Rząd 3 od 22 kwietnia o 20.10

O SERIALU

"RZĄD 3"

Jeden z najciekawszych seriali politycznych ostatnich lat - porównywany z amerykańskim "House of Cards", nagrodzony BAFTĄ duński "Rząd". Premierowe emisje odcinków w każdy wtorek od 22 kwietnia, o 20:10 w ale kino+.
Emisję finałowego sezonu poprzedzi dokument "Rząd: prawda i fikcja", przedstawiający kulisy powstania serialu i jego wpływu na duńską politykę. Zapraszamy we wtorek, 22 kwietnia, o 19:00.

Bohaterami serii są przedstawiciele trzech środowisk: dziennikarka Katrine (w tej roli Birgitte Hjort Sorensen), doradca medialny Kasper Juul (Pilou Asbak) oraz pierwsza duńska premier, Birgitte Nyborg, w którą brawurowo wcieliła się Sidse Babett Knudsen. Rola ta przyniosła jej nominację do Emmy oraz statuetkę BAFTA TV zdobytą wspólnie z reżyserem Sorenem Kragh-Jacobsenem, jednym z twórców serii.

Pierwszy odcinek trzeciego sezonu rozpoczyna się 2 i pół roku po ostatnich wydarzeniach przedstawionych w sezonie drugim.

Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen) powraca, ale już nie jako premier - zrezygnowała ze stanowiska po tym, jak nie udało jej się zebrać wymaganej liczby miejsc do utrzymania parlamentu. Odeszła też ze swojej partii Umiarkowanych - kierownictwo objął Jacob Kruse (Jens Jacob Tychsen), który zmierza w stronę konserwatystów i obecnego rządu, kierowanego przez Larsa Hesselboe.
Birgitte postanowiła definitywnie odciąć się od polityki i skupić na karierze w sektorze prywatnym. Obraca się w świecie biznesu, udziela rad kadrze zarządzającej, przywołując swoje doświadczenia z czasów, gdy była szefem rządu. Życie prywatne Birgitte również się unormowało - ociepliły się jej relacje z byłym mężem Phillipem, z którym zaczęło ją nawet łączyć coś na kształt przyjaźni, a ich dzieci w końcu pogodziły się z ich rozwodem. Phillip na nowo związał się z Cecilie, a Birgitte zaczęła spotykać się z pewnym architektem z Anglii.
Mimo spokoju w życiu, Birgitte zaczyna coraz bardziej interesować się polityczną sceną Danii. Niepokoi ją to, że jej dawna partia obrała kurs ku konserwatystom.... Coraz częściej też zadaje sobie pytanie, co by zrobiła, gdyby nadal była premierem. I czy słuszną podjęła decyzję...

"Jesli chcesz sprawdzić charakter człowieka, daj mu władzę" - ten cytat Abrahama Lincolna można traktować jako motyw przewodni duńskiego serialu "Rząd" (Borgen). Jego twórcy po mistrzowsku opowiadają o kulisach władzy, obnażając wątpliwe moralnie decyzje i intrygi, które są stosowane do osiągnięcia celu. Odpowiadają też na pytanie, jak wysoką cenę można zapłacić za sukces w polityce. Główną bohaterką "Rządu" jest Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen, nominowana za swoją rolę do Emmy), pierwsza kobieta-premier w historii Danii. Widzowie śledzą jej polityczną karierę, obfitującą w niełatwe decyzje i układy, potyczki z oponentami i mediami. Jej zaangażowanie w politykę nie obyło się bez poświęceń - sukces okupiła rozwodem, omal też nie straciła córki.

Oryginalny tytuł serii "Borgen" oznacza "zamek" i w potocznym języku odnosi się do Christiansborgu - kopenhaskiego zamku królewskiego, który jest obecnie siedzibą duńskiego parlamentu. "Rząd" wyprodukowała wytwórnia DR, odpowiedzialna za międzynarodowy sukces serialu kryminalnego "Forbrydelsen" - "The Killing", który również można oglądać w Ale kino+.