Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Ale kino+

KINO MÓWI

"KOCHANEK KRÓLOWEJ" I "PORWANIE" W CYKLU "POTOP DUŃSKI" W ALE KINO+

W grudniu Ale kino+, autorski kanał platformy nc+, zaprasza na cztery filmy duńskich reżyserów, którzy odnieśli międzynarodowy sukces i wykreowali takie gwiazdy, jak Mads Mikkelsen czy Alicia Vikander. Ich twórczość coraz częściej staje się inspiracją dla Hollywood – przykładem jest remake "Nocnej straży" czy amerykański hit "Kapitan Phillips" nakręcony w duchu thrillera "Porwanie". Cykl "Potop duński", na który zaprasza Ale kino+, tworzą filmy: "Księga Diny", "Porwanie", "Była sobie dziewczyna" i "Kochanek królowej". Premiery w środy od 3 do 24 grudnia, o 20:10.

Skandynawowie święcą triumfy głównie jako autorzy doskonałych kryminałów – wystarczy przywołać szwedzką serię "Wallander" czy kultowy duński serial "The Killing" (Forbrydelsen). Obie pozycje pokazywał kanał Ale kino+, który w grudniu zaprezentuje widzom filmy czterech współczesnych duńskich reżyserów – Ole Bornedala ("Księga Diny"), Tobiasa Lindholma ("Porwanie"), Lone Scherfig ("Była sobie dziewczyna") i Nikolaja Arcela ("Kochanek królowej"). Artyści ci nie tylko z powodzeniem tworzą poza popularnym nurtem nordic noir, obejmującym mroczne kryminały rodem ze Skandynawii, ale również odnieśli światowy sukces i obecnie współpracują z największymi gwiazdami.

Ole Bornedal jest duńskim scenarzystą, który na dużym ekranie zadebiutował thrillerem "Nocny strażnik". Cztery lata później powstał amerykański remake, z Ewanem McGregorem i Nickiem Nolte, a za kamerą ponownie stanął Ole Bornedal. W 2002 roku reżyser zaproponował zupełnie inną historię, jednak utrzymaną w równie mrocznym klimacie. Na warsztat wziął "Księgę Diny" - epicką powieść norweskiej pisarki Herbjorg Wassmo o dziewczynce, której życie naznaczyła tragiczna śmierć matki. Film obfituje w zdjęcia niespokojnej przyrody, Bornedal nie zrezygnował też z naturalizmu, tak charakterystycznego dla skandynawskich twórców. Ostatnio reżyser powrócił do korzeni, reżyserując horrory "I zbaw nas ode złego" oraz "Kronika opętania".
"Księgi Diny" – premiera 3 grudnia o 20:10.

Miłośnikom skandynawskiego kina doskonale znany jest Tobias Lindholm –duński scenarzysta, odpowiedzialny za sukces rewelacyjnego serialu "Rząd" (Borgen) pokazywanego w Ale kino+ czy dramatu "Polowanie" z Madsem Mikkelsenem. Również jako reżyser Tobias Lindholm prezentuje fenomenalny warsztat – 10 grudnia o 20:10 Ale kino+ pokaże "Porwanie" – thriller o uprowadzeniu duńskiego frachtowca przez somalijskich piratów. Obraz był prezentowany na MFF Wenecja 2012 w konkursie "Horyzonty", a Duńska Akademia Filmowa przyznała mu 5 nagród – w tym za najlepszy film, scenariusz i za rolę Sørena Mallinga. Podobną historię nakręcili rok później Amerykanie w filmie "Kapitan Phillips". "Porwanie"- premiera 10 grudnia o 20:10.

Lone Scherfig to duńska scenarzystka i reżyserka, która zasłynęła komediodramatem "Włoski dla początkujących". Film odniósł sukces kasowy, a w Berlinie autorka otrzymała za niego nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia. W 2002 roku Scherfig zrealizowała kolejny hit "Wilbur chce się zabić", który był jej pierwszym obrazem anglojęzycznym. Prawdziwy międzynarodowy sukces przyszedł w 2009 roku wraz z filmem "Była sobie dziewczyna". W produkcji występuje gwiazdorska obsada – Carey Mulligan, Peter Sarsgaard, Emma Thomson, Alfred Molina. Film spotkał się z gorącym przyjęciem widzów oraz zdobył deszcz nagród – wśród nich trzy nominacje do Oscara (najlepszy film, scenariusz adaptowany i aktorka) – i sprawił, że Lone Scherfig stała się jedną z najpopularniejszych duńskich autorek. W tym roku pojawił się jej najnowszy film "The Riot Club", nakręcony w Wielkiej Brytanii.
"Była sobie dziewczyna" – premiera 17 grudnia o 20:10.

Na zakończenie cyklu Ale kino+ zaprasza na film Nikolaja Arcela, współscenarzysty m.in. szwedzkiego hitu "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". "Kochanek królowej" to kostiumowe widowisko z rewelacyjnymi rolami Madsa Mikkelsena i Alicii Vikander. Obraz był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a na festiwalu w Berlinie zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz. Nikolaj Arcel, który karierę zaczynał od pisania scenariuszy do kryminałów i filmów fantasy, ostatnio powrócił do nurtu nordic noir – w 2013 można było oglądać kryminał "Kobieta w klatce", do którego napisał scenariusz, a na koniec tego roku zapowiedziana jest premiera thrillera "The Power of the Dog", przy którym Arcel pracował jako reżyser i scenarzysta.
"Kochanek królowej"- premiera 24 grudnia o 20:10.

