Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Ale kino+

KINO MÓWI

ŚWIAT NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI. FILMY Z CANNES W MAJOWYM ALE KINO+.

W maju Ale kino+ uczci najważniejszy na świecie festiwal filmowy. W programie cyklu "Kino Mówi: Świat w Cannes" znajdą się docenione przez Jury Festiwalu filmy spoza zachodniego kręgu kulturowego. Wśród nich m.in. polskie premiery: "Juaja" z Argentyny oraz "Taklub" (reż. Brillante Mendoza). Czwartki, od 5 do 26 maja, o 20:10.

KONKURS

W cyklu "7xZłota Palma" (poniedziałki i wtorki od 10 maja) Ale kino+ zaprezentuje siedem filmów uhonorowanych Złotą Palmą. W programie m.in. "Fortepian" Jane Campion, "Drzewo życia" Terrence'a Malicka oraz po raz pierwszy w polskiej telewizji "Zimowy sen" Nuri Bilge Ceylana. Cykl otworzy magazyn "Kino Mówi Extra" a w nim rozmowa o znaczeniu i wpływie Złotej Palmy na kino światowe.

Dlaczego festiwal w Cannes uważa się za najważniejsze wydarzenie filmowe na świecie? Jakich autorów kocha canneńskie jury? Jakimi kieruje się kryteriami przyznając wyróżnienia? O specyfice festiwalu w Cannes porozmawiają w magazynie "Kino Mówi Extra" Błażej Hrapkowicz oraz jego goście - Roman Gutek i Janusz Wróblewski. Wtorek, 10 maja, godz. 20:10.

Magazyn wprowadzi do cyklu "7xZłota Palma", a w nim nagrodzone Złotą Palmą:

"Paryż, Teksas"
Wim Wenders, zafascynowany Ameryką, pojechał do Teksasu, aby nakręcić film drogi. Wielu krytyków uważa obraz za największe osiągnięcie w dorobku reżysera. To film prosty, ale jest to szlachetna prostota, jaka zdarza się tylko w dziełach wybitnych. Złota Palma w 1984 roku.
wtorek, 10 maja, godz. 20:10

"Fortepian"
Fnowozelandzkiej reżyserki Jane Campion, jeden z najważniejszych w dziejach światowej kinematografii. Rozgrywająca się w XIX wieku historia niemej Ady, dla której narzędziem ekspresji jest fortepian, oprócz Złotej Palmy w 1993 roku zdobyła m.in. trzy Oscary®: za scenariusz, rolę Holy Hunter i 9-letniej wówczas Anny Paquin.
poniedziałek, 16 maja, godz. 20:10

"Sekrety i kłamstwa"
Kameralne, wnikliwe studium rozbitej rodziny, a w tle niebanalny portret współczesnej Anglii. Za kamerą - jeden z najlepszych brytyjskich twórców, Mike Leigh. Film zdobył Złotą Palmę w 1996 roku. Canneńskie jury doceniło również rolę Brendy Blethyn. Obraz był również nominowany do Oscara w pięciu kategoriach, w tym za reżyserię i scenariusz oryginalny.
wtorek, 17 maja, godz. 20:10

"Rosetta"
Przełomowy film braci Dardenne, którzy zostali zauważeni przez szerszą publiczność. Przejmująca opowieść o dziewczynie, która chce zmienić swoje życie i wyrwać się z kręgu ubóstwa, oprócz Złotej Palmy w 1999 roku zdobyła w Cannes Nagrodę Jury Ekumenicznego. Jury wyróżniło również kreację aktorską Émilie Dequenne.
poniedziałek, 23 maja, godz. 20:10

"Drzewo życia"
Film Terrence'a Mallicka ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Brada Pitta i Seana Penna. Epicka opowieść o życiu pewnej amerykańskiej rodziny i dojrzewaniu młodego Jacka, aż po dorosłość. Film zdobył Złotą Palmę w 2011 roku. Następnie został nominowany do Oscara® w trzech kategoriach (reżyseria, film, zdjęcia).
wtorek, 25 maja, godz. 20:10

"Życie Adeli"
Film, o którym canneńskie jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga napisało: "absolutne arcydzieło filmowe - śmiała i pełna pasji opowieść o miłości". Reżyser obrazu - urodzony w Tunezji Abdellatif Kechiche - opowiada w nim o dojrzewaniu wrażliwej nastolatki, która zakochuje się w starszej od siebie dziewczynie. To uniwersalna love story, która podbiła serca krytyków i widzów. Po raz pierwszy w historii canneńskiego festiwalu Złota Palma powędrowała na ręce nie tylko samego reżysera, ale także odtwórczyń ról głównych - Adèle Exarchopoulos i Léi Seydoux.
poniedziałek, 30 maja, godz. 20:10

