alekino+
Maria Wern

Maria Wern

Serial oparty na bestsellerowych powieściach kryminalnych szwedzkiej pisarki Anny Jansson. Bohaterką siedmioodcinkowej serii jest policjantka Maria Wern, której areną działań staje się piękna i surowa Gotlandia.

Maria Wern (Eva Röse) próbuje po śmierci męża na nowo poskładać życie, godząc karierę zawodową z wychowywaniem dzieci. Rozpoczyna pracę na posterunku policji w Visby - największym mieście Gotlandii. Tu poprowadzi śledztwa nad przestępstwami, których zaskakująca brutalność przedziwnie splata się z surowym pięknem wyspy. Zajmie się m.in. sprawą rytualnego morderstwa popełnionego w noc letniego przesilenia, śledztwem w sprawie seryjnego zabójcy czy problemem ekoterrorystów.

Główną bohaterkę gra Eva Röse, popularna szwedzka aktorka filmowa i teatralna, znana między innymi z serialu "The Befallen". W jej współpracownika, technika Eka, wcielił się Ulf Friberg, jeden z ciekawszych szwedzkich aktorów średniego pokolenia. Międzynarodowej publiczności znany jest m.in. z roli Hansa-Erika Wennerströma w "Dziewczynie z tatuażem" Davida Finchera.

O autorce
Anna Jansson urodziła się i wychowała na Gotlandii. Pod koniec lat 70. rozpoczęła studia pielęgniarskie, a myśl o pisaniu długo pozostawała jedynie jej marzeniem. Pierwszy tom z cyklu o Marii Wern - "Milczący Bóg" wydała dopiero w 2000. Dotychczas ukazało się jego trzynaście części. Ostatnia powieść o przygodach Marii Wern sprzedała się w ponad 100 000 egzemplarzy. Mimo sukcesów wydawniczych, Anna Jansson nadal pracuje w szpitalu chorób płuc w Örebro.

Miejsce akcji - Gotlandia
Na literackiej mapie Szwecji znajduje się kilka ważnych punktów: Ystad objął opieką Kurt Wallander, bohater powieści Henninga Mankella. Fjällbacka należy do Eriki Falck i Patrika Hedströma, stworzonych przez Camillę Läckberg, a położona na dalekiej północy Kiruna to tereny Rebecki Martinsson z powieści Åsy Larsson. Bohaterka Anny Jansson, Maria Wern, działa z kolei na Gotlandii. Grupa wysp, do których należy Gotlandia, może poszczycić się nie tylko średniowieczną starówką Visby czy surowym pięknem przyrody, ale i filmowym szczęściem. To na Fårö, jednej z mniejszych wysp, sporą część życia spędził Ingmar Bergman. Piękno Gotlandii zachwyciło z kolei japońskiego mistrza animacji Hayao Miyzakiego. Tamtejsza przyroda stała się inspiracją do ilustracji w jego "Podniebnej poczcie Kiki".

Maria Wern: Milczący Bóg

Kim jest sprawca rytualnego morderstwa popełnionego w noc przed przesileniem letnim? Zagadkę spróbuje wyjaśnić Maria Wern, policjantka z Gotlandii. "Milczący Bóg" to pierwszy odcinek serialu zrealizowanego na podstawie bestsellerowych powieści kryminalnych Anny Jansson.

Niepokojące hałasy budzą w nocy córeczkę Marii Wern (Eva Röse). Rano okazuje się, że mimo zapewnień matki, nie wszystko jest w porządku. W pobliskim lesie odnalezione zostają zwłoki mężczyzny, którym okazuje się elektryk z gotlandzkiego Visby. Na drzewie wiszą też truchła kotów, lisa oraz końska głowa. Zbrodnię popełniono w przeddzień Midsommar, powszechnie celebrowanego w krajach skandynawskich przesilenia letniego. Policja dostrzega podobieństwa do zbrodni, która miała miejsce parę lat wcześniej w okolicach Sztokholmu. Arvidsson (Peter Perski) i Maria ruszają porozmawiać z partnerką ofiary, Stiną Olsson.

