Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Ale kino+

KINO MÓWI

TAJEMNICE DOBREGO KINA. KINO MÓWI

"KINO MÓWI: AUTOR" W STYCZNIU W ALE KINO+

Zapraszamy na spotkanie z bezkompromisowymi twórcami kina autorskiego. W styczniowym cyklu "Kino Mówi: Autor" pokażemy filmy Woody'ego Allena, Baza Luhrmanna, Stevena Soderbergha, Kim Ki-duka oraz Iwana Wyrypajewa. Premiery w czwartki, od 2 do 30 stycznia, po 20:10.

Na dobry początek Nowego Roku zapraszamy na lekki, ale i dający do myślenia film Woody'ego Allena "Melinda i Melinda" (2004). Reżyser w typowy dla siebie sposób łączy komizm z powagą, podobnie jak w swoich najbardziej znanych filmach: "Annie Hall", "Manhattan", "Hannah i jej siostry", "Jej wysokość Afrodyta" czy "Wszyscy mówią: kocham cię". Tym razem jednak Allen oddał pole aktorom od siebie dużo młodszym. Jego filmowym odpowiednikiem jest znerwicowany Hobie, który zamiast realizować marzenia o wybitnych rolach aktorskich, występuje w reklamówce jako głos pasty do zębów. Postać tę zagrał Will Ferrell. W tytułowej roli zabłysnęła australijska aktorka 35864, która w tym samym roku wystąpiła w "Marzycielu" Marka Forstera. W postać filmowej Laurel wcieliła się z kolei Chloë Sevigny - w młodości modelka, która już jako 26-latka za rolę w "Nie czas na łzy" (2000) otrzymała nominację do Oscara®.

W kolejny czwartek zapraszamy na dzieło mistrza kina widowiskowego, Baza Luhrmanna i jego "Moulin Rouge" (2001). Zrealizowane z ogromnym rozmachem, dopracowane choreograficznie ujęcia robią niesamowite wrażenie. Przenosimy się w świat fantazji, w którym wszystko jest możliwe, czas i przestrzeń odchodzą na dalszy plan i liczy się tylko widowisko. "Świat jest kabaretem, a życie grą toczącą się na jego scenie" - mówił Luhrmann. W jego "Moulin Rouge" nie chodzi o fabułę, a o muzykę, która jest tu najistotniejsza. Duże wrażenie robią trzy sceny: odśpiewanie "Smells Like Teen Spirit" Nirvany, "Roxanne" The Police i rozśpiewany dialog kochanków, przerzucających się cytatami ze znanych przebojów z "All You Need Is Love" na czele. Reżyser dokonał śmiałego zabiegu - przeniósł kilkanaście przebojów lat 90. do Paryża końca XIX wieku, ale tak naprawdę czas jest dla niego sprawą umowną.

Tydzień później pokażemy dwuczęściowy filmowy fresk o Che Guevarze. Za kamerą stanął Steven Soderbergh. Jego "Che" (2008) to monumentalna ekranizacja losów słynnego rewolucjonisty, która łączy atuty kameralnych produkcji z rozmachem i realizacyjną perfekcją właściwą najbardziej kasowym filmom reżysera. Jednym z głównych producentów i pomysłodawców filmu jest Benicio Del Toro, który miał okazję poznać metody pracy Soderbergha na planie thrillera "Traffic", gdzie grał jedną z głównych ról. Soderbergh zdecydował się zaangażować w produkcję właśnie za namową aktora, który wcielił się w postać słynnego El Comandante. Stworzenie znakomitej, nagrodzonej w Cannes kreacji poprzedziło 7 lat żmudnych przygotowań, które upłynęły m.in. na wnikliwej lekturze dzieł Guevary i tekstów mu poświęconych. Twórcy filmu dotarli też do autentycznych uczestników kubańskiej rewolucji, stojących bo obu stronach barykady, którzy opowiedzieli im swoje historie. Mimo pojawiających się w prasie zarzutów o zbyt idealistyczny portret Che Guevary, krytycy z reguły doceniali film Soderbergha.