"Zimowy sen"
Najnowszy film tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana. To opowieść rozgrywająca się w przepięknych, ośnieżonych plenerach Kapadocji. Bohaterami jest małżeństwo, prowadzące hotel w centralnej Anatolii. Film otrzymał Złotą Palmę w 2014 roku.
wtorek, 31 maja, godz. 20:10

W czwartkowym cyklu "Kino Mówi: Świat w Cannes" Ale kino+ pokaże 4 filmy, które w ostatnich latach zdobyły na festiwalu znaczące wyróżnienia. Wszystkie zostały nakręcone poza zachodnim kręgiem kulturowym. Premiery poprzedzi rozmowa Maksa Cegielskiego z gośćmi w autorskim magazynie "Kino Mówi".

"Jauja"
Jauja to mityczna kraina obfitości i szczęścia. Przez wieki bram do niej szukały niezliczone ekspedycje, a legenda rozrastała się, obejmując coraz większe obszary do zbadania. Jedno jest pewne – ten, kto podejmie próbę dotarcia do raju na ziemi, zwykle gubi się po drodze. Lisandro Alonso, jeden z najbardziej radykalnych argentyńskich reżyserów, wspólnie z aktorem Viggo Mortensenem oraz współscenarzystą i poetą Fabiánem Casasem zbacza z drogi naturalizmu poetyckiego w stronę realizmu magicznego. Film pokazywany był na festiwalu w Cannes w 2014 roku w sekcji Un Certain Regard i zdobył Nagrodę FIPRESCI. Przed seansem gośćmi Maksa Cegielskiego będą: Ula Lipińska, krytyczka filmowa oraz Bolesław Racięski, filmoznawca.
Premiera: czwartek, 5 maja, 20:10. Po raz pierwszy w telewizji.

"Taklub"
W zrujnowanym przez tajfun Haiyan filipińskim Taclobanie – niegdyś zwyczajnym mieście – ludzie wciąż egzystują w prowizorycznych warunkach. Bebeth udaje się do ośrodka z bazą DNA, by uzyskać potwierdzenie, że troje z jej dzieci to ofiary żywiołu. Opłakujący żonę Larry szuka pocieszenia, uczestnicząc w religijnych obrzędach na ulicach Taclobanu. Erwin wraz z bratem robi wszystko, by śmierć rodziców ukryć przed młodszą siostrą. Ci, którzy cudem wyszli cało z kataklizmu, starają się normalnie żyć, choć okoliczności są ekstremalne. Obraz w reżyserii Filipińczyka Brillante Mendozy, znanego widzom Ale kino+ m.in. z filmów "Kinatay" i "Babcia". Obraz pokazywany był na festiwalu w Cannes w ubiegłym roku w sekcji Un Certain Regard i zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego. W tegorocznym konkursie głównym bierze udział najnowszy film Mendozy, "Ma' Rosa".
Przed emisją o filmie porozmawiają Max Cegielski oraz Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa Greenpeace'u i Agnieszka Doberschuetz, podróżniczka.
Premiera: czwartek, 12 maja, 20:10. Po raz pierwszy w telewizji.

"Zawsze woda" (Still the Water / Futatsume no mado)
Prezentowany w 2014 roku Konkursie Głównym w Cannes obraz Japonki Naomi Kawase, jednej z ulubionych reżyserek canneńskich selekcjonerów, laureatki dwóch nagród festiwalu oraz tegorocznej członkini jury konkursu filmu krótkometrażowego.
Wkraczanie w dorosłość na wyspie Amami, gdzie wielowiekowa tradycja przenika się ze współczesnością. Naomi Kawase na przekór opiniom o typowym japońskim chłodzie opowiada o japońskiej duszy – żywej i gorącej. 16-letni Kaito znajduje w morzu zwłoki mężczyzny, który zginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Chłopak podejrzewa o związek z tą sprawą swoją wiecznie nieobecną, rozwiedzioną matkę. O filmie porozmawiają Max Cegielski oraz Jakub Karpoluk, kulturoznawca i japonista oraz Piotr Kletowski, filmoznawca.
Premiera: czwartek, 19 maja, 20:10.

