Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Ale kino+

KINO MÓWI

„Kino Mówi: Klasa średnia” w styczniu w ale kino+.

W styczniu ale kino+ zaprasza na cykl „Kino Mówi: Klasa średnia”. W czterech filmach widzowie zobaczą obraz nowoczesnej klasy średniej, a także jej marzeń, lęków i głęboko skrywanych sekretów. Premierowe emisje w czwartki, od 5 do 26 stycznia, po 20:10.

Po II wojnie światowej w cywilizacji Zachodu zaczęła powstawać - jako owoc boomu gospodarczego - klasa średnia, która miała przywrócić przedwojenny dobrobyt. Stała się podbudową demokracji społeczeństw obywatelskich, symbolem pozytywnych aspiracji i celem awansu społecznego. Po 1989 roku marzenie o klasie średniej wróciło również do Polski. W XXI wieku siła klasy średniej zdaje się jednak słabnąć, a ostatni kryzys światowy sprawił, że jej ekonomiczna przyszłość wydaje się coraz bardziej niepewna.
W cyklu „Kino Mówi: Klasa średnia” ale kino+ pokaże cztery świetne filmy obyczajowe. Ich reżyserzy przyglądają się klasie średniej, aby ukazać jej aspiracje i obawy.

Ostre cięcia (Le couperet) Costy-Gavrasa powstały w 2005 roku, czyli tuż przed wybuchem kryzysu, ale film zdaje się proroczo go zapowiadać. Bohaterem opowieści jest dobiegający czterdziestki mężczyzna, dzielący swój czas między pracę, konsumpcję i przyjemności. Jego świat wydaje się stabilny, ale wkrótce okazuje się to tylko złudzeniem. Wystarczą tytułowe „ostre cięcia” w firmie, która zatrudnia bohatera, aby grunt usunął mu się spod nóg. Mężczyzna traci pracę, a wraz z nią szacunek dla samego siebie. Szuka nowej posady, ale na rynku panuje ogromna konkurencja. Po dwóch latach bezrobocia bohater filmu nie cofnie się przed niczym, byle tylko odzyskać dawną pozycję.
Przed seansem m.in. o klasie średniej w Polsce i w Europie Zachodniej oraz o tym, jak bohater „Ostrych cięć” zachowałby się w polskich realiach, porozmawiają Maksymilian Cegielski oraz jego goście - redaktorzy tygodnia „Polityka” Wiesław Władyka i Wawrzyniec Smoczyński.
Premiera: czwartek, 5 stycznia, godz. 20:10.


Reżyser Uwikłanych (Savage Grace, 2007), Tom Kalin, zagłębia się w świat powojennej klasy wyższej. Jego film oparty jest na prawdziwej historii Barbary Daly Baekeland (w tej roli Julianne Moore), która wyszła za mąż za spadkobiercę fortuny twórców bakelitu i tym samym awansowała do wyższej klasy społecznej. Małżeństwo nie należało do udanych, ale Barbara wszelkimi metodami starała się utrzymać pozory szczęśliwej rodziny. Film pokazuje, jak pogoń za wpływami i uznaniem społecznym doprowadziła rodzinę Baekelandów do ich tragicznego upadku.
Przed filmem m.in. o awansie społecznym z klasy średniej do wyższej i niesamowitej postaci wykreowanej przez Julianne Moore porozmawiają Bartosz Żurawiecki, oraz jego goście - amerykanistka Agnieszka Graff i redaktor naczelny miesięcznika „Kino” Andrzej Kołodyński.
Premiera: czwartek, 12 stycznia, godz. 22:15.

Obsypana nagrodami Służąca (La Nana, 2009) chilijskiego reżysera Sebastiana Silvy przedstawia współczesną zamożną rodzinę z wyższej klasy średniej, której nieodzownym atrybutem jest wierna służąca. W filmie Silvy oglądamy świat właśnie z jej perspektywy. Raquel (genialna rola Cataliny Saavedry) żyje życiem swoich pracodawców i utożsamia się z ich wartościami do granic obłędu. Kiedy jej pozycja w domu wydaje się zagrożona, służąca gotowa jest dosłownie na wszystko, aby utrzymać status quo.
Jak współcześnie wygląda wyższa klasa średnia i czy istnieje w Polsce, zastanowią się Jakub Duszyński oraz jego goście - krytyk filmowy Wojciech Kałużyński oraz Igor Stokfiszewski z „Krytyki Politycznej”.
Premiera: czwartek, 19 stycznia, godz. 20:10.

