi: Forma
Kino Mówi: Trauma
Kino Mówi: Ekonomia
Kino Mówi: Wyparcie
KINO MÓWI: NIEZNISZCZALNE
KINO MÓWI: W RODZINIE
KINO MÓWI: ALEGORIA
KINO MÓWI: LEGENDA
Kino Mówi: Norma
Kino Mówi: Opętanie w marcu
Kino Mówi: Uciekinierzy
KINO MÓWI: WOJOWNICZKI
KINO MÓWI: NADZIEJA
KINO MÓWI: ZAGUBIENI
KINO MÓWI: DUMA
KINO MÓWI: STAROŚĆ
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W SIERPNIU
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W LIPCU
KINO MÓWI: DYLEMATY
KINO MÓWI: TWÓRCY
KINO MÓWI: SAMOTNOŚĆ
KINO MÓWI: ROMANS
KINO MÓWI: SPOŁECZEŃSTWO
KINO MÓWI: KŁAMSTWO
KINO MÓWI: ILUZJE
KINO MÓWI: MŁODZI
KINO MÓWI: HORROR
KINO MÓWI: POLITYKA
KINO MÓWI: NAMIĘTNOŚCI
KINO MÓWI: NOWE HORYZONTY
KINO MÓWI: WOJOWNICY
KINO MÓWI: ŚWIAT W CANNES
KINO MÓWI: ROMANS Z SZEKSPIREM
KINO MÓWI: PRAWO I PORZĄDEK
KINO MÓWI: OSCAR
KINO MÓWI: TABU
KINO MÓWI: NIEWINNI
KINO MÓWI: ZEMSTA
KINO MÓWI: OFIARY WOJNY
KINO MÓWI: SERIALE
KINO MÓWI: HISTORIA
KINO MÓWI: LIPIEC
KINO MÓWI: NIEDOJRZALI
KINO MÓWI: DZIECI
KINO MÓWI: RODZICE
KINO MÓWI: SUPERMENKI
KINO MÓWI: OPERATORZY
KINO MÓWI: OBSESJE
KINO MÓWI: REBELIANCI
KINO MÓWI: MISTRZOWIE
KINO MÓWI: KOBIETA
KINO MÓWI: CZYTAMY
Kino Mowi: Izrael
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: MIŁOŚĆ I POLITYKA
KINO MÓWI: Kobiety Oscara
KINO MÓWI: BERLINALE
KINO MÓWI: AUTOR W STYCZNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: AUTOR W GRUDNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: KUSZENIE
KINO MÓWI: NIEMORALNI
KINO MÓWI: E-MŁODOŚĆ
KINO MÓWI: AZJA
KINO MÓWI W LIPCU
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY
KINO MÓWI: MIASTA
KINO MÓWI W LUTYM
KINO MÓWI: KOMIKS
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA
KINO MÓWI: EUROPA
KINO MÓWI W SIERPNIU
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI W CZERWCU
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: AKTOR
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: KLASA ŚREDNIA
KINO MÓWI: AUTOR
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: ONI
KINO MÓWI: IV WŁADZA
KINO MÓWI: CZYTAJ!
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI: KONFLIKTY
KINO MÓWI: GENDER
KINO MÓWI: INNY ŚWIAT
KINO MÓWI: KUBRICK 2011
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: SYSTEMY
KINO MÓWI: POD PRESJĄ
KINO MÓWI: 9 dolarów 99 centów
KINO MÓWI: Dzieci Quentina Tarantino
KINO MÓWI: TYLKO INSTYNKT
KINO MÓWI: The Company
KINO MÓWI: Palindromy
KINO MÓWI: Czeski sen
KINO MÓWI: MARTWA NATURA
KINO MÓWI: LALKI