Anna Jansson, dzięki swojemu cyklowi kryminalnemu, którego centralną postacią jest policjantka Maria Wern, umieściła na kryminalno-literackiej mapie Szwecji kolejną ważną miejscowość. Położone na południowym wybrzeżu kraju Ystad dawno już objął swoją opieką Kurt Wallander, bohater powieści Henninga Mankella. Malutka Fjällbacka jest areną działań Eriki Falck i Patrika Hedströma, stworzonych przez Camillę Läckberg, a położona na dalekiej północy Kiruna to tereny Rebecki Martinsson z powieści Åsy Larsson. Bohaterka Anny Jansson działa z kolei na największej wyspie Morza Bałtyckiego. Grupa wysp, do których należy Gotlandia, może poszczycić się nie tylko średniowieczną starówką stołecznego Visby, czy surowym pięknem przyrody, ale i filmowym szczęściem. To na Fårö, jednej z mniejszych wysp, sporą część życia spędził Ingmar Bergman. Tam też zrealizował zdjęcia do "Persony" czy "Godziny wilka". W 1989 roku piękno Gotlandii zachwyciło z kolei japońskiego mistrza animacji Hayao Miyzakiego, który wraz ze współpracownikami spędził na wyspie sporo czasu. Tamtejsza przyroda stała się inspiracją do ilustracji w jego "Podniebnej poczcie Kiki".


Maria Wern: Tajemnice zmarłych

Czy Marii Wern i jej współpracownikom uda się znaleźć ogniwo łączące dwie pozornie niezwiązane ze sobą sprawy? Czy na Gotlandii naprawdę działają ekoterroryści? W roli technika policyjnego Eka wystąpił Ulf Friberg, znany między innymi z roli w "Dziewczynie z tatuażem" Davida Finchera.

Mijają dwa miesiące od śmierci męża Marii Wern (Eva Röse). Zasmucona policjantka próbuje zająć myśli i czas kolejnym śledztwem. Zaniepokojona Rosemarie (Anja Lundkvist) zgłasza zaginięcie swojego partnera, Clarence'a Haaga (Magnus Reinfeldt). Prawnik z Visby opuścił biuro poprzedniego dnia, ale nie pojawił się w domu. Policja otrzymuje także wezwanie od hodowcy norek, Ivana Sandstroma. Obrońcy praw zwierząt wymalowali na ścianie jego domu hasło: "Futro to morderstwo. Mordercy muszą zginąć", a na podwórzu wykopali dół wypełniony drutem kolczastym. Ek (Ulf Friberg) i Arvidsson (Peter Perski) na miejscu badają sprawę. Czy dwa wątki mogą mieć coś wspólnego?

Głównym tematem, który Anna Jansson zdecydowała się poruszyć w drugim tomie kryminalnego cyklu o Marii Wern, jest ekoterroryzm. Coraz częściej aktywiści, by zwrócić uwagę na sprawy związane z niszczeniem środowiska naturalnego, uciekają się do działań balansujących na granicy prawa. Coraz częściej też temat ten pojawia się w kulturze popularnej - jedną z najbardziej znanych fikcyjnych postaci zaangażowanych w ekoterroryzm jest Poison Ivy. Postać zaciekłej przeciwniczki firm, których działalność zagraża naturze, najpierw pojawiła się w komiksach uniwersum DC. W filmowej ekranizacji "Batman i Robin" w rolę tę wcieliła się Uma Thurman. Na drugim biegunie znajdują się całkiem realne działania. W 2010 roku statuetkę Oscara® dla najlepszego dokumentu oraz nagrodę publiczności na festiwalu Sundance przyznano twórcy wstrząsającego filmu "Zatoka delfinów". Dokument Louie Psihoyosa opowiada o wciąż trwającym procederze brutalnych polowań na delfiny oraz o przeciwstawiających mu się aktywistach.

W roli Eka, jednego z bliskich współpracowników Marii Wern, wystąpił Ulf Friberg. Urodzony w 1962 roku aktor znany jest z "Jeruzalem" Bille Augusta, gdzie zagrał u boku Marie Bonnevie oraz z nominowanego do Oscara® filmu "Zło" w reżyserii Mikaela Håfströma. W 2011 roku Friberg wystąpił u Davida Finchera w ekranizacji pierwszej części trylogii Stiega Larssona pod tytułem "Dziewczyna z tatuażem".


Maria Wern: Śnieżne marzenia

Śmierć córki pastora to ogromny cios dla społeczności gotlandzkiego miasteczka. Grozy sytuacji dodaje podejrzenie morderstwa... W roli patolożki sądowej, Eriki, wystąpiła Tanja Lorentzon, znana z roli w szwedzkiej ekranizacji trylogii Stiega Larssona, "Millenium".

