Ale kino+
alekino+
FESTIWAL FILMOWY. 18. Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film

FESTIWALE

18. FESTIWAL POLSKICH WIDEOKLIPÓW YACH FILM

2.10.2009 - 4.10.2009

Wszystko co najlepsze w polskim wideoklipie w ostatnim roku, ale także w ostatnich prawie dwóch dekadach istnienia Festiwalu Polskich Wideoklipów zobaczycie 2, 3 i 4 października w Gdańsku na hucznie obchodzonej "osiemnastce" Yach Filmu, na którą w tym roku zgłoszono aż 270 wideoklipów.

W komunikacie organizatorów czytamy:

W tym roku statuetki Yacha przyznane zostaną w pięciu kategoriach:

 • Najbardziej innowacyjny wideoklip,
 • Najlepszy debiut,
 • Najlepszy wideoklip animowany,
 • Najlepsza kreacja aktorska dla zespołu/wykonawcy
 • Grand Prix- Najlepszy polski wideoklip ostatniego roku.

  Zgłoszone prace oceniać będzie 8-osobowe jury, w którym zasiądą przedstawiciele świata kultury, sztuki i mediów: wokalistka zespołu Maanam Olga "Kora" Jackowska- pierwsza dama polskiego rocka, autorka oryginalnych tekstów piosenek i wierszy, fenomenalna postać polskiej sceny muzycznej; Leszek Gnoiński - dziennikarz muzyczny, autor książek "Kult Kazika" i "Raport o Acid Drinkers", współautor jedynej na polskim rynku "Encyklopedii Polskiego Rocka", reżyser i scenarzysta m.in.: "Historii polskiego rocka"; Robert Leszczyński - dziennikarz i krytyk muzyczny, DJ, juror czterech edycji Idola, kierownik działu "Kultura i styl" tygodnika "Wprost". Piotr Metz - Redaktor Naczelny Machiny, znakomity dziennikarz radiowy. Tomasz Słoń -Dyrektor serwisu Rozrywka portalu Interia.pl, Filip Kovcin - reżyser, i operator, ceniony autor wideoklipów. Pierwsza tura obrad jury odbyła się 28 sierpnia. Obradom jury przewodniczą: Magdalena Kunicka-Paszkiewicz i Yach Paszkiewicz. Wytypowanych zostało 6 teledysków w każdej nominacji.

  ABSOLUTNA NOWOŚĆ!!! 3 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA) - po raz pierwszy - WARSZTATY REALIZACJI WIDEOKLIPU z udziałem wybitnych (światowych) twórców.

  Oprócz dorocznego konkursu Dużych i Małych Yachów nowością są absolutnie światowe warsztaty dla entuzjastów teledysku. W warsztatach wezmą udział znani twórcy wideoklipów z całego świata:

  Brytyjczyk Tim Pope - niezwykły człowiek, który zaczął kręcić filmy w wieku dziewięciu lat, niedługo potem stał się jednym z najlepszych promotorów/reżyserów na świecie. Przez wielu nazywany guru. Zrobił ponad 200 klipów - m.in. dla: The Cure, Fatboy Slim, Neila Younga, Iggy Pop; ponadto jest reżyserem filmów krótkich, także fabularnych ("The Crow: City of Angels"), dokumentów, seriali komercyjnych itp.

  Terence Bulley, znakomity brytyjski reżyser i operator, pionier sztuki teledysku, sfilmował blisko 300 teledysków dla takich gwiazd jak: Tina Turner, David Bowie, Elton John, Mick Jagger, Eric Clapton, Freddy Mercury, Queen, Pink Floyd, Elvis Costello, Talk Talk, Depeche Mode.

  Zbig Rybczyński nasz wybitny rodak, reżyser i operator, jeden z najbardziej nowatorskich współczesnych filmowców, który oprócz pierwszego Oskara dla Polski za film animowany "Tango", zdobył jako pierwszy na świecie nagrodę MTV Video Music Awards dla najlepszego reżysera wideoklipu. Jeden z najbardziej nowatorskich współczesnych filmowców, który dokonał niesamowitej transformacji w świecie gatunku jakim jest animacja Autor klipów dla m.in. Art of Nosie, Micka Jaggera, Pet Shop Boys, Johna Lennona.

  Zaproszeni goście podzielą się doświadczeniem zdobytym podczas pracy zawodowej przy realizacji teledysków i filmów, zaprezentują swoje prace oraz udzielą wskazówek młodym twórcom sztuki art.- video.

