W ramach październikowej Nocy Krótkiego Metrażu zaprezentujemy opowieści, których twórcy zadają pytanie o to, czym jest wyobcowanie. W filmach będziemy obserwować tragedię uchodźców szukających ratunku w ryzykownej ucieczce przez morze, dylematy nastolatków pochodzących z dzielnic zdominowanych przez emigrantów, a także codzienną walkę o normalność w świecie pełnym nienawiści. Różnorodne spektrum postaw i życiowych wyborów, których dokonują bohaterowie, poprowadzi nas ku stworzeniu własnej definicji obcości.
(reż. Marc Raymond Wilkins, Szwajcaria 2016)
Para turystów spędza wakacje żeglując po morzu. Pewnego razu napotykają tonącą łódź z uchodźcami i podejmują próbę ich ratunku.
Emisja: 25 października 2019 r.
(reż. Emma Benesten, Francja 2016)
Na Snapchacie pojawia się dwuznaczny film z udziałem przyjaciół: Bilala i Adila, który staje się przyczyną powstania plotek. Aby obronić swoją reputację chłopcy postanawiają znaleźć sobie dziewczyny, jednak planowane randki przebiegają inaczej niż by sobie życzyli.
Emisja: Emisja: 25 października 2019 r.
(reż. Marc Fouchard, Francja 2016)
Alex, młody skinhead, wchodzi do sklepu Malika, który jest muzułmaninem. Alex nie okazuje mężczyźnie należytego szacunku i zaczyna się zachowywać agresywnie. Malik jest cichym mężczyzną, który dostrzega w chłopcu siebie z przeszłości. Z czasem zrozumiał on, że z przemocy nie może wyniknąć nic dobrego, ponieważ nigdy nie stanowi ona rozwiązania prawdziwych problemów. Malik robi więc to, co według niego dorosły mężczyzna powinien zrobić, czyli proponuje Alexowi filiżankę herbaty.
Emisja: Emisja: 25 października 2019 r.
(reż. Ladj Ly, Francja 2016)
Pento właśnie dołączył do brygady policji kryminalnej w Seine-Saint-Denis, dzielnicy zamieszkanej przez imigrantów. Bohater, chcąc zyskać szacunek kolegów, popełnia błąd, którego skutki mogą mieć dramatyczny finał.
Emisja: Emisja: 25 października 2019 r.