W okolicach Bożego Narodzenia szwedzka Gotlandia wygląda jak bajkowa, obsypana śniegiem kraina. Radosny nastrój oczekiwania niszczy śmierć. Zwłoki młodej dziewczyny leżą pośrodku drogi. Zmarła ubrana jest w białą sukienkę, tradycyjnie noszoną podczas obchodów święta Łucji. Policja identyfikuje ofiarę jako siedemnastoletnią Cecilię, córkę pastora Johannesa (Ralph Carlsson). Śmierć nastolatki wygląda na samobójstwo, ale wersji tej nie przyjmuje do wiadomości ani ojciec Cecilii, ani dyrektor szkoły. Maria Wern (Eva Röse) i Patrik (Reuben Sallmander), z którym łączą ją coraz silniejsze więzi, rozpoczynają śledztwo.

W rolę Eriki, policyjnej patolożki oraz bliskiej przyjaciółki Marii Wern, wcieliła się Tanja Lorentzon. Urodzona w 1971 potomkini fińskich emigrantów (nazwisko panieńskie Koukonen) fanom kryminalnych historii znana jest z innej ekranizacji szwedzkiego bestsellera. Chodzi o trylogię Stiega Larssona, "Millenium". Lorentzon zagrała w częściach: "Zamek z piasku, który runął" oraz "Dziewczyna, która igrała z ogniem". W obu wcieliła się w rolę Sonji Modig, policjantki.

Mimo postępującej laicyzacji Skandynawii święto Łucji, przypadające 13 grudnia, pozostaje jedną z najchętniej celebrowanych uroczystości religijnych. Dzisiejsze obchody kojarzą się przede wszystkim z procesją ubranych na biało dziewcząt, których włosy zdobią wianki i zapalone świece. Korzenie tradycji sięgają jeszcze głęboko pogańskich czasów i obchodów przesilenia zimowego. W tradycji chrześcijańskiej święta Łucja, rodowita mieszkanka Sycylii i męczennica, jest opiekunką osób niewidomych.


Maria Wern: Niech martwi śpią

Kim jest tajemniczy stalker, który gnębi dwie kobiety? Czy w ogóle istnieje? Czy możliwe, by kobiety padły ofiarą psychozy? Policjantka z Gotlandii, Maria Wern, spróbuje rozwikłać tajemnicę.

Tuż po nabożeństwie po śmierci ojca Arvidssona (Peter Perski), szefowa zakładu pogrzebowego Lena Braco (Anna Ulrika Ericsson) traci ciążę. Tymczasem policja zostaje wezwana do jednego z supermarketów, gdzie nie mówiąca po szwedzku Estonka, Adina Tamm (Alexandra Chalupa), twierdzi, że spowodowała wypadek. Jak przyznaje w rozmowie Marią Wern (Eva Röse) i Ekiem (Ulf Friberg) mężczyzna, którego miała potrącić, od kilku miesięcy ją śledzi. Kłopot w tym, że rzekomej ofiary nie ma na miejscu zbrodni, a przemysłowa kamera nie zarejestrowała momentu wypadku. Niedługo potem Lena wyskakuje z okna kliniki, w której przebywała pod opieką lekarzy. Jej zszokowany mąż jest przekonany, że żona nie mogła popełnić samobójstwa. Czy dwa wydarzenia coś łączy?

Cienka granica dzieli przyjemne poczucie, że jest się obiektem czyjegoś zainteresowania od przestępstwa zwanego "stalking". W polskim kodeksie karnym oznacza ono "uporczywe, złośliwe nękanie mogące wywołać poczucie zagrożenia". Owo nękanie - dzięki rozwojowi technologii - może oznaczać śledzenie całkiem realne lub "tylko" wirtualne. Poziom lęku i poczucia zagrożenia u ofiary pozostaje jednak wysoki. Kino nie raz prezentowało skrupulatne studium przypadku. Do najdoskonalszych przykładów należy z pewnością "Fatalne zauroczenie" Adriana Lyne'a z mocno niepokojącą rolą Glenn Close. Z kolei w filmie Marka Romanka "Zdjęcie w godzinę", kojarzony głównie z rolami komediowymi Robin Williams stworzył przekonującą kreację fotografa, który wywołując prywatne zdjęcia klientów rości sobie prawo do kontrolowania ich życia. Innym mistrzem filmowego stalkingu jest główny bohater "Taksówkarza" w reżyserii Martina Scorsese. Jako Travis Bickle, który za wszelką cenę próbuje ocalić od groźnego świata prostytucji młodziutką Iris (Jodie Foster), wystąpił Robert de Niro.


Maria Wern: Czarny motyl

Śmierć wróżki i medium rozpoczyna tragiczną serię morderstw. Czy policyjnej ekipie Marii Wern uda się odnaleźć ogniwo łączące zbrodnie?