W cyklu "Kino Mówi: Autor" nie mogło zabraknąć również nazwiska Kim Ki-duka. W specjalnym wieczorze zapraszamy na dwa jego filmy. Jako pierwszy zaprezentujemy dokument "Arirang - pieśń o tęsknocie" (2011), nagrodzony Un Certain Regard Award na festiwalu w Cannes, obraz będący niezwykle szczerą wypowiedzią reżyserską. Produkcja powstała na trzy lata po premierze "Snu", filmu, w czasie którego jedna z grających w nim aktorek omal nie zginęła. Wypadek ten wpędził artystę w depresję, a sam "Arirang - pieśń o tęsknocie" pełni rolę autoterapii. Kolejnym obrazem Kim Ki-duka, który zaprezentujemy w cyklu "Kino Mówi: Autor", jest dramat "Pieta" (2012), nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. "Ten film jest w szczególności filmem poświęconym człowieczeństwu, naszej trudnej sytuacji życia w dobie ekstremalnego kapitalistycznego kryzysu" - wyjaśniał reżyser przy okazji premiery.

Na finał cyklu "Kino Mówi: Autor" zaprezentujemy odważny, bezkompromisowy, eksperymentujący film, miksujący wiele poetyk, czyli "Tlen" (2009) w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Ze względu na melorecytację aktorów, bliższy jest teledyskowi niż filmowi fabularnemu, częściowo animowany, stylizowany na interaktywną stronę internetową, ale w warstwie treści silnie metafizyczny, wprost nawiązujący do dekalogu.

FILMY W KINO MÓWI: AUTOR

Melinda i Melinda

Melinda i Melinda

Podczas czteroosobowej kolacji w nowojorskiej kawiarni dwóch pisarzy prowadzi ożywioną dyskusję na temat tragedii i komedii. Jeden z gości opowiada anegdotę o niejakiej Melindzie (Radha Mitchell), młodej i roztrzęsionej kobiecie, która nieoczekiwanie...

Emisja: czwartek, 2 stycznia
Moulin Rouge

Moulin Rouge

Zrealizowany z ogromnym rozmachem, dopracowany choreograficznie musical Baza Luhrmanna z Nicole Kidman i Ewanem McGregorem.

Emisja: czwartek, 9 stycznia
playChe - Rewolucja

Che - Rewolucja

Pierwsza z dwóch części filmu o legendarnym rewolucjoniście, który stał się ikoną popkultury. W roli Che Guevary - Benicio Del Toro.

Emisja: czwartek, 16 stycznia
Che - Boliwia

Che - Boliwia

"Che - Boliwia" to druga odsłona dyptyku w reżyserii Stevena Soderbergha zrealizowanego na podstawie życiorysu argentyńskiego rewolucjonisty Ernesta "Che" Guevary. O ile część pierwsza "Che - Rewolucja" była utrzymana w konwencji filmu akcji, "Che -...

Emisja: czwartek, 16 stycznia
playArirang - pieśń o tęsknocie

Arirang - pieśń o tęsknocie

"Arirang - pieśń o tęsknocie" Kim Ki-Duka, dokument nagrodzony Un Certain Regard Award na festiwalu w Cannes, to kino autorskie w stanie czystym.

Emisja: czwartek, 23 stycznia
Pieta

Pieta

Nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji dramat "Pieta" Kim Ki-Duka, był też kandydatem Korei Południowej do laurów Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Emisja: czwartek, 23 stycznia
Tlen

Tlen

Iwan Wyrypajew to wielkie już obecnie nazwisko współczesnego rosyjskiego dramatu scenicznego i kina. Artysta nietuzinkowy, reprezentujący pokolenie rosyjskich trzydziestoparolatków rozdartych między wychowaniem w komunizmie a dorosłością, osadzoną w...

