ENDEAVOUR
PREMIERA W KAŻDĄ NIEDZIELĘ O 20:10

ENDEAVOUR SEZON 1 odc. 1


(Endeavour, ep. 1)
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2013, 89 min

reżyseria: Edward Bazalgette
obsada: Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser

Oksford lat 60. XX wieku to niewielkie brytyjskie miasto z ogromnymi tradycjami. Idealnie odnajdzie się tu ktoś z duszą poety i umysłem matematyka - jak inspektor Endeavour Morse! Pierwsza sprawa, jaką poprowadzi, dotyczy podejrzanej śmierci młodej dziewczyny.

W swoim domu umiera młoda studentka, Margaret Bell. Endeavour Morse wyczuwa, że za jej śmiercią kryje się cos więcej niż tylko "atak serca", jak podaje raport medyczny. Tymczasem Endeavour pracuje na komisariacie policji Cowley i ma pomagać detektywowi Fredowi Thursday. Nie jest jednak dopuszczany do sprawy, a jego teorie są uznawane za co najmniej niedorzeczne. Kiedy jednak mnożą się dziwne wydarzenia, w które zaangażowany jest pracujący nad bombą fizyk z Oksfordu i pewna samotna matka, Endeavour zakwestionuje rozkazy przełożonych i zaryzykuje karierę, aby zapobiec tragedii.

W tytułowej roli występuje Shaun Evans, który wciela się w młodą wersję kultowej postaci stworzonej przez Colina Dextera i przez 13 lat odgrywanej przez Johna Thawa w serii "Inspektor Morse". W serialu "Endeavour" bohater stawia pierwsze kroki w zawodzie - w kolejnych odcinkach widzowie poznają wczesne śledztwa brytyjskiego detektywa, znanego ze swojej pasji do rozwiązywania krzyżówek, słuchania muzyki poważnej i rozkoszowania się piwem ale. Młody Morse jest świetną postacią i cieszę się, że to mi przypadł zaszczyt zagrania tego bohatera. Mam nadzieję, że udało nam się dorównać poprzednim serialom i nakręcić świetne historie - przyznawał w wywiadach Evans.

Brytyjska premiera pilotażowego odcinka "Endeavoura" odbyła się z okazji 25. rocznicy powstania pierwszego odcinka "Inspektora Morse'a" w 1987 roku.
Ale kino+ pokaże od razu 1 i 2 sezon serialu, czyli 8 pełnometrażowych odcinków.

Premiera: niedziela, 1 czerwca, godz. 20:10

ENDEAVOUR SEZON 1 odc. 2


(Endeavour, ep. 2)
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2013, 89 min

reżyseria: Tom Vaughan
obsada: Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser

Oksford przestaje być bezpiecznym miastem, gdy po zmierzchu zaczyna grasować na ulicach seryjny zabójca. Policja podejrzewa, że mieszkańców terroryzuje obłąkany szaleniec, który napada przypadkowe ofiary. Jednak detektyw Endeavour ma na ten temat inną teorię.

Odkrywa, że działania mordercy nie są chaotyczne a wręcz przeciwnie. Wyszukane inscenizacje kolejnych zbrodni wskazują, że zabójca - podobnie jak Endeavour - jest wielkim miłośnikiem opery. Wkrótce giną kolejne ofiary, a policja otrzymuje listy zawierające zaszyfrowane wskazówki na temat następnych zbrodni.

Premiera: niedziela, 8 czerwca, godz. 20:10

ENDEAVOUR SEZON 1 odc. 3

(Endeavour, ep. 3)
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2013, 89 min

reżyseria: Craig Viveiros
obsada: Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser

Królewska wizyta w oksfordzkiej fabryce amunicji zamienia się nieoczekiwanie w śledztwo w sprawie morderstwa.

Do Oksfordu przyjeżdża z oficjalną wizytą Jej Wysokość Księżna Małgorzata. Weźmie udział w ceremonii w fabryce amunicji, gdzie zostanie zaprezentowane najnowsze osiągnięcie Brytyjskiego Imperium - pocisk "Standfast". Przyjazd księżnej stawia na nogi cały komisariat w Cowley. Endeavour, wciąż niedopuszczany przez przełożonych do najważniejszych spraw, zostaje wykluczony z udziału w imprezie. Wszystko zmienia się, gdy w fabrycznej hali zostaje znalezione ciało niejakiego Percy'ego Mallesona - nielubianego przez kolegów pracownika fabryki. Czy morderstwo ma związek z przyjazdem księżnej?

Premiera: niedziela, 15 czerwca, godz. 20:10

ENDEAVOUR SEZON 1 odc. 4

(Endeavour, ep. 4)
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2013, 89 min

reżyseria: Colm McCarthy
obsada: Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser

Endeavour przygotowuje się do egzaminu na stopień sierżanta. Tymczasem w mieście dochodzi do wypadku drogowego, który uruchomi nieoczekiwane wydarzenia.

Ofiarą wypadku, którego sprawca zbiegł, jest oksfordzki profesor. Przed śmiercią poróżnił się z kolegami z uniwersytetu w sprawie przyszłości Booth Hill - niezwykle wartościowej ziemi należącej do uczelni. Czy to miało jakiś związek z jego nagłą śmiercią? Czy wypadek mógł być upozorowany? Sprawę dodatkowo komplikuje pojawianie się w Oksfordzie starego wroga detektywa Thursdaya - niezwykle niebezpiecznego Vica Kaspera. Tymczasem Endeavour musi wyjechać do Lincolnshire, aby odwiedzić ciężko chorego ojca. Kiedy jednak pracująca w Moonlight Rooms dziewczyna zostaje znaleziona martwa, tknięty złym przeczuciem Endeavour musi wybierać między rodzinnymi obowiązkami a ochroną Thursdaya, któremu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Premiera: niedziela, 22 czerwca, godz. 20:10