"Jak ojciec i syn" (Like Father, Like Son / Soshite chichi ni naru)
Hirokazu Koreeda, którego wcześniejsze dzieła wielokrotnie pokazywane były na festiwalu w Cannes,tym razem sięga po temat rodem z pierwszych stron gazet i przekuwa go w subtelną refleksję nad ojcostwem. Rodzina Nonomiya odkrywa, że od sześciu lat wychowuje nie swoje dziecko – ich syn został podmieniony z innym chłopcem w szpitalu. Szybko odnajdują drugą poszkodowaną rodzinę i równie szybko sprawę rozwiązują w sądzie. Decyzje zapadają, ale dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają. Obraz zdobył w Cannes nagrodę za najlepszą reżyserię oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego. Gośćmi Maksa Cegielskiego będą Anna Bielak – krytyczka filmowa i Piotr Kletowski - filmoznawca.
Premiera: czwartek, 26 maja, 20:10.

FESTIWAL FILMOWY W CANNES W MAJU W ALE KINO+:

Paryż, Teksas

Paryż, Teksas

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Paryż, Teksas" to prosty film, ale jest to szlachetna prostota jaka zdarza się w tylko w dziełach wybitnych. Zafascynowany Ameryką Niemiec Wim Wenders pojechał do Teksasu, aby nakręcić prawdziwy amerykański film...

Emisja: wtorek, 10 maja
playFortepian

Fortepian

Jeden z najwybitniejszych filmów w dziejach światowej kinematografii, na który składają się świetne zdjęcia, zapadająca w pamięć muzyka oraz doskonałe kreacje aktorskie.

Emisja: poniedziałek, 16 maja
Sekrety i kłamstwa

Sekrety i kłamstwa

Jeden z najgłośniejszych filmów roku 1996, uhonorowany Złotą Palmą w Cannes i pięcioma nominacjami do Oskara.

Emisja: wtorek, 17 maja
Rosetta

Rosetta

Złota Palma za najlepszy film roku, wyróżnienie za debiutancką rolę Émilie Dequenne oraz Nagroda Jury Ekumenicznego. Przejmująca opowieść o dziewczynie, która za wszelką cenę chce wyrwać się z kręgu ubóstwa. "Rosetta" to przełomowy film braci...

Emisja: poniedziałek, 23 maja
playDrzewo życia

Drzewo życia

Nominowany do Oscara w trzech kategoriach (reżyseria, film, zdjęcia) oraz zdobywca Złotej Palmy w Cannes film Terrence'a Mallicka ("Badlands", "Cienka czerwona linia") ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Brada Pitta i Seana Penna.

Emisja: wtorek, 24 maja
Życie Adeli: Rozdział 1 i 2

Życie Adeli: Rozdział 1 i 2

Złota Palma w Cannes, Cezar, Independent Spirit Award i nominacja do Złotego Globu, film o którym canneńskie jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga napisało: "absolutne arcydzieło filmowe - śmiała i pełna pasji opowieść o miłości".

Emisja: poniedziałek, 30 maja
playZimowy sen

Zimowy sen

Złota Palma w Cannes 2014, najnowszy film tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana ("Trzy małpy", "Uzak", "Pewnego razu w Anatolii"). Kameralny portret małżeństwa, oparty na pełnych napięcia, mistrzowskich dialogach.

Emisja: wtorek, 31 maja

KINO MÓWI: ŚWIAT W CANNES W ALE KINO+:

Jauja

Jauja

Znika 15-letnia córka duńskiego kapitana. Czy ojcu uda się odnaleźć ukochane dziecko?

Emisja: czwartek, 5 maja
Taklub

Taklub

Obraz w reżyserii Filipińczyka Brillante Mendozy nagrodzony w Cannes Un Certain Regard oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego.

Emisja: czwartek, 12 maja
Zawsze woda

Zawsze woda

Prezentowany w Konkursie Głównym w Cannes obraz Japonki Naomi Kawase o dojrzewaniu do miłości i czerpania w pełni i bez lęków z życia.

Emisja: czwartek, 19 maja
playJak ojciec i syn

Jak ojciec i syn

Film prezentowany w Konkursie Głównym w Cannes i wyróżniony Nagrodą Jury Ekumenicznego. Sensacyjna historia zamiany dzieci w szpitalu staje się pretekstem do subtelnej refleksji nad wyjątkową relacją ojca i syna.