Emisja: czwartek, 30 stycznia

KINO MÓWI - PROGRAMYKINO MÓWI - ARCHIWUM

Kino Mówi: Twardziele
Kino Mówi: Polityka
Kino Mówi: Kobieta
Kino Mówi: Kuszenie
Kino Mówi: System
KINO MÓWI: UCZCIWOŚĆ
KINO MÓWI: POLSKA
KINO MÓWI: POTWORY
KINO MÓWI: SIERPIEŃ
Kino mówi: Korpo
KINO MÓWI: REALIZM
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: W DRODZE
KINO MÓWI: PO OSCARACH®
Kino Mówi: Scenariusz
KINO MÓWI: BEZ WYJŚCIA
Kino Mówi: Forma
Kino Mówi: Trauma
Kino Mówi: Ekonomia
Kino Mówi: Wyparcie
KINO MÓWI: NIEZNISZCZALNE
KINO MÓWI: W RODZINIE
KINO MÓWI: ALEGORIA
KINO MÓWI: LEGENDA
Kino Mówi: Norma
Kino Mówi: Opętanie w marcu
Kino Mówi: Uciekinierzy
KINO MÓWI: WOJOWNICZKI
KINO MÓWI: NADZIEJA
KINO MÓWI: ZAGUBIENI
KINO MÓWI: DUMA
KINO MÓWI: STAROŚĆ
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W SIERPNIU
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W LIPCU
KINO MÓWI: DYLEMATY
KINO MÓWI: TWÓRCY
KINO MÓWI: SAMOTNOŚĆ
KINO MÓWI: ROMANS
KINO MÓWI: SPOŁECZEŃSTWO
KINO MÓWI: KŁAMSTWO
KINO MÓWI: ILUZJE
KINO MÓWI: MŁODZI
KINO MÓWI: HORROR
KINO MÓWI: POLITYKA
KINO MÓWI: NAMIĘTNOŚCI
KINO MÓWI: NOWE HORYZONTY
KINO MÓWI: WOJOWNICY
KINO MÓWI: ŚWIAT W CANNES
KINO MÓWI: ROMANS Z SZEKSPIREM
KINO MÓWI: PRAWO I PORZĄDEK
KINO MÓWI: OSCAR
KINO MÓWI: TABU
KINO MÓWI: NIEWINNI
KINO MÓWI: ZEMSTA
KINO MÓWI: OFIARY WOJNY
KINO MÓWI: SERIALE
KINO MÓWI: HISTORIA
KINO MÓWI: LIPIEC
KINO MÓWI: NIEDOJRZALI
KINO MÓWI: DZIECI
KINO MÓWI: RODZICE
KINO MÓWI: SUPERMENKI
KINO MÓWI: OPERATORZY
KINO MÓWI: OBSESJE
KINO MÓWI: REBELIANCI
KINO MÓWI: MISTRZOWIE
KINO MÓWI: KOBIETA
KINO MÓWI: CZYTAMY
Kino Mowi: Izrael
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: MIŁOŚĆ I POLITYKA
KINO MÓWI: Kobiety Oscara
KINO MÓWI: BERLINALE
KINO MÓWI: AUTOR W STYCZNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: AUTOR W GRUDNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: KUSZENIE
KINO MÓWI: NIEMORALNI
KINO MÓWI: E-MŁODOŚĆ
KINO MÓWI: AZJA
KINO MÓWI W LIPCU
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY
KINO MÓWI: MIASTA
KINO MÓWI W LUTYM
KINO MÓWI: KOMIKS
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA
KINO MÓWI: EUROPA
KINO MÓWI W SIERPNIU
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI W CZERWCU
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: AKTOR
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: KLASA ŚREDNIA
KINO MÓWI: AUTOR
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: ONI
KINO MÓWI: IV WŁADZA
KINO MÓWI: CZYTAJ!
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI: KONFLIKTY
KINO MÓWI: GENDER
KINO MÓWI: INNY ŚWIAT
KINO MÓWI: KUBRICK 2011
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: SYSTEMY
KINO MÓWI: POD PRESJĄ
KINO MÓWI: 9 dolarów 99 centów
KINO MÓWI: Dzieci Quentina Tarantino
KINO MÓWI: TYLKO INSTYNKT
KINO MÓWI: The Company
KINO MÓWI: Palindromy
KINO MÓWI: Czeski sen
KINO MÓWI: MARTWA NATURA
KINO MÓWI: LALKI