Ale kino+
alekino+
FESTIWAL FILMOWY. III Festiwal Filmów o Rodzinie FOR 2010

FESTIWALE

III FESTIWAL FILMÓW O RODZINIE FOR 2010

21.10.2010 - 23.10.2010

Trzecia edycja Festiwalu Filmów o Rodzinie FOR 2010 rozpocznie się w czwartek 21 października. Jedyny w Polsce festiwal poświęcony tej tematyce będzie odbywał się w Łodzi, w dniach 21-23 października 2010.

Celem festiwalu jest refleksja nad otaczającą nas rzeczywistością i kondycją współczesnego człowieka. To właśnie człowiek i jego historia jest w centrum wszystkich prezentowanych tu filmów i programów telewizyjnych. Interesuje nas, w jaki sposób temat rodziny jest obecny w mediach takich jak film i telewizja. Podczas poprzednich edycji Festiwalu FOR publiczność obejrzała ponad 60 dokumentalnych obrazów konkursowych oraz wiele wybitnych dzieł kina światowego i polskiego.

Głównym wydarzeniem festiwalu, podobnie jak w latach poprzednich, jest ogólnopolski przegląd konkursowy filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych o rodzinie. Komisja selekcyjna zakwalifikowała 25 obrazów do Konkursu FOR. Wyboru najlepszego dokona jury w składzie: Jadwiga Wileńska, dr Krzysztof Kopczyński, Tomasz Kuc, dr Konrad Klejsa. Pierwsza nagroda wynosi 10 000 zł. Filmy i programy konkursowe będą prezentowane w pięciu blokach tematycznych: Ojciec; Razem; Blizna; Mama, tata, syn; Portret wielowymiarowy. Przeglądowi towarzyszyć będą pokazy wybranych filmów fabularnych i dokumentalnych (kino polskie i światowe) oraz prelekcje. Podczas otwarcia festiwalu zaprezentujemy film Handlarz cudów, a po pokazie będzie spotkanie z Jarosławem Szodą, współreżyserem i operatorem filmu. Podczas filmowych pokazów pozakonkursowych zobaczymy między innymi Las Piotra Dumały, Mój stary Janusza Nasfetera , Wszyscy mają się dobrze Kirka Jonesa, Popatrz na mnie Agnes Jaoui oraz dokument Marcela Łozińskiego Wszystko może się przytrafić. Głównym motywem prezentowanych filmów będzie temat ojca - jego miejsce i obecność w rodzinie.

W sobotę, 23 października o godz. 12.00 odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony obrazowi współczesnej rodziny filmie dokumentalnym. W panelu uczestniczyć będą: prof. Ewelina Nurczyńska-Fidelska, prof. Grażyna Kędzielawska, dr Bronisława Stolarska, prof. Tomasz Kłys oraz dr Konrad Klejsa (prowadzący).

Informacje o festiwalu znajdują się na stronie: www.festiwalfor.pl

Wszystkie pokazy są bezpłatne.

Motto tegorocznego festiwalu: Zagubienie dzieci w dzisiejszym świecie wynika przede wszystkim z utraty więzi z ojcem. Dziecko od ojca przejmuje rozumienie świata i hierarchię wartości. (Jacek Pulikowski)

© Stopklatka Sp. z o.o.KALENDARZ

pnwtrczptsond
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

NEWSY