W majowym cyklu "KINO MÓWI" ale kino+ zaprasza na pięć filmów, które w różny sposób obrazują pojęcie intymności. Cykl otworzy w środę 2 maja fiński kandydat do Oscara(®) w 2010 - dokument "Para do życia". W kolejne czwartki od 9 do 30 maja, po godzinie 20:10, stacja pokaże filmy: "Nic osobistego", "Paradise Now", "Nagi lunch" i "Oslo, 31 sierpnia". Emisje poprzedzą rozmowy z zaproszonymi do studia gośćmi.
Cykl "KINO MÓWI: Intymność" otworzy fiński kandydat do Oscara® w 2010 - dokument "Para do życia" (2010). W Finlandii działa około dwóch milionów saun. Są nie tylko miejscem towarzyskich spotkań, ale także swoistym konfesjonałem, w którym dochodzi do najszczerszych zwierzeń. To w niej Finowie – postrzegani jako ludzie zamknięci w sobie - prowadzą rozmowy na najbardziej osobiste tematy, nie wstydzą się okazywania słabości, wyznawania bolesnych wspomnień, a nawet płaczu.
Premiera: czwartek, 2 maja, godz. 20:10
Nagrodzony m.in. FIPRESCI na MFF Locarno w 2009 "Nic osobistego" (2009)Urszuli Antoniak to kameralna opowieść o spotkaniu dwojga samotników, między którymi nieoczekiwanie rodzi się szczególna więź. Ona to zbuntowana dziewczyna po przejściach, która ucieka od przeszłości na irlandzkie pustkowia, on - doświadczony życiem mężczyzna mieszkający na odludziu. Zawierają układ, który zakłada, że w ich relacji nie będzie "nic osobistego". W rolach głównych występują: nagrodzona Srebrnym Lampartem w Locarno Lotte Veerbek oraz Stephen Rea.
Premiera: czwartek, 9 maja, godz. 20:10
"Paradise Now" (2005) to w opinii krytyków i publiczności ważny głos w dyskusji o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Reżyser Hany Abu-Assad tworzy w nim niezwykle intymny portret dwóch zamachowców-samobójców. Khaled i Said zostają zwerbowani do przeprowadzenia samobójczego zamachu w Tel Awiwie. Celem ich misji są żołnierze armii izraelskiej. Akcja nie przebiega jednak zgodnie z planem i mężczyźni zostają rozdzieleni. Zdani tylko na siebie zaczynają zastanawiać się nad sensem swoich działań. Film był nominowany m.in. do Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie w 2005, a w 2006 do Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Premiera: czwartek, 16 maja, godz. 20:10
"Nagi lunch" (1991) ekscentrycznego kanadyjskiego reżysera Davida Cronenberga to z kolei wizualizacja tego, co najintymniejsze – myśli i przeżyć. Bohaterem filmu jest William Lee (Peter Weller), pisarz i narkoman, który próbuje zerwać z nałogiem. Podejmuje w tym celu pracę tępiciela karaluchów. Niestety, zarówno on jak i jego żona Joan (Judy Davis) zaczynają zażywać środek owadobójczy i szybko się od niego uzależniają. Podczas jednego z narkotycznych seansów William przez przypadek zabija żonę. Po tym tragicznym wydarzeniu ucieka w narkotyczne wizje do halucynacyjnej krainy zwanej Międzystrefą (Interzone), w której maszyny do pisania zmieniają się w gadające robaki, w barach przesiadują dziwne stwory, a Joan wciąż żyje, choć jest zupełnie kimś innym.
Premiera: czwartek, 23 maja, godz. 22:00
Na zakończenie cyklu ale kino+ pokaże "Oslo, 31 sierpnia" ((2011) Joachima Triera – niezwykle intymny portret osoby na granicy samobójstwa. Zmagający się z uzależnieniem od narkotyków Anders (Anders Danielsen Lie) dostaje przepustkę z lecznicy, by odbyć rozmowę o pracę. Ma szansę zacząć życie na nowo. Ta perspektywa napawa go jednak lękiem; ma poczucie, że niczego nie osiągnął, a wiele szans zmarnował. Szuka kontaktu z dawnymi znajomymi – jednak oni sami wydają się wypaleni, uwikłani w sieć zobowiązań, kredyty, nielubianą pracę. Otoczeni designerskimi gadżetami i codziennością z trudem maskują pustkę swojej egzystencji. Tłem opowieści jest tytułowe Oslo. Miasto urasta do rangi kolejnego bohatera filmu – jedynie z nim Anders jest w stanie nawiązać coś na kształt osobistej relacji.
Premiera: czwartek, 30 maja, godz. 20:10
W Finlandii działa około 2 milionów saun. Dla mieszkańców tego kraju sauna jest nie tylko miejscem towarzyskich spotkań, ale także kaplicą wielowiekowego rytuału i konfesjonałem, w którym dochodzi do najszczerszych przyjacielskich zwierzeń.
Premiera: czwartek, 2 maja, godz. 20:10.Kameralna opowieść o spotkaniu dwojga samotników, między którymi nieoczekiwanie rodzi się intymna więź. Ona to zbuntowana dziewczyna po przejściach, która ucieka od przeszłości na irlandzkie pustkowia, on - doświadczony życiem mężczyzna mieszkający na odludziu. Zawierają układ, który zakłada, że w ich relacji nie będzie "nic osobistego".
Premiera: czwartek, 9 maja, godz. 20:10.Nagrodzony m.in. Złotym Globem i nominowany do Oscara® film o jednej z najdłużej trwających wojen współczesnego świata. W opinii krytyków i publiczności ważny głos w dyskusji o konflikcie izraelsko-palestyńskim.
Premiera: czwartek, 16 maja, godz. 20:10 .Ekranizacja kultowej powieści Williama S. Burroughsa, enfant terrible amerykańskiej literatury, pisarza wyklętego, jednego z najważniejszych przedstawicieli kultury beatnikowskiej.
Premiera: czwartek, 23 maja, godz. 22:00.Jeden dzień z życia pogrążonego w melancholii Andersa, który wychodzi na przepustkę z ośrodka odwykowego dla narkomanów, by skonfrontować się z dawnym życiem. Mężczyzna wędruje ulicami Oslo zmagając się z demonami przeszłości i spotykając z rodziną oraz przyjaciółmi, których zawiódł. Z tych migawek wyłania się przejmujący portret pokolenia współczesnych trzydziestolatków.
Premiera: czwartek, 30 maja, godz. 20:10.