Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Ale kino+

KINO MÓWI

FENOMEN POLSKICH OPERATORÓW W LUTOWYM CYKLU
"KINO MÓWI" W ALE KINO+

KINO MÓWI: OPERATORZY

Ale kino+, autorski kanał filmowy platformy nc+, w lutowym cyklu "KINO MÓWI" spojrzy oczami operatorów na świat filmu i poszuka źródeł fenomenu polskiej sztuki operatorskiej. Punktem wyjścia do cotygodniowej dyskusji będą cztery filmy, m.in. nagrodzony na Berlinale 2014 "Masaż niewidomych" oraz "Motyl i skafander" z nominacją do Oscara® dla Janusza Kamińskiego. Emisja filmów cyklu w każdy czwartek lutego, o 20:10.

Polska szkoła sztuki operatorskiej jest jedną z najbardziej uznanych na świecie. W czołówce znajduje się dwukrotny zdobywca Oscara i współpracownik Stevena Spielberga - Janusz Kamiński. Prymy wiodą także Sławomir Idziak nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu" Ridleya Scotta, czy Andrzej Sekuła, autor zdjęć do takich filmów jak "Wściekłe psy" czy "Pulp Fiction" Quentina Tarantino. Ostatnio triumfy święcą Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal, nominowani do Oscara za zdjęcia do "Idy" Pawła Pawlikowskiego. W lutowym cyklu "KINO MÓWI: Operatorzy" Ale kino+ przeanalizuje, na czym polega sekret międzynarodowego sukcesu polskich operatorów i co ich wyróżnia spośród zagranicznych twórców.

"Masaż niewidomych"
Dyskusję otworzy "Masaż niewidomych" najnowszy film kontrowersyjnego chińskiego reżysera, Ye Lou. Bohaterami są osoby niewidzące, które pracują w salonie masażu. Uwagę zwracają zdjęcia, dowodzące wizualnej wrażliwości reżysera i operatora Jiana Zenga (Srebrny Niedzwiedź na Berlinale 2014 właśnie za "Masaż niewidomych"). W większości ujęć twórcy zdecydowali się na nieostre kadry, które nawiązują do świata osób niedowidzących. Zabieg ten doceniło jury festiwalu w Berlinie, przyznając filmowi Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia. Przed seansem Błażej Hrapkowicz i jego goście dr Iwona Kurz z Instytutu Kultury Polskiej i krytyk filmowy Michał Walkiewicz zastanowią się m.in. nad rolą operatora i różnicami w postrzeganiu tego zawodu w Hollywood, Europie i Azji.

Premiera: czwartek, 5 lutego, godz. 20:20. Po raz pierwszy w telewizji.

"Motyl i skafander"
"Motyl i skafander" Juliana Schnabla to oparta na faktach opowieść o mężczyźnie, który na skutek wylewu krwi do mózgu zostaje sparaliżowany i staje się więźniem własnego ciała. Autorem zdjęć jest Janusz Kamiński, prawa ręka Stevena Spielberga, zdobywca dwóch Oscarów za zdjęcia do "Szeregowca Ryana" i "Listy Schindlera". W "Motylu i skafandrze" za pomocą niepełnych i rozedrganych ujęć Kamiński oddał świat z perspektywy bohatera. Jego pracę nagrodziło jury na festiwalu w Cannes, a Amerykańska Akademia Filmowa nominowała go za zdjęcia do Oscara. O roli i sukcesach polskich operatorów i ich pracy przy międzynarodowych produkcjach porozmawiają przed filmem Błażej Hrapkowicz oraz krytycy filmowi Janusz Wróblewski i Kaja Klimek.

Premiera: czwartek, 12 lutego, godz. 20:25.

"W cieniu"
"W cieniu" to czeski kryminał rozgrywający się w Czechosłowacji lat 50. XX wieku. Bohaterem jest detektyw wplątany w polityczną intrygę. Film, dzięki wyśmienitej stylizacji na kino noir, zachwyca wizualnie. Ogromną rolę w stworzeniu nastroju odgrywają zdjęcia, wydobywające detale i uzupełniające opowieść. Ich autorem - Adam Sikora – był nominowany do Złotej Żaby właśnie za pracę przy "W cieniu". Ten współpracownik Lecha Majewskiego jest autorem zdjęć do nominowanego do Europejskiej Nagrody Filmowej "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego. Przed filmem o sztuce operatorskiej, pracy przy "W cieniu"i własnych inspiracjach opowie w rozmowie z Błażejem Hrapkowiczem Adam Sikora.

Premiera: czwartek, 19 lutego, godz. 20:20.

"Labirynt fauna"
Cykl zamknie "Labirynt fauna", w którym reżyser Guillermo Del Toro pokazał rzeczywistość Hiszpanii pod rządami generała Franco z perspektywy 12-letniej Ofelii. Ten magiczny i bajkowy film to jeden z nielicznych w kinie przykładów, gdzie efekty specjalne w sposób niezbywalny dopełniają opowieść. Mityczne stwory, jak przerażający Pale Man, baśniowe tropy, kulturowe archetypy tworzą zupełnie nowy świat. Finezyjna praca operatora Guillermo Navarro została nagrodzona Oscarem i Złotą Żabą. Przed seansem o przyszłości technik filmowych, jakości 3D i cyfrowej technologii porozmawiają Błażej Hrapkowicz i Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu Camerimage.

Premiera: czwartek, 26 stycznia, godz. 20:20Masaż niewidomych

Masaż niewidomych

Prezentowany w Konkursie Głównym Berlinale 2014 najnowszy film jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych chińskich reżyserów, Ye Lou. "Masaż niewidomych" zdobył na Berlinale nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za najlepsze zdjęcia i otwiera...