  Warsztaty Realizacji Wideoklipu poprowadzą Yach Paszkiewicz oraz Maciej Szupica- artysta multimedialny w pełnym tego słowa znaczeniu. Zajmuje się grafiką, plakatem, filmem, video art, grafiką komputerową i performance, członek zespołu Dick4Dick - wyróżniony 3 Yachami reżyser wideoklipów.

  JUŻ PO RAZ 12 FESTIWAL WIDEOKLIPÓW DLA DZIECI "MAŁY JAŚ" - 2 PAŹDZIERNIKA 2009 (PIĄTEK)

  Już po raz dwunasty zaprosimy najmłodszą grupę dzieci (7-13 lat) na barwne widowisko "Mały Jaś". Jest to jedyna tego typu impreza w Polsce, podczas której prezentowane są powstałe w ciągu ostatniego roku teledyski dla dzieci i nagradzani są najlepsi twórcy w tej dziedzinie sztuki. W tym roku gwiazdą widowiska Mały Jaś będzie rodzinny zespół muzyczny Siostry Jeremiasza. Prace zgłaszane na Małego Jasia ubiegają się o tytuł Najlepszego Wideoklipu Dla Dzieci Mały Jaś i nagrodę Małego Jasia (odpowiednik Yacha). Wręczenie statuetki odbędzie się podczas Gali wręczenia Yachów 18.Festiwalu Yach Film 2009. Oprócz pokazu wideoklipów, jest to jedyny taki projekt edukacyjny, uczący dzieci świadomego udziału w kulturze, który łączy w jedno barwne widowisko, sztukę audiowizualną, dziecięcą twórczość muzyczną, promocję bezpiecznego Internetu oraz czytelnictwa wśród dzieci. Przy tej okazji dzieci będą mogły też posłuchać bajek czytanych przez Panią Martę Kalmus.

  Z pewnością każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Festiwal "Mały Jaś" jest jedyną tego typu imprezą w Polsce, podczas której prezentowane są powstałe w ciągu ostatniego roku teledyski dla dzieci i nagradzani są najlepsi ich twórcy.

  VIDEO STREET ART.!!!

  Widowisko ŚWIATŁO I DŹWIĘK " Wszystko co najlepsze- 18 Urodziny Festiwalu Yach Film " !!!!

  Na Starówce Gdańskiej odbywać się będzie Video Art Street - czyli retrospektywy Festiwalu Yach Film w różnych smakiem i stylem kawiarniach, pubach i restauracjach, w których będzie można zapoznać się z dokumentacją sztuki wideoklipów polskich i światowych z ostatnich 20- stu lat , oprócz tego, w miejscach tych zagrają na żywo zespoły krajowego undergroundu i komercyjne objawienia.

  A w piątkowy wieczór na Długim Targu na żywo wielkie połączenie dźwięków i obrazów miejskich w widowisku "Wszystko co najlepsze"- pokaz specjalny będący projekcją obrazów dotyczących festiwali gdańskich oraz przedstawienie zbioru zmiksowanych wideoklipów z wszystkich odbytych dotychczas Festiwali Yach Film w połączeniu z dźwiękiem samplowanej na żywo przez Dj-a muzyki.

  !!!! BEFEFIS OLGI "KORY" JACKOWSKIEJ
  !!!!!GALA 18 FESTIWALU YACH FILM 2009

  W sobotni wieczór odbędzie się Benefis Olgi "Kory" Jackowskiej, która zaprezentuje historyczne już wideoklipy zespołu Mannam, najlepsze wideoklipy jej solowej twórczości oraz wystąpi z undergroundową kapelą Wiolonczele z Miasta. 4 października (niedziela) w kinie Neptun odbędzie się uroczysta Gala Yachów, podczas której zostaną wręczone nagrody najlepszym twórcom teledysków. Podczas Gali wystąpią: Bajzel, Wiolonczele z Miasta, Dick4Dick oraz wiele innych znanych i cenionych zespołów.

  Trzy dni świętowania w centrum Starego Gdańska - kandydata do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - to wydarzenie, na które warto przyjechać.

  Więcej informacji o tegorocznym Festiwalu na oficjalnej stronie 18. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2009: www.yachfilm.pl oraz na stronie organizatora www.bursztynoweoko.pl

 • © Stopklatka Sp. z o.o.  KALENDARZ

  pnwtrczptsond
     1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728293031 

  NEWSY