KONKURS: POTOP DUŃSKI
Księga Diny

Księga Diny

Epicki film Ole Bornedala o dziewczynce, której życie naznaczyła tragiczna śmierć matki. W rolach głównych występują Maria Bonnevie i Gérard Depardieu.

Emisja: środa, 3 grudnia
playPorwanie

Porwanie

Tobias Lindholm, popularny duński scenarzysta odpowiedzialny za sukces serialu "Rząd" czy filmu "Polowanie" z Madsem Mikkelsenem, tym razem w podwójnej roli reżysera i scenarzysty. "Porwanie" to trzymający w napięciu thriller o przejęciu duńskiego...

Emisja: środa, 10 grudnia
playByła sobie dziewczyna

Była sobie dziewczyna

Wielka Brytania, rok 1961. 16-letnia Jenny Mellor (Carey Mulligan) jest córką przyzwoitego mieszczańskiego małżeństwa z londyńskiego przedmieścia.

Emisja: środa, 17 grudnia
playKochanek królowej

Kochanek królowej

Nominowany do Oscara® i Złotego Niedźwiedzia melodramat "Kochanek królowej" w reżyserii Nikolaja Arcela, współscenarzysty m.in. szwedzkiego hitu "Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", to oparta na faktach historia trójkąta miłosnego,...

Emisja: środa, 24 grudnia

KINO MÓWI - PROGRAMYKINO MÓWI - ARCHIWUM

Kino Mówi: Twardziele
Kino Mówi: Polityka
Kino Mówi: Kobieta
Kino Mówi: Kuszenie
Kino Mówi: System
KINO MÓWI: UCZCIWOŚĆ
KINO MÓWI: POLSKA
KINO MÓWI: POTWORY
KINO MÓWI: SIERPIEŃ
Kino mówi: Korpo
KINO MÓWI: REALIZM
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: W DRODZE
KINO MÓWI: PO OSCARACH®
Kino Mówi: Scenariusz
KINO MÓWI: BEZ WYJŚCIA
Kino Mówi: Forma
Kino Mówi: Trauma
Kino Mówi: Ekonomia
Kino Mówi: Wyparcie
KINO MÓWI: NIEZNISZCZALNE
KINO MÓWI: W RODZINIE
KINO MÓWI: ALEGORIA
KINO MÓWI: LEGENDA
Kino Mówi: Norma
Kino Mówi: Opętanie w marcu
Kino Mówi: Uciekinierzy
KINO MÓWI: WOJOWNICZKI
KINO MÓWI: NADZIEJA
KINO MÓWI: ZAGUBIENI
KINO MÓWI: DUMA
KINO MÓWI: STAROŚĆ
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W SIERPNIU
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W LIPCU
KINO MÓWI: DYLEMATY
KINO MÓWI: TWÓRCY
KINO MÓWI: SAMOTNOŚĆ
KINO MÓWI: ROMANS
KINO MÓWI: SPOŁECZEŃSTWO
KINO MÓWI: KŁAMSTWO
KINO MÓWI: ILUZJE
KINO MÓWI: MŁODZI
KINO MÓWI: HORROR
KINO MÓWI: POLITYKA
KINO MÓWI: NAMIĘTNOŚCI
KINO MÓWI: NOWE HORYZONTY
KINO MÓWI: WOJOWNICY
KINO MÓWI: ŚWIAT W CANNES
KINO MÓWI: ROMANS Z SZEKSPIREM
KINO MÓWI: PRAWO I PORZĄDEK
KINO MÓWI: OSCAR
KINO MÓWI: TABU
KINO MÓWI: NIEWINNI
KINO MÓWI: ZEMSTA
KINO MÓWI: OFIARY WOJNY
KINO MÓWI: SERIALE
KINO MÓWI: HISTORIA
KINO MÓWI: LIPIEC
KINO MÓWI: NIEDOJRZALI
KINO MÓWI: DZIECI
KINO MÓWI: RODZICE
KINO MÓWI: SUPERMENKI
KINO MÓWI: OPERATORZY
KINO MÓWI: OBSESJE
KINO MÓWI: REBELIANCI
KINO MÓWI: MISTRZOWIE
KINO MÓWI: KOBIETA
KINO MÓWI: CZYTAMY
Kino Mowi: Izrael
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: MIŁOŚĆ I POLITYKA
KINO MÓWI: Kobiety Oscara
KINO MÓWI: BERLINALE
KINO MÓWI: AUTOR W STYCZNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: AUTOR W GRUDNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: KUSZENIE
KINO MÓWI: NIEMORALNI
KINO MÓWI: E-MŁODOŚĆ
KINO MÓWI: AZJA
KINO MÓWI W LIPCU
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY
KINO MÓWI: MIASTA
KINO MÓWI W LUTYM
KINO MÓWI: KOMIKS
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA
KINO MÓWI: EUROPA
KINO MÓWI W SIERPNIU
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI W CZERWCU
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: AKTOR
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: KLASA ŚREDNIA
KINO MÓWI: AUTOR
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: ONI
KINO MÓWI: IV WŁADZA
KINO MÓWI: CZYTAJ!
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI: KONFLIKTY
KINO MÓWI: GENDER
KINO MÓWI: INNY ŚWIAT
KINO MÓWI: KUBRICK 2011
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: SYSTEMY
KINO MÓWI: POD PRESJĄ
KINO MÓWI: 9 dolarów 99 centów
KINO MÓWI: Dzieci Quentina Tarantino
KINO MÓWI: TYLKO INSTYNKT
KINO MÓWI: The Company
KINO MÓWI: Palindromy
KINO MÓWI: Czeski sen
KINO MÓWI: MARTWA NATURA
KINO MÓWI: LALKI