Emisja: czwartek, 5 lutego
playMotyl i skafander

Motyl i skafander

Poruszająca historia redaktora naczelnego francuskiego pisma Elle, który mimo paraliżu całego ciała dokonuje rzeczy niezwykłej: mrugając powieką, dyktuje książkę o swoim życiu. Film zdobył m.in. nagrody za reżyserię i zdjęcia na festiwalu w Cannes,...

Emisja: czwartek, 12 lutego
playW cieniu

W cieniu

Czeska Praga, 1953 rok. Miastem wstrząsa wieść o serii brutalnych napadów i morderstw, których sprawcy pozostają nieuchwytni. Śledztwo prowadzi komisarz policji, kapitan Hakl (Ivan Trojan).

Emisja: czwartek, 19 lutego
playLabirynt fauna

Labirynt fauna

Hiszpania roku 1944, rządzona przez generała Francisco Franco. 12-letnia Ofelia (Ivana Baquero) wraz z ciężarną matką (Ariadna Gil) jedzie na północ Hiszpanii, aby tam zamieszkać w koszarach z nowym ojczymem, okrutnym frankistowskim oficerem Vidalem...

Emisja: czwartek, 26 lutego

KINO MÓWI - PROGRAMYKINO MÓWI - ARCHIWUM

Kino Mówi: Twardziele
Kino Mówi: Polityka
Kino Mówi: Kobieta
Kino Mówi: Kuszenie
Kino Mówi: System
KINO MÓWI: UCZCIWOŚĆ
KINO MÓWI: POLSKA
KINO MÓWI: POTWORY
KINO MÓWI: SIERPIEŃ
Kino mówi: Korpo
KINO MÓWI: REALIZM
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: W DRODZE
KINO MÓWI: PO OSCARACH®
Kino Mówi: Scenariusz
KINO MÓWI: BEZ WYJŚCIA
Kino Mówi: Forma
Kino Mówi: Trauma
Kino Mówi: Ekonomia
Kino Mówi: Wyparcie
KINO MÓWI: NIEZNISZCZALNE
KINO MÓWI: W RODZINIE
KINO MÓWI: ALEGORIA
KINO MÓWI: LEGENDA
Kino Mówi: Norma
Kino Mówi: Opętanie w marcu
Kino Mówi: Uciekinierzy
KINO MÓWI: WOJOWNICZKI
KINO MÓWI: NADZIEJA
KINO MÓWI: ZAGUBIENI
KINO MÓWI: DUMA
KINO MÓWI: STAROŚĆ
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W SIERPNIU
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W LIPCU
KINO MÓWI: DYLEMATY
KINO MÓWI: TWÓRCY
KINO MÓWI: SAMOTNOŚĆ
KINO MÓWI: ROMANS
KINO MÓWI: SPOŁECZEŃSTWO
KINO MÓWI: KŁAMSTWO
KINO MÓWI: ILUZJE
KINO MÓWI: MŁODZI
KINO MÓWI: HORROR
KINO MÓWI: POLITYKA
KINO MÓWI: NAMIĘTNOŚCI
KINO MÓWI: NOWE HORYZONTY
KINO MÓWI: WOJOWNICY
KINO MÓWI: ŚWIAT W CANNES
KINO MÓWI: ROMANS Z SZEKSPIREM
KINO MÓWI: PRAWO I PORZĄDEK
KINO MÓWI: OSCAR
KINO MÓWI: TABU
KINO MÓWI: NIEWINNI
KINO MÓWI: ZEMSTA
KINO MÓWI: OFIARY WOJNY
KINO MÓWI: SERIALE
KINO MÓWI: HISTORIA
KINO MÓWI: LIPIEC
KINO MÓWI: NIEDOJRZALI
KINO MÓWI: DZIECI
KINO MÓWI: RODZICE
KINO MÓWI: SUPERMENKI
KINO MÓWI: OPERATORZY
KINO MÓWI: OBSESJE
KINO MÓWI: REBELIANCI
KINO MÓWI: MISTRZOWIE
KINO MÓWI: KOBIETA
KINO MÓWI: CZYTAMY
Kino Mowi: Izrael
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: MIŁOŚĆ I POLITYKA
KINO MÓWI: Kobiety Oscara
KINO MÓWI: BERLINALE
KINO MÓWI: AUTOR W STYCZNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: AUTOR W GRUDNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: KUSZENIE
KINO MÓWI: NIEMORALNI
KINO MÓWI: E-MŁODOŚĆ
KINO MÓWI: AZJA
KINO MÓWI W LIPCU
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY
KINO MÓWI: MIASTA
KINO MÓWI W LUTYM
KINO MÓWI: KOMIKS
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA
KINO MÓWI: EUROPA
KINO MÓWI W SIERPNIU
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI W CZERWCU
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: AKTOR
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: KLASA ŚREDNIA
KINO MÓWI: AUTOR
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: ONI
KINO MÓWI: IV WŁADZA
KINO MÓWI: CZYTAJ!
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI: KONFLIKTY
KINO MÓWI: GENDER
KINO MÓWI: INNY ŚWIAT
KINO MÓWI: KUBRICK 2011
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: SYSTEMY
KINO MÓWI: POD PRESJĄ
KINO MÓWI: 9 dolarów 99 centów
KINO MÓWI: Dzieci Quentina Tarantino
KINO MÓWI: TYLKO INSTYNKT
KINO MÓWI: The Company
KINO MÓWI: Palindromy
KINO MÓWI: Czeski sen
KINO MÓWI: MARTWA NATURA
KINO MÓWI: LALKI