Emisja: czwartek, 26 maja

KINO MÓWI - PROGRAMYKINO MÓWI - ARCHIWUM

Kino Mówi: Twardziele
Kino Mówi: Polityka
Kino Mówi: Kobieta
Kino Mówi: Kuszenie
Kino Mówi: System
KINO MÓWI: UCZCIWOŚĆ
KINO MÓWI: POLSKA
KINO MÓWI: POTWORY
KINO MÓWI: SIERPIEŃ
Kino mówi: Korpo
KINO MÓWI: REALIZM
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: W DRODZE
KINO MÓWI: PO OSCARACH®
Kino Mówi: Scenariusz
KINO MÓWI: BEZ WYJŚCIA
Kino Mówi: Forma
Kino Mówi: Trauma
Kino Mówi: Ekonomia
Kino Mówi: Wyparcie
KINO MÓWI: NIEZNISZCZALNE
KINO MÓWI: W RODZINIE
KINO MÓWI: ALEGORIA
KINO MÓWI: LEGENDA
Kino Mówi: Norma
Kino Mówi: Opętanie w marcu
Kino Mówi: Uciekinierzy
KINO MÓWI: WOJOWNICZKI
KINO MÓWI: NADZIEJA
KINO MÓWI: ZAGUBIENI
KINO MÓWI: DUMA
KINO MÓWI: STAROŚĆ
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W SIERPNIU
KINO MÓWI: FESTIWAL FILMOWY PRZEZ CAŁY ROK W LIPCU
KINO MÓWI: DYLEMATY
KINO MÓWI: TWÓRCY
KINO MÓWI: SAMOTNOŚĆ
KINO MÓWI: ROMANS
KINO MÓWI: SPOŁECZEŃSTWO
KINO MÓWI: KŁAMSTWO
KINO MÓWI: ILUZJE
KINO MÓWI: MŁODZI
KINO MÓWI: HORROR
KINO MÓWI: POLITYKA
KINO MÓWI: NAMIĘTNOŚCI
KINO MÓWI: NOWE HORYZONTY
KINO MÓWI: WOJOWNICY
KINO MÓWI: ŚWIAT W CANNES
KINO MÓWI: ROMANS Z SZEKSPIREM
KINO MÓWI: PRAWO I PORZĄDEK
KINO MÓWI: OSCAR
KINO MÓWI: TABU
KINO MÓWI: NIEWINNI
KINO MÓWI: ZEMSTA
KINO MÓWI: OFIARY WOJNY
KINO MÓWI: SERIALE
KINO MÓWI: HISTORIA
KINO MÓWI: LIPIEC
KINO MÓWI: NIEDOJRZALI
KINO MÓWI: DZIECI
KINO MÓWI: RODZICE
KINO MÓWI: SUPERMENKI
KINO MÓWI: OPERATORZY
KINO MÓWI: OBSESJE
KINO MÓWI: REBELIANCI
KINO MÓWI: MISTRZOWIE
KINO MÓWI: KOBIETA
KINO MÓWI: CZYTAMY
Kino Mowi: Izrael
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: MIŁOŚĆ I POLITYKA
KINO MÓWI: Kobiety Oscara
KINO MÓWI: BERLINALE
KINO MÓWI: AUTOR W STYCZNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: AUTOR W GRUDNIU W ALE KINO+
KINO MÓWI: KUSZENIE
KINO MÓWI: NIEMORALNI
KINO MÓWI: E-MŁODOŚĆ
KINO MÓWI: AZJA
KINO MÓWI W LIPCU
KINO MÓWI: PRZEMOC
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ
KINO MÓWI: OBLICZA WOJNY
KINO MÓWI: MIASTA
KINO MÓWI W LUTYM
KINO MÓWI: KOMIKS
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: SZTUKA KOCHANIA
KINO MÓWI: EUROPA
KINO MÓWI W SIERPNIU
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI W CZERWCU
KINO MÓWI: CANNES
KINO MÓWI: AKTOR
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: KLASA ŚREDNIA
KINO MÓWI: AUTOR
KINO MÓWI: FILMY ŚWIATA
KINO MÓWI: ONI
KINO MÓWI: IV WŁADZA
KINO MÓWI: CZYTAJ!
KINO MÓWI: LGBT
KINO MÓWI: KONFLIKTY
KINO MÓWI: GENDER
KINO MÓWI: INNY ŚWIAT
KINO MÓWI: KUBRICK 2011
KINO MÓWI: KOCHAM
KINO MÓWI: SYSTEMY
KINO MÓWI: POD PRESJĄ
KINO MÓWI: 9 dolarów 99 centów
KINO MÓWI: Dzieci Quentina Tarantino
KINO MÓWI: TYLKO INSTYNKT
KINO MÓWI: The Company
KINO MÓWI: Palindromy
KINO MÓWI: Czeski sen
KINO MÓWI: MARTWA NATURA
KINO MÓWI: LALKI