Ale kino+
PLATFORMA 45
FESTIWAL FILMOWY. 4. Brave Festival

FESTIWALE

4. BRAVE FESTIVAL

4.07.2008 - 12.07.2008

Tegoroczny 4. Brave Festival zdominuje Afryka. Będzie można zobaczyć tańce, rytuały, ceremonie i widowiska w wykonaniu Pigmejów oraz członków innych plemion, takich jak Nuna czy Mossi, obejrzeć mieszankę break dance z tradycyjnymi tańcami plemiennymi Ugandy, a także wziąć udział w warsztatach bębnów afrykańskich. A wszystko to we Wrocławiu między 4 a 12 lipca.

Brave Festival prezentuje zapomniane, marginalizowane tradycje artystyczne z całego świata. To Festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią, skąd pochodzą, jakie są ich wartości, tradycja i duchowość. Tegoroczny Brave odbywać się będzie pod hasłem: "Rytuał zaczyna się w Afryce". Wszystko, co zobaczymy, stanowi cytat z afrykańskiego rytuału, będzie jednocześnie i widowiskiem, i ceremonią.

Z Burkina Faso przyjadą zoomorficzne maski plemienia Nuna, zobaczymy, jak duch maski wciela się w tancerza, przemieniając go. Zobaczymy też Waarba, jeden z najważniejszych tańców rytualnych Burkina Faso. Rytmiczny, wibracyjny ruch całego ciała rozpoczynający się od bioder - bardzo silne narzędzie duchowe - mówi dyrektor artystyczny Brave Festival, Grzegorz Bral.

Podczas 4. Brave Festival będzie można zobaczyć też Pigmei, którzy zaprezentują muzykę towarzyszącą polowaniom, a także grupę tancerzy i pieśniarzy z plemienia Fula z Nigru, wywodzących się ze starego ludu wojowników, którzy podbijali sąsiednie plemiona, nawracając je na islam. Nyerere Muheme Group z Tanzanii zaprezentują tradycyjną muzykę, którą dziś można usłyszeć w kościele, a która kiedyś towarzyszyła rytuałom obrzezania kobiet z plemienia Wagogo.

Podczas Brave Festival będzie można zobaczyć również tradycje europejskie i azjatyckie. Wystąpi grupa Ahtar Sharif Arup Vale z Pakistanu, która od 4 pokoleń wykonuje tradycyjną muzykę 'kawali'. Zobaczymy charakteryzującą się mistrzowskim polifonicznym stylem wokalnym korsykańską grupę A Filetta, wykonującą sakralne i świeckie hymny. Pojawi się też greckie przedstawienie Rinio Kyriazi, oparte na baśniach, kołysankach i lamentacjach.

Specjalnie na zaproszenie Brave Festival przyjedzie wraz z 6 tancerzami autor projektu Break Dance-Uganda, Abramz Tekya, który stworzył społeczny program bezpłatnej nauki tańca dla ugandyjskich dzieci ulicy. Zaprezentują oni mieszankę nowoczesnego stylu tańca - break dance i tradycyjnych tańców plemiennych Ugandy.
Polskę reprezentować będzie wrocławski Teatr Tańca Arka ze spektaklem "Among", przygotowanym specjalnie na 4. Brave Festival.

Podczas Festiwalu odbędą się też warsztaty filmowe, tradycyjnego tańca bioder, tańca break dance i bębnów afrykańskich, a także pokazy filmowe, wystawy i spotkania z artystami.

Brave Festival odbywać się będzie od 4 do 12 lipca we Wrocławiu. Podobnie jak przy jego dwóch poprzednich edycjach całkowity dochód z wpływów z biletów zostanie przekazany na pomoc bezdomnym dzieciom z Tybetu.

Oficjalna strona Festiwalu: bravefestival.pl

© Stopklatka Sp. z o.o.KALENDARZ

pnwtrczptsond
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

NEWSY