Obezwładniają przestępców, ratują świat przed zagładą, a przy okazji zarabiają miliony dolarów. Kim są współcześni następcy mitologicznych herosów? Czy pod maską i fantazyjnym kostiumem kryje się coś więcej niż sekretna tożsamość? Ale kino+ zaprasza na trzyczęściowy dokument przybliżający historię i fenomen komiksowych superbohaterów. Emisje odcinków serii "Superbohaterowie: niekończąca się walka" w niedziele 7, 14 i 21 września, o godz. 10:30.
Superbohaterowie zawładnęli wyobraźnią Amerykanów 75 lat temu, kiedy na rynku pojawił się pierwszy komiks o przygodach Supermana. Od tego czasu popularność superbohaterów nie tylko nie zmalała, ale wciąż przybiera na sile – wystarczy przywołać kasowy sukces ostatnich hitów kinowych jak "Człowiek ze stali" czy "The Avengers". Twórcy trzyodcinkowej serii dokumentalnej "Superbohaterowie: niekończąca się walka" przyglądają się fenomenowi kultowych komiksowych bohaterów, którzy dziś są osią międzynarodowego biznesu wartego miliardy dolarów. O superbohaterach, ich losach i wpływie na kulturę opowiadają m.in. autorzy komiksów Joe Simon, Stan Lee, Jim Steranko, Neal Adams, a także aktorzy – wśród nich Adam West, który w latach 60. wcielał się w Batmana.
Podczas Wielkiego Kryzysu wśród Amerykanów popularne były opowieści o superbohaterach. To stworzyło możliwości dla nowej generacji rysowników i pisarzy. Gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, superbohaterowie byli wykorzystywani do celów propagandowych, reprezentując amerykańskiego ducha – w komiksach z tamtego okresu najczęściej walczyli z hitlerowcami i Japończykami. Lata 50. to z kolei czasy rządowej kontroli – w Stanach powstał urząd ds. cenzury komiksu (Comics Code Authority, CCA). Równolegle w telewizji pojawił się serial aktorski "Adventures of Superman" z George'em Reevesem w roli głównej.
Emisja: niedziela, 7 września.Lata 60. to era energii atomowej i lotów w kosmos – na fali ich popularności wydawnictwo Marvel Comics powołało do życia nowych superbohaterów. Spider-Man, Hulk i inne mutanty ze stajni Marvela były bohaterami, z których problemami dorosły czytelnik nie umiał się początkowo zidentyfikować. Pojawili się także pierwsi czarnoskórzy superbohaterowie jak Black Panther czy Luke Cage.
Emisja: niedziela, 14 września.W nowym tysiącleciu superbohaterowie skutecznie przejęli kulturę popularną, opanowując kino, telewizję i rynek gier video. Ich fenomen trwa i zdaje się nie mieć końca - na przygodach kultowych herosów wychowują się kolejne pokolenia, począwszy od filmu "Superman" z Christopherem Reeve'em.
Emisja: niedziela, 21 września.
Obezwładniają przestępców, ratują świat przed zagładą, a przy okazji zarabiają miliony dolarów. Kim są współcześni następcy mitologicznych herosów? Czy pod maską i fantazyjnym kostiumem kryje się coś więcej niż sekretna tożsamość? Ale kino+ zaprasza...
Emisja: niedziela, 7 września.