Najpoważniejszą alternatywą dla stylu życia klasy średniej była hipisowska kontrkultura przełomu lat 60. i 70. I właśnie przez pryzmat kontrkultury spogląda na klasę średnią nagrodzona za najlepszy debiut na festiwalu w Berlinie w 2011 reżyserka Maria Kreuzer. W filmie Bez ojca jesteśmy świadkami rodzinnego spotkania po latach, podczas którego wypływają wstydliwe sekrety i wyparte fakty z przeszłości. Bohaterowie „Bez ojca” nie wychowywali się jednak w mieszczańskiej rodzinie, lecz w hipisowskiej komunie. Maria Kreuzer w fascynujący sposób pokazuje konsekwencje wywrócenia porządku do góry nogami.
Przed filmem m.in. o tym, czy istnieją i jak wyglądają współczesne komuny, porozmawiają Anna Laszuk oraz jej goście - amerykaniści Agnieszka Graff i Tomasz Basiuk.
Premiera: czwartek, 26 stycznia, godz. 20:10.

KINO MÓWI - PROGRAMYKINO MÓWI - ARCHIWUM

Kino Mówi: Twardziele
Kino Mówi: Polityka
Kino Mówi: Kobieta
Kino Mówi: Kuszenie
Kino Mówi: System
KINO MÓWI: UCZCIWOŚĆ
KINO MÓWI: POLSKA
KINO MÓWI: POTWORY
KINO MÓWI: SIERPIEŃ
Kino mówi: Korpo
KINO MÓWI: REALIZM
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: W DRODZE
KINO MÓWI: PO OSCARACH®
Kino Mówi: Scenariusz
KINO MÓWI: BEZ WYJŚCIA
Kino Mówi: Forma
Kino Mówi: Trauma
Kino Mówi: Ekonomia
Kino Mówi: Wyparcie
KINO MÓWI: NIEZNISZCZALNE
KINO MÓWI: W RODZINIE
KINO MÓWI: ALEGORIA
KINO MÓWI: LEGENDA
Kino Mówi: Norma
Kino Mówi: Opętanie w marcu
Kino Mówi: Uciekinierzy
KINO MÓWI: WOJOWNICZKI
KINO MÓWI: NADZIEJA
KINO MÓWI: ZAGUBIENI
KINO MÓWI: DUMA
KINO MÓWI: STAROŚĆ
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W SIERPNIU
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W LIPCU
KINO MÓWI: DYLEMATY
KINO MÓWI: TWÓRCY
KINO MÓWI: SAMOTNOŚĆ
KINO MÓWI: ROMANS
KINO MÓWI: SPOŁECZEŃSTWO
KINO MÓWI: KŁAMSTWO
KINO MÓWI: ILUZJE
KINO MÓWI: MŁODZI
KINO MÓWI: HORROR
KINO MÓWI: POLITYKA
KINO MÓWI: NAMIĘTNOŚCI
KINO MÓWI: NOWE HORYZONTY
KINO MÓWI: WOJOWNICY
KINO MÓWI: ŚWIAT W CANNES
KINO MÓWI: ROMANS Z SZEKSPIREM
KINO MÓWI: PRAWO I PORZĄDEK
KINO MÓWI: OSCAR
KINO MÓWI: TABU
KINO MÓWI: NIEWINNI
KINO MÓWI: ZEMSTA
KINO MÓWI: OFIARY WOJNY
KINO MÓWI: SERIALE
KINO MÓWI: HISTORIA
KINO MÓWI: LIPIEC
KINO MÓWI: NIEDOJRZALI
KINO MÓWI: DZIECI
KINO MÓWI: RODZICE
KINO MÓWI: SUPERMENKI
KINO MÓWI: OPERATORZY
KINO MÓWI: OBSESJE
KINO MÓWI: REBELIANCI
KINO MÓWI: MISTRZOWIE
KINO MÓWI: KOBIETA
KINO MÓWI: CZYTAMY
Kino Mowi: Izrael
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: MIŁOŚĆ I POLITYKA
KINO MÓWI: Kobiety Oscara
KINO MÓWI: BERLINALE
KINO MÓWI: AUTOR W STYCZNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: AUTOR W GRUDNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: KUSZENIE
KINO MÓWI: NIEMORALNI
KINO MÓWI: E-MŁODOŚĆ
KINO MÓWI: AZJA
KINO MÓWI W LIPCU
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY
KINO MÓWI: MIASTA
KINO MÓWI W LUTYM
KINO MÓWI: KOMIKS
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA
KINO MÓWI: EUROPA
KINO MÓWI W SIERPNIU
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI W CZERWCU
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: AKTOR
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: KLASA ŚREDNIA
KINO MÓWI: AUTOR
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: ONI
KINO MÓWI: IV WŁADZA
KINO MÓWI: CZYTAJ!
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI: KONFLIKTY
KINO MÓWI: GENDER
KINO MÓWI: INNY ŚWIAT
KINO MÓWI: KUBRICK 2011
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: SYSTEMY
KINO MÓWI: POD PRESJĄ
KINO MÓWI: 9 dolarów 99 centów
KINO MÓWI: Dzieci Quentina Tarantino
KINO MÓWI: TYLKO INSTYNKT
KINO MÓWI: The Company
KINO MÓWI: Palindromy
KINO MÓWI: Czeski sen
KINO MÓWI: MARTWA NATURA
KINO MÓWI: LALKI