Ale kino+, partner medialny 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, zaprasza widzów na specjalną festiwalową sekcję "Ale kino+". Znajdzie się w niej sześć najnowszych, prezentowanych w Cannes i Wenecji filmów mistrzów współczesnego kina autorskiego. Po raz drugi w historii festiwalu kanał filmowy Ale kino+ współtworzy cykl. Tegoroczna edycja odbędzie się we Wrocławiu, w dniach 23 lipca-2 sierpnia.
Filmy w sekcji "Ale kino+", na 15. Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty:
"An" reż. Naomi Kawase, Japonia / Francja / Niemcy, 2015, 113'
"An" był prezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes w sekcji Un Certain Regard. To najnowszy film japońskiej reżyserki i scenarzystki Naomi Kawase, autorki m.in. "Lasu w żałobie". "An" to liryczna opowieść o staruszce, która rozpoczyna pracę w naleśnikarni, a jednocześnie filmowa oda do przyjaźni i… jedzenia. Ale kino+ prezentowało wcześniejsze dzieła Kawase, m.in. "Hanezu".
"Anioły rewolucji" (Angely revoljutsii / Angels of Revolution) reż. Aleksiej Fedorczenko, Rosja, 2014, 113'
"Anioły rewolucji" to film zwycięzcy festiwalu z 2013 roku - Aleksieja Fedorczenki. Grand Prix zdobył za "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków", które można obecnie oglądać w Ale kino+. Akcja "Aniołów rewolucji" rozgrywa się w latach 30. XX w. w stalinowskiej Rosji. Fedorczenko łączy bogatą symbolikę z satyrą i absurdem.
"Nawet góry przeminą" (Shan He Gu Ren / Mountains May Depart)
reż. Jia Zhangke, Chiny, Japonia, Francja 2015, 131'
"Nawet góry nie przeminą" to prezentowana w tegorocznym konkursie głównym festiwalu w Cannes miłosna opowieść rozgrywająca się w Chinach czasów transformacji. Za kamerą Jia Zhangke, autor znanej
widzom Ale kino+ "Martwej natury".
"Pasolini" reż. Abel Ferrara, Francja, Belgia, Włochy 2014, 89'
Amerykański filmowiec Abel Ferrara (m.in. "Zły porucznik") przybliża ostatnie dni włoskiego reżysera Piera Paola Pasoliniego. W roli włoskiego mistrza – twórcy m.in. kontrowersyjnego "Salo albo 120 dni Sodomy" czy "Opowieści kanterberyjskich" - niezrównany Willem Dafoe. Film walczył o Złotego Lwa na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji.
"Reality" (Réalité / Reality) reż. Quentin Dupieux, Francja, Belgia, USA 2014, 88'
Film francuskiego reżysera i DJ-a znanego pod pseudonimem Mr. Oizo, autora "Morderczej opony" – absurdalnego pastiszu kina grozy. "Reality" to historia operatora, który marzy o wyreżyserowaniu
horroru. Dostanie pieniądze na produkcję, ale pod warunkiem, że w ciągu dwóch dni znajdzie najdoskonalszy krzyk w historii kina. Obraz był prezentowany w konkursie "Horyzonty" na ubiegłorocznym
festiwalu w Wenecji.
"Taklub" (Trap) reż. Brillante Mendoza, Filipiny 2015, 97'
"Taklub" jest najnowszym dziełem mistrza kina filipińskiego, Brillante Mendozy, autora "Babci" i kontrowersyjnego "Kinatay". Światowa premiera filmu odbyła się w tym roku w Cannes, gdzie zdobył on Nagrodę Jury Ekumenicznego. "Taklub" przygląda się filipińskiemu miastu Tacloban, które padło ofiarą potężnego tajfunu.
W oczekiwaniu na rozpoczęcie 15. edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty, Ale kino+ zaprasza na antenę na "Nowohoryzontowy maraton", w którym pokaże wybrane filmy z poprzednich edycji imprezy. Będą to: "Bestie z południowych krain", "Camille Claudel, 1915", "Meduzy", "Jak zakochani", "Pozycja dziecka", "Bezpańskie psy", "Masaż niewidomych", "Miłość", "Cztery słońca", "Na zawsze Laurence", "Nie", "Smak curry", "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków". Emisje w weekend 18-19 lipca.