Zwęglone zwłoki tarocistki i medium, Isabelli Solheim (Lena Nylén), leżą w spalonym wnętrzu gabinetu, w którym przyjmowała klientów. Policja podejrzewa podpalenie, sprawca pozostaje nieznany. Sekcja wykonana przez policyjną patolożkę, Erikę (Tanja Lorentzon), dowodzi, że ofiarę uduszono plastikową torbą. Policyjna grupa Marii Wern (Eva Röse) rozpoczyna śledztwo. Wkrótce okazuje się, że śmierć tarocistki to nie jedyna tragedia, która w tych dniach wydarzyła się na Gotlandii...


Maria Wern: Zaginiony chłopiec

Zniknięcie dziesięcioletniego chłopca to dramat rodziców i niepokój lokalnej społeczności Gotlandii. W "Zaginionym chłopcu", przedostatnim odcinku serialu "Maria Wern", w jednej z ról wystąpił David Dencik, znany między innymi z nominowanego do Oscara® "Kochanka królowej".

W ostatni dzień przez rozpoczęciem wakacji policja otrzymuje zgłoszenie o zaginięciu dziesięcioletniego Andreasa Sjöberga (Noa Samenius). Chłopiec ubrany był tego dnia w maskujący strój, co może znacznie utrudnić poszukiwania. Ostatni raz widziano go przed kolacją, którą jego rodzice spędzali z sąsiadami, między innymi Martinem Ahlem, lokalnym politykiem i zapalonym ekologiem. Maria Wern (Eva Röse) przyjeżdża na miejsce zdarzenia prosto ze szkolnej akademii, na której towarzyszyła dzieciom. Ek (Ulf Friberg), Arvidsson (Peter Perski) i Hartman (Allan Svensson) są już na miejscu. Niedługo okazuje się, że Andreas to nie jedyne zaginione dziecko. Ośrodek dla uchodźców zgłasza bowiem zaginięcie małego Saszy Szegira z Białorusi...

W jednego z bohaterów tego odcinka "Marii Wern" wcielił się David Dencik. Aktor urodził się w Szwecji, skąd we wczesnym dzieciństwie wyjechał wraz z rodzicami. Od samego początku kariery najczęściej obsadzany był w rolach mało sympatycznych postaci. Rozpoznawalność w Skandynawii przyniosła mu główna rola w mini-serialu "Lasermannen" o jednym z najsłynniejszych szwedzkich przestępców, Johnie Ausoniusie, nazywanym przez prasę "Człowiekiem Laserem". Od paru lat aktor z powodzeniem próbuje sił także po drugiej stronie Atlantyku. Ma już na koncie współpracę z Davidem Fincherem przy "Dziewczynie z tatuażem" oraz ważną rolę u Tomasa Alfredsona. Ostatnio David Dencik pojawił się, u boku Madsa Mikkelsena, w nominowanym do Oscara® "Kochanku królowej".


Maria Wern: Sekrety przeszłości

W finałowym odcinku serialu "Maria Wern" życie doświadczonej i zaprawionej w policyjnym fachu tytułowej bohaterki znajduje się w niebezpieczeństwie...

Od pewnego czasu ktoś próbuje zakłócić spokój Marii Wern (Eva Röse). Policjantka odbiera głuche telefony, ma również wrażenie, że jest obserwowana. Swojemu szefowi, Thomasowi Hartmanowi (Allan Svensson), przyznaje się do obaw dopiero, gdy hamulce w jej samochodzie zawiodą, co doprowadzi do niegroźnego wypadku. Ekspertyza Eka (Ulf Friberg) potwierdzi podejrzenie: auto zostało uszkodzone celowo. Hartman prosi Arvidssona (Peter Perski), by pilnował nocą domu Marii. Podczas gdy koledzy z policji szukają dręczyciela, kobieta wyrusza na przepiękną i odciętą od świata wyspę Stora Karlsö, by spotkać się z dawno nie widzianymi z koleżankami z klasy.

Stora Karlsö, jak większość lokalizacji, które wykorzystuje w swoim kryminalnym cyklu Anna Jansson, istnieje naprawdę. Ta nieduża szwedzka wyspa o powierzchni zaledwie 2,5 km2 położona jest na Morzu Bałtyckim. Badania naukowe potwierdzają, że była zamieszkana już w epoce kamiennej. Wyspa jest niezwykła także z innego powodu: rezerwat rzadkich ptaków i roślin znajdujący się na Karlsö jest drugim najstarszym na świecie parkiem tego typu.