ALE KINO+

Pragnienie miłości

(Después de Lucía)

reż. Michel Franco, Meksyk 2012, 93'

Współczesne kino meksykańskie w najlepszym wydaniu. Nastoletnia Alejandra przeprowadza się z ojcem do Mexico City, gdzie obydwoje rozpoczynają nowe życie. Wydaje się, że dziewczyna dobrze sobie radzi w nowej szkole i w krótkim czasie zyskuje grono przyjaciół. Sytuacja zmienia się dramatycznie, kiedy nagranie seksu Alejandry z jej nowym chłopakiem trafia do Internetu. Okazuje się, że nowi "przyjaciele" od początku prowadza z nią okrutna grę.

Nagrody:
MFF Cannes 2012 - Nagroda Główna w sekcji Un Certain Regard
MFF San Sebastian 2012 - wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos
Meksykański kandydat do Oscara 2013

ZOBACZ ZWIASTUN


Dziewczynka w trampkach

(Wadjda)

reż. Haifaa Al Mansour, Arabia Saudyjska 2012, 93'

Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu.

Nagrody:
MFF Wenecja 2012 - Nagroda CinemAvvenire, Nagroda C.I.C.A.E.
Film Zamknięcia i Nagroda Publiczności 8. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO+

ZOBACZ ZWIASTUN


Wszyscy mężczyźni Weroniki

(Era uma vez eu, Verônica)

reż. Marcelo Gomes, Brazylia 2012, 92'

26-letnia Weronika mieszka w Recife. Właśnie skończyła studia, ale okazuje się, że zawód psychiatry nie jest tym, co sobie wymarzyła. Przez jej gabinet codziennie przewijają się dziwne postacie, które wciągają ją w swój pogmatwany wewnętrzny świat. Jej relacje z mężczyznami też są skomplikowane - pomimo, że pragnie miłości, nie potrafi zaangażować się emocjonalnie z żadnym z nich. Pogarszający się stan zdrowia ojca zmusi dziewczynę do przemyślenia swoich życiowych wyborów. WSZYSCY MĘŻCZYŹNI WERONIKI to zmysłowy, uniwersalny obraz młodej kobiety szukającej swojego miejsca w świecie.

Nagrody:
MFF San Sebastian 2012 - wyróżnienie w sekcji Horizontes Latinos
MFF Toronto 2012 - sekcja Contemporary World Cinema

ZOBACZ ZWIASTUN


Klaun

(O palhaço)

reż. Selton Mello, Brazylia 2011, 88'

Benjamin jest klaunem i razem ze zwariowaną trupą Cyrku Nadzieja podróżuje po Brazylii, rozśmieszając mieszkańców małych miasteczek. Nie ma dowodu osobistego ani stałego miejsca zamieszkania, czego praktyczną konsekwencją jest niemożność zakupu upragnionego... wentylatora. Rozczarowany życiem opuszcza cyrk i wyrusza na poszukiwanie dwóch rzeczy, które maja go uczynić szczęśliwym: stałego adresu i idealnej kobiety. Inteligentny, ciepły, lekko absurdalny Klaun podbił serca milionów Brazylijczyków.

Nagrody:
11 Brazylijskich Nagród Filmowych
Brazylijski kandydat do Oscara 2013

ZOBACZ ZWIASTUN


Wyprawa do Xingu

(Xingu)

reż. Cao Hamburger, Brazylia

Brazylia, rok 1943. Trzej żądni przygód bracia porzucają wygodę Sao Paulo i dobrą pracę, aby udając analfabetów zaciągnąć się na wyprawę swego życia. Na niezbadanych wcześniej terenach napotkają Indian, którzy nigdy nie widzieli białego człowieka. Bracia wkrótce zrozumieją, że to już nie tylko ekscytująca przygoda, ale że w ich rękach leży przyszłość Indiańskich plemion. Oparta na faktach, inspirująca historia ludzkiej solidarności ponad kulturowymi podziałami.

Nagrody:
MFF Berlin 2012 - sekcja Panorama
MFF San Sebastian 2012 - sekcja Zabaltegi-Specials
Sąsiedzkie dźwięki

(O som ao redor)

reż. Kleber Mendonça Filho, Brazylia 2012, 124'

Dzielnica Recife pełna luksusowych wieżowców zamieszkanych przez klasę średnią. Pewnego dnia w okolicy pojawia się prywatna firma ochroniarska, która proponuje mieszkańcom swoje usługi. Kto i przed czym powinien tu być chroniony? I czy nowi ochroniarze rzeczywiście gwarantują bezpieczeństwo? Z pomocą tytułowych "sąsiedzkich dźwięków" reżyser buduje sugestywną opowieść o zaufaniu, ale i o codziennej niepewności życia w wielkiej metropolii. Nowatorskie, pasjonujące kino.

Nagrody:
MFF Rotterdam 2012 - Nagroda FIPRESCI
MFF Nowe Horyzonty 2012 - Nagroda FIPRESCI
Wypełnić pustkę

(Fill the Void)

reż. Rama Burshtein, Izrael 2012, 87'

Chasydzi fascynują trudną do zrozumienia umiejętnością pogodzenia ortodoksyjnej tradycji z wymogami życia w nowoczesnym społeczeństwie izraelskim. Wypełnić pustkę przenosi widza w intymny świat chasydzkiej rodziny. Osiemnastoletnia Shira po śmierci starszej siostry musi od nowa szukać swojego miejsca w społeczności. Jej szczęście zależy całkowicie od umiejętności odnalezienia się w relacjach z najbliższymi, które tylko pozornie są ściśle sformalizowane przez religię i tradycję.

Nagrody:
MFF Wenecja 2012 - Konkurs Główny - Nagroda dla Najlepszej Aktorki, Nagroda Signis
Izraelski kandydat do Oscara 2013

ZOBACZ ZWIASTUN


Cena wody

(The Cutoff Man)

reż. Idan Hubel, Izrael 2012, 75'

Gabi zajmuje się odcinaniem wody tym, którzy nie zapłacili rachunków. Przysparza mu to wielu wrogów, ale nie ma wyboru - inaczej czeka go bezrobocie, a on musi utrzymać rodzinę. Nocami marzy o lepszym życiu, na które go nie stać. Za dnia, niczym złodziej, zakrada się na tyły domów, gdzie demontuje wodomierze. Jego jedyną nadzieją jest syn marzący o karierze piłkarza. Pewnego dnia Gabiemu przyjdzie odciąć wodę sponsorowi lokalnej drużyny piłkarskiej.

Nagrody:
MFF Wenecja 2012 - sekcja Orizzonti


Zamach

(The Attack)

reż. Ziad Doueiri, Liban 2012, 105'

Od czasu wybitnego Paradise Now nie było filmu, który tak emocjonująco i mądrze opowiada o ludzkim wymiarze konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Amina, wybitnego chirurga, poznajemy podczas wieczoru, gdy jako pierwszy w historii Izraelczyk palestyńskiego pochodzenia odbiera prestiżową nagrodę medyczną. Niestety, uroczystość przerywa wiadomość o zamachu bombowym w centrum Tel Awiwu. Amin zostaje wezwany do szpitala na pomoc rannym, po czym na identyfikację zamachowca, którym okazuje się... jego żona.

Nagrody:
MFF Toronto 2012 - sekcja Special Presentations
MFF San Sebastian 2012 - Konkurs Główny


Czas nosorożca

(The Rhino Season)

reż. Bahman Ghobadi, Turcja, 94'

Najnowszy film Ghobadiego, dwukrotnego zdobywcy Złotej Muszli w San Sebastian, to kolejny, po Czasie pijanych koni i Półksiężycu, hymn na cześć kultury narodu bez państwa - Kurdów. Tym razem to kurdyjska poezja jest bohaterem filmu i przy jej pomocy Ghobadi opowiada o ponadczasowej miłości. Poeta Sahel i jego żona Mina zostają wtrąceni do więzienia. Po 10 latach kobieta zostaje uwolniona i dowiaduje się, ze jej maż nie żyje. Mina przeprowadza się do Stambułu z dwojgiem ich dzieci i rozpoczyna nowe życie. Jednak po latach Sahel powraca...

Nagrody:
MFF Toronto 2012
MFF San Sebastian 2012 - Nagroda za Najlepsze Zdjęcia
Festiwal Plus Camerimage 2012 - Brązowa Żaba
Druga żona

(Thy Womb)

reż. Brillante Mendoza, Filipiny 2012, 106'

Autor KINATAY, BABCI oraz POZDROWIEŃ Z RAJU powraca w mistrzowskim stylu głęboko ludzką historią małżeństwa starającego się o adopcję dziecka. Jak zwykle u Mendozy, nie brakuje wyrazistych postaci oraz wciągających, dramatycznych zwrotów akcji.

Nagrody:
MFF Wenecja 2012 - Konkurs Główny, 3 nagrody
MFF Toronto 2012 - sekcja Contemporary World Cinema

CZYTAJ RECENZJE FILMU NA STRONIE WWW.SZUFLADA.NET

ZOBACZ ZWIASTUN


Jak mam na imię

(Infancia clandestina)

reż. Benjamin Ávila, Argentyna, Brazylia 2011, 112'

Argentyna, rok 1979. Juan ma 12 lat i musi się ukrywać pod fałszywym nazwiskiem, bo jego rodzice należą do tajnej organizacji walczącej z dyktaturą. Codzienność chłopca to fałszywe paszporty, tajne schowki w garażu, wymyślone daty urodzin i sekretne wizyty u babci. Obserwując poczynania rodziców Juan stara się ułożyć sobie swoje własne, normalne życie, gdzie znajdzie się miejsce na śmiech, szkołę i zabawę z rówieśnikami. Do momentu, gdy chłopiec pozna Marię i po raz pierwszy się zakocha...

Nagrody:
MFF Cannes 2012 - sekcja Quinzaine des Réalisateurs
MFF San Sebastian 2012 - film otwarcia sekcji Horizontes Latinos
Argentyński kandydat do Oscara 2013
MFF Toronto 2012 - sekcja Contemporary World Cinema

CZYTAJ RECENZJE FILMU NA STRONIE WWW.SZUFLADA.NET
Kurczak ze śliwkami

(Chicken with Plums)

reż. Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud, Francja, Niemcy, Belgia, 115'

Kolejny, znakomity film twórców Persepolis, którzy tym razem sięgnęli po aktorskie gwiazdy, m.in. Mathieu Amalrica (Motyl i skafander), Jamela Debbouze'a (Amelia) i Isabellę Rossellini (Blue Velvet). Nasser Ali, wybitny skrzypek, traci swój ukochany instrument. Żadne inne skrzypce nie potrafią ich zastąpić. Załamany artysta zaczyna wątpić w sens życia. Przez siedem dni i nocy Nasser Ali przeprowadza rozrachunek z samym sobą, a my razem z nim odbywamy podróż po kolejnych etapach jego życia.

Nagrody:
MFF Wenecja 2011 - Konkurs Główny
MFF Toronto 2011
La Sirga

reż. William Vega, Kolumbia 2012, 88'

Poetycki, alegoryczny i pełen napięcia reżyserski debiut Kolumbijczyka Williama Vegi. Uciekająca przed wojną domową Alicja znajduje schronienie w należącym do jej wuja pensjonacie "La Sirga" nad bezkresnym jeziorem La Cocha. Żyje w przekonaniu, że wreszcie znalazła bezpieczną przystań...

Nagrody:
MFF Cannes 2012 - sekcja Quinzaine des Réalisateurs
MFF San Sebastian 2012 - sekcja Horizontes Latinos
MFF Toronto 2012 - sekcja Odkrycia
Lucky

reż. Avie Luthra, RPA 2011, 100'

Lucky mieszka w południowoafrykańskiej wiosce. Kiedy jego matka umiera na AIDS, chłopiec wyrusza do Durbanu, by zamieszkać z wujkiem. Zabiera ze sobą odłożone przez matkę pieniądze, mające zapewnić mu wykształcenie. Wujek okazuje się egoistą i złodziejem. Na ratunek Lucky'emu przychodzi Hinduska, Padma, która jednak musi bardzo się starać, by pokonać wpojone jej od dziecka rasowe uprzedzenia. Symboliczny, wzruszający, a jednocześnie realistyczny portret wielokulturowej Afryki.

Nagrody:
MFF Toronto 2011 - sekcja Contemporary World Cinema
Pieśni miłości

(The Love Songs of Tiedan)

reż. Hao Jie, Chiny 2012, 91'

Tiedan jako dziecko zakochuje się w May, dziewczynce z sąsiedztwa. Nie będzie to jednak - jak w bajkach - miłość na cale życie. May ma dwie siostry i życie Tiedana stanie się pasmem uniesień i dramatów związanych z fascynacją nimi trzema oraz tradycyjną muzyką miłosną. Kontynuując rodzinną tradycję Tiedan zostaje śpiewakiem, co w burzliwych czasach rewolucji kulturalnej przysparza mu raz sławy, raz problemów. Nie zważając na nic, Tiedan idzie przez życie za głosem serca.

Nagrody:
MFF San Sebastian 2012 - sekcja New Directors


Pokonać przeznaczenie

(All Apologies)

reż. Emily Tang, Chiny 2012, 87'

W pewnej wiosce w południowych Chinach mały Zhuang wskakuje na wózek sąsiada. Na nieszczęście spada wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu i ginie na miejscu. Jego rodzice winą za śmierć dziecka obciążają sąsiada, a zemsta zrozpaczonego ojca jeszcze bardziej pogłębia dramatyzm sytuacji.

Nagrody:
MFF San Sebastian 2012 - Konkurs Główny


Pył czasu

(Mold)

reż. Ali Aydin, Turcja 2012, 94'

Basri pracuje na kolei. Nad jego życiem cieniem kładzie się historia z przeszłości: 18 lat wcześniej jego syn został aresztowany, po czym nagle zniknął. Od tamtego momentu Basri go szuka, nieustannie domagając się wyjaśnień od władz. Pewnego dnia zdarzy się coś, co przerwie łańcuch podobnych do siebie dni. Basri rozpoczyna niełatwą grę, w której stawką będzie ludzkie życie.

Nagrody:
MFF Wenecja 2012 - Nagroda dla Najlepszego Debiutu
Urodzony przestępca

(Juvenile Offender)

reż. Kang Yi-kwan, Korea Południowa 2012, 107'

Ji-gu ma 15 lat i od zawsze był niepokorny. Choć widać, ze jest wrażliwym chłopakiem, który stara się być dobry, najwyraźniej tego nie potrafi. Od kogo miał się nauczyć? Mieszka ze schorowanym dziadkiem, zaś nadzór nad nastolatkiem sprawuje... telefoniczny system. Kiedy chłopak mimowolnie wciąga w tarapaty swoją dziewczynę, policja odnajduje w końcu jego matkę. Ta wyjawia mu tajemnicę swojego zniknięcia przed laty i próbuje odbudować relacje z synem.

Nagrody:
MFF Toronto 2012 - sekcja Contemporary World Cinema
MFF Tokio 2012 - Nagroda Specjalna Jury, Nagroda dla Najlepszego Aktora
Życie na sprzedaż

(Death for Sale)

reż. Faouzi Bensaidi, Maroko 2011, 117'

Trzech młodych mężczyzn decyduje się okraść sklep jubilerski. Należą do ogromnej rzeszy bezrobotnych, którzy wypełniają ulice marokańskich miast. Łączy ich przekonanie, że kradzież to jedyne wyjście z zaklętego kręgu beznadziei, który jak wyrok śmierci ciąży nad życiem biedaków. Nie wszystko jednak pójdzie tak, jak powinno, i drogi trójki przyjaciół rozejdą się na zawsze. Życie na sprzedaż to garść prawdy o Maroku - kraju i ludziach.

Nagrody:
MFF Toronto 2011
MFF Berlin 2012 - sekcja Panorama, Nagroda C.I.C.A.E.
Marokański kandydat